שימו לב לבעיה בטיסות שלא הרבה אנשים מכירים: רכשתם כרטיס הולך ושוב, ומסיבה כלשהי לא עליתם על טיסת ההלוך (איחור, בעיה כלשהי שמנעה מכם להגיע לטיסה המקורית)? חברת התעופה ככל הנראה תבטל לכם את כרטיס החזור, גם אם אתם מעוניינים לנצל אותו ואף רכשתם כרטיס טיסה הלוך חלופי.

הסיבה לכך היא שחברות התעופה מנסות להילחם בתופעה של נוסעים שרוכשים כרטיסי טיסה זולים יותר עם עצירת ביניים, במטרה לרדת ביעד הראשון בעצירה (ללא רצון אמיתי להגיע ליעד הסופי). לכן ולצורך צמצום התעופה של "נוסעים מתוחכמים", חברות התעופה מזהות כאשר נוסע לא עולה למקטע הראשון (NO SHOW) ומבטלות לו באופן אוטומטי את כל ייתר המקטעים.

כך לדוגמה, טיסה מבריסל להמבורג דרך אמסטרדם, עולה חצי מחיר מטיסה ישירה מאמסטרדם להמבורג. לכן, "נוסע מתוחכם" שגר באמסטרדם ירכוש כרטיס מבריסל להמבורג דרך אמסטרדם, כשבפועל הוא לא יעשה כל שימוש במקטע הראשון (בריסל – אמסטרדם), אלא יעלה למקטע השני (אמסטרדם – המבורג).

בעקבות כך, חשוב שתדעו שאם לא הגעתם לטיסה הראשונה מסיבה אחרת, ולא במטרה "להתחכם", ובוטלה לכם גם הטיסה בחזור בשבע שנים האחרונות, יכול להיות שמגיע לכם החזר על כרטיסי הטיסה שלא נוצלו.

כך למשל, יניב רכש כרטיסים בלופטהנזה לו ולארבעת בני משפחתו. הכרטיסים היו בנתיב תל אביב – פרנקפורט – ניו יורק. לצערו של יניב ובשל טעות שנבעה כולה באשמתו, הוא לא התייצב לטיסה מתל אביב לפרנקפורט (טיסת ההלוך).

מכיוון שהיה מדובר באירוע משפחתי חשוב בניו יורק, שלא היה ניתן לוותר עליו, יניב רכש חמישה כרטיסי טיסה חדשים באל על בכיוון אחד ובעלות לא מבוטלת. מספר שבועות לאחר ששהו בני המשפחה בניו יורק, הם הגיעו לנמל התעופה JFK על מנת לטוס חזרה לפרנקפורט ומשם לתל אביב עם חברת לופטהנזה דרכה רכש את הכרטיסים המקוריים. להפתעתם, הסבירו נציגי לופטהנזה כי כרטיסי הטיסה שהם מחזיקים ביד בוטלו כבר לפני מספר שבועות, ברגע שהם לא התייצבו לטיסת ההלוך.

יניב ובני משפחתו לא הבינו מה הקשר בין אירוע שהיה לפני מספר שבועות, שהיה אכן באשמתו, לבין ביטול כרטיסי טיסת החזור שהוא שילם עליו ממיטב כספו והתייצב לטיסה בזמן. כך, יניב נאלץ לשלם (פעם נוספת) סכום משמעותי, על מנת לשוב מניו יורק לישראל.

עו"ד אשר רוטבאום (צילום: מירב פלברג, יחצ)
עו"ד אשר רוטבאום | צילום: מירב פלברג, יחצ

במקרה של יניב, פסקו בתי המשפט כי השימוש של חברות התעופה בתנאי אי ההתייצבות הינו תנאי מקפח בחוזה אחיד ומהווה עשיית עושר ולא במשפט. במילים אחרות, יניב זכאי לקבל החזר מחברת התעופה על כרטיסי טיסת החזור שלא נוצלו ואף נמכרו פעמיים.

הכותב הינו עו"ד אשר רוטבאום, מתמחה בתביעות תיירות ותעופה