פסח הוא חג הטיולים, במיוחד במהלך חול המועד, אז שמורות הטבע פתוחות לציבור הרחב ויש הזדמנות לנצל את ימי החופש כדי לצאת לטיול משפחתי. הבעיה היא שהרבה פעמים התענוג הזה שמור בעיקר לבעלי רכב פרטי, היות ולא לכל מקום יש גישה בתחבורה ציבורית, וגם אם היא קיימת, היא לא ממש יעילה ונגישה, בטח שלא למשפחות. הדבר הזה גם גורם ללא מעט פקקים בדרך.

> לאן אפשר לטייס בתחבורה ציבורית בחג?

> אלה 20 הטיולים הכי מבוקשים בפסח

רעיה שורקי, מנכ״לית רשות הטבע והגנים, מסבירה כי: "רשות הטבע והגנים רואה חשיבות רבה בעידוד השימוש בתחבורה ציבורית לאתרי רט"ג והנגשתם לכלל האוכלוסיות.  לצערי, כיום אין דרך להגיע לאתרים רבים בתחבורה ציבורית. ריכזנו לפני מספר שנים, בעידוד משרד התיירות ובשיתוף החברה להגנת הטבע רשימה של  90 נקודות עצירה למסלולי ואתרי ביקור מרכזיים הדורשים פתרון לתחבורה ציבורית.

"התקיים שיח עם משרד התחבורה למציאת פתרונות, כולל תגבור קווים קיימים בתקופות שיא בטיילות כמו סוכות. לצערי הנושא לא התקדם. הפתרון חייב להיות חלק ממכלול שלם של פיתוח תיירות ברת קיימא ועל כל הגורמים הרלוונטים להירתם לנושא. הוכנה הצעה לתוכנית תקציבית ותיעדוף הנקודות. הנושא נתקע לפני הבחירות וטרם חודש".

מבצר נמרוד (צילום: zebra0209, shutterstock)
מבצר נמרוד. | צילום: zebra0209, shutterstock

היא ממשיכה: "בין האתרים שלא ניתן להגיע אליהם אפשר למצוא למשל את הגן הלאומי מבצר נמרוד, חניון יהודיה, המג'רסה, התבור, חצר כנרת, שמורת הטבע נחל עמוד, אתר ראש הנקרה, שמורת נחל מערות, גן לאומי בית גוברין, גן לאומי ממשית, חאן השיירות, פארק תמנע ומרכז הצפרות באילת. לכולם קשה או אי אפשר להגיע באוטובוס. בגן הלאומי אשקלון בוצע פיילוט של תחבורה ציבורית שעובד בצורה טובה וזה מודל נכון שיש להרחיב אותו. בימים אלו שכולנו חווים את העמס בכבישים שרק מתגבר צריך לדחוף לפתרונות ברי קיימא".

גורם בכיר אחר בענף התיירות, אשר בחר לדבר בעילום שם, אמר כי: "אני לא רואה ולא מוצא פתרון באופק, כאשר מרבית המטיילים אוהבים לטייל בשבת וההמשלה הנוכחית לא תסכים לאפשר תחבורה ציבורית בשבת לרווחת הציבור. אם תחשבי דקה, תביני שאין לממשלה רצון אמיתי לפתור את המשבר והדיונים האלו על הנגשת הטבע לכלל עם ישראל עוד התחילו כאשר השר סמוטריץ' היה שר התחבורה, לפני כשלוש שנים, שם לדעתי הוא עשה עבודה לא רעה בכלל".

חצי הכוס המלאה: לאן אפשר לטייל בפסח בתחבורה ציבורית?

לצד הבעיות, חשוב לציין כי השנה ניתנו מספר פתרונות שיאפשרו הגעה לכמה מאתרי התיירות המרכזיים בארץ. כל הפרטים על דרכי ההגעה בתחבורה הציבורית לשמורות הטבע מפורסמים ביישומוני התחבורה הציבורית, באתר ובמוקד המידע של הרשות הארצית לתחבורה ציבורית במשרד התחבורה 8787*.

בתוך כך, משרד התחבורה יפעיל קווים חדשים ויתגבר קווים מבוקשים לאתרי טבע ותיירות בחול המועד. מעל ל-70 קווי אוטובוס הפועלים בשגרה מאפשרים נסיעה לכ-30 אתרי טבע ובילוי, בהם המג'רסה, הכנרת, גן החיות התנ"כי, גן לאומי קיסריה וראש הנקרה. חלק גדול מהקווים יתוגברו לרגל החג כדי לאפשר למטיילים ולמשפחות לבקר בהם ללא צורך ברכב פרטי.

מג'רסה (צילום: ארז דגן)
המג'רסה | צילום: ארז דגן

כמו כן, יופעלו שלושה קווים ייעודיים רק לימי חול המועד: קו מאילת לקניון האדום; קו מתחנת הרכבת נהריה לראש הנקרה; וקו מתחנת הרכבת בנימינה לנמל קיסריה. בצפון יופעלו קווים אל חורשת טל, חופי הכנרת, המג'רסה, שמורת יהודיה, גן השלושה, נחל הקיבוצים, מירון, צפת, פארק הגשרים בנשר, רמת הנדיב בזכרון יעקב ועוד.  זאת, בנוסף לקווים ייעודיים אל ראש הנקרה וגן לאומי קיסריה. במרכז יופעלו הקווים אל אפולוניה ותל אפק. באזור ירושלים יופעלו הקווים אל גן החיות התנכ"י ואקווריום ישראל, אתר לאומי הקסטל, גן לאומי עין חמד, גן לאומי נבי סמואל, מערת התאומים, שמורת טבע נס הרים, עין חינדק וציר המעיינות ועוד. בדרום יופעלו הקווים לעין גדי ונחל דוד, גן לאומי מצדה, עין עבדת, פארק תמנע ועוד. זאת בנוסף לקו ייעודי בין אילת והקניון האדום.

מנהל הרשות לתחבורה ציבורית, רן שדמי: "גם בחול המועד פסח מערך התחבורה הציבורית עומד לרשות הציבור בישראל ומהווה אלטרנטיבה יעילה, נוחה ומשתלמת להגיע ליעדכם. אני מזמין אתכם להתנסות ולטייל יחד עם התחבורה הציבורית לאתרי הטבע והתיירות וליהנות מכל היופי שיש לאביב הישראלי להציע".

בנוסף, רשות ניקוז ונחלים גליל מערבי, מיזם אוצרות הגליל, עמותת תיירות אשכול גליל מערבי ורשות הטבע והגנים, יעמידו לרשות המטיילים מערך היסעים לנחל כזיב, שיפעל מהחניון ועד תחילת המסלול. ההסעות יפעלו במהלך חג הפסח (7-14.4) בעלות סמלית של 10 שקלים (חינם לילדים מתחת לגיל 5). ההיסעים יפעלו בין השעות 17:00-09:00 ומכירת הכרטיסים אליהם תתאפשר עד השעה 15:00. עלייה אחרונה להיסעים מעין זיו חזרה לחניון בשעה 16:00. ירידת קבוצות בהיסעים לנחל כזיב תתאפשר לאחר תיאום מראש בטלפון 3639*.

> כל מה שצריך לדעת על נחל כזיב

נחל כזיב (צילום: ארז דגן)
מחל כזיב | צילום: ארז דגן

מערך שאטלים חינמי יפעל לנוחות המטיילים גם בדרום ים המלח ימי הפעילות: יום שישי, 7.04.2023 בין השעות 9:00-17:00, ימים ראשון -שלישי, 9-11.04.2023 - בין השעות 9:00-17:00. יציאת השאטלים מתחנת הדלק ערבה (השאטל ימתין ליד השלט - נקודת איסוף לנחלים) לנחלים תמר, פרס וצפית, כל שעה עגולה.

> מידע על טיול באזור ים המלח

קווי אוטובוס לאטרקציות מרכזיות

במוביט (Moovit) ריכזו את קווי האוטובוס המרכזיים בעזרתם ניתן להגיע לאטרקציות מרכזיות בלב העריםסמנכ"ל השיווק והצמיחה של מוביט, יובב מידד, אומר: "בחול המועד כבישי הארץ פקוקים במטיילים, מה
שיכול להעיב מעט על הבילוי. גם אם אתם לא נוהגים לנסוע ביום יום בתחבורה הציבורית, בחול המועד, רגע לפני שאתם נכנסים לרכב, מומלץ להיכנס למוביט ולהזין את היעד שלכם. לא מעט פעמים תופתעו לגלות דרך קלה, חסכונית ואף מהירה יותר מהרכב הפרטי להגיע ליעד".

 1. לונה פארק תל אביב

  מתחנה מרכזית תל אביב רציפי אוטובוסים קומה 6, נסיעה בת 21 דקות בקו 47. ירידה בתחנת הלונה פארק בשדרות רוקח.
 2. סופרלנד ראשון לציון

  מתחנה מרכזית ראשון לציון נסיעה בת 37 דקות קו 6 לתחנת סופרלנד שדרות מרילנד.
 3. ריף הדולפינים באילת 

  מתחנה מרכזית קו 30 נסיעה בת 14 דקות.
 4. מוזיאון הילדים בחולון

   מתחנת רכבת קוממיות חולון קו 11 לתחנת מפרץ שלמה/רמת הגולן. נסיעה בת 28 דקות.
 5. גן גורו - ניר דוד, עמק המעיינות 

  מתחנה מרכזית עפולה עד בית שאן קו 412 לצומת גבעת השלושה, נסיעה בת 23 דקות, 3 דקות הליכה לגן גורו.
 6. סינמה סיטי רמת השרון

  מתחנת האוטובוס סמינר הקיבוצים תל אביב, קו 282 לראש העין, נסיעה בת 9 דקות לתחנת סינמה סיטי.
 7. טכנודע חדרה

  מתחנת צומת אור עקיבא לדרום, קו 710, נסיעה בת 13 דקות לצומת אולגה, 3 דקות הלכה לטכנודע.
 8. מועדון הגולף קיסריה

  מצומת חדרה קו 76 לשדות ים. נסיעה בת 20 דקות למועדון הגולף.
 9. גן לאומי מצדה

  מתחנה מרכזית ירושלים קו 48 למצדה. נסיעה בת 96 דקות.
 10. גן לאומי חמת טבריה

   מתחנה מרכזית טבריה קו 26 לכביש 90 שדרות קפלן. נסיעה בת 5 דקות.
 11. גן לאומי השלושה - הסחנה

  מתחנה מרכזית עפולה קו 412 לבית שאן. נסיעה בת 23 דקות לצומת גן השלושה.
 12. גן לאומי אכזיב

  מצומת נהריה קו 31. נסיעה בת 7 דקות.
 13. גן לאומי הקסטל 

  ממחלף הראל קו 157 עד הפלמ"ח. נסיעה בת 9 דקות.