בעקבות המקרה באילת, בו חולה קורונה שהה בעיר כשלושה ימים ולאחר שנחשף ב-mako כיצד חולים מאומתים מצליחים לצאת לנופש למרות המעקבים השונים, עשרות אורחים החליטו לבטל את הנופש שלהם בעיר הדרומית ומאות אחרים החליטו לוותר המלונוץ לטובת צימרים ווילות.

"אחרי ששמעתי על חולי קורונה שנפשו בבתי מלון באילת, החלטתי לבטל את החופשה המשפחתית שהזמנתי במלון יוקרתי בעיר", סיפרה דניאלה תושבת אשקלון ל-mako. "לא הייתי מוכנה לסכן את הילדים ובעלי, זה מפחיד. אני לא בטוחה שבכל בתי המלון בעיר מקפידים על הכללים. ראיתי מה שקורה בבריכות ובארוחות ודי נלחצתי. אנחנו נבלה את החופש בווילה או בצימר בצפון בלי להתערבב עם עוד אנשים זרים. נהיה לבד הכי בטוח".

 על מנת למגר את התופעה, במשטרה הגבירו את הסיורים סביב בתי המלון ואתרי הנופש בניסיון לאתר אנשים שהפרו בידוד או שנכנסו לעיר במודע כשהם חולים בקורונה.

"אם מספר החולים ומפירי הבידוד יעלה קיים חשש ממשי שגל הביטולים לבתי מלון בעיר יהיה גבוה מאוד ועלול לגרום נזק לתיירות בעיר שרק החלה להתאושש ולהשתקם ממשבר הקורונה", ציין בכיר בענף התיירות באילת.

בתי מלון על חוף הים באילת (צילום: משה שי, פלאש 90)
במשטרה החלו להגביר את הפיקוח | צילום: משה שי, פלאש 90


יחד עם זאת, גורמי תיירות בעיר טוענים שמדובר בכמויות נמוכות מאוד של ביטולים נכון לעכשיו, ביחס לאחוזי התפוסה הגבוהים בעיר. "אנשים לחוצים מאוד מהנתונים ומהכתבות על חולה הקורונה שהגיע למלון קלאב הוטל, אבל אם לוקחים את הנתונים ומעבדים אותם רואים שזה ממש זניח ושולי. אם מתוך רבע מיליון בני אדם ששהו בעיר נמצאו רק כמה עשרות בודדים של חולי קורונה זה מראה שבתי המלון כן מקפידים למלא אחר ההנחיות", הסביר גורם תיירותי בעיר.

יו"ר התאחדות בתי המלון בעיר, שבי ישי, ציין בשיחה עם mako כי בחודש יולי השנה התארחו בבתי המלון בעיר כ-200 אלף נופשים ועוד עשרות אלפים אחרים ששהו בווילות, באכסניות ובדירות. בחודש יולי cשנה שעברה נפשו בבתי המלון כ-260 אלף בני אדם. אחוז התפוסה בבתי המלון בעיר עומדת על כ-85 אחוזים ובעיר מרוצים מכמויות הנופשים.

"זה נתון די מפתיע לטובה. כמעט זהה לשנה שעברה. אנשים רואים במלון את חו"ל. באווירה, ברמת בתי המלון ובאטרקציות שיש לעיר להציע להם", טוען ישי. "מחירי בתי המלון שהיו נמוכים ביוני עלו ביולי בגלל העונה וזהים כמעט לגמרי לשנה שעבר. נכון שהיו ביטולים בגלל הפחד מהידבקות בקורונה אבל זה היה בשוליים. נכון שזה מלחיץ אבל אין ביטולים המוניים. נכון שאנשים לחוצים מאוד. מתקשרים לבתי המלון ומבררים פרטים על רמת הניקיון וההקפדה על הנחיות. אם נדבקו כ-40 בני אדם בבתי המלון מתוך 200 אלף זה מספר ממש שולי ולא צריך להילחץ ממנו".

אילת 2020 (צילום: אילן ארנון)
בעיר מצפים לכמות מברים גדולה גם בחגים | צילום: אילן ארנון

לקראת חגי תשרי, מעריכים גורמי תיירות בעיר כי התפוסה בבתי המלון תנוע בין 70 ל-80 אחוז הרבה יהיה תלוי ברמת המבצעים שבתי המלון יעניקו השנה ובמצב הכלכלי של התושבים.