בעקבות השריפות האחרונות בהרי ירושלים, נסעתי לחפש את המעיינות היפים והצלולים באזור, אלה שלא נפגעו בשריפה. מצאתי מעיין בלב היער, אחד בתוך מושב ועוד אחד בסמוך לגן חיות, כולם צלולים ונקיים ומחכים לכם שתגלו אותם.

ארז דגן - טייל ויזם, הקים את אתר הטיולים "ארץ דגן", מוציא טיולי לוקיישנים למקומות נסתרים בארץ. להמלצות נוספות והזמנות ניתן ליצור קשר בפייסבוק ובאינסטגרם     

עין עוזי

אחד המעיינות המתגמלים בהרי ירושלים והסיבה לכך פשוטה: הליכה קצרה שרובה מוצלת, נוף פתוח של נחל שורק ומעט אנשים שמכירים.

עין עוזי נמצא ביער עמינדב, יער מסודר ומטופח שבאחריות קק"ל, ומומלץ לעצור שם לפיקניק לפני או אחרי הטיול.

עין עוזי (צילום: שרון פלדמן)
צילום: שרון פלדמן

עין עוזי (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן

איך מגיעים לעין עוזי?

וויז - חרבת סעדים.

אחרי שחניתם בחניון מסודר בצד שמאל על הכביש, תרדו קצת למטה עד שתבחינו מימין בשלט עליו כתוב "שביל המעיינות". תבחרו בסימון שבילים הירוק עם הסימון ל"עין חנדק".

ההליכה ביער די נוחה, בדרך תראו קשתות עתיקות, שניתן לעבור מתחתיהן ועוד מבנים מיוחדים מתקופות שונות, עד שתגיעו לעיינות עוזי, שזה למעשה שתי מעיינות במרחק של כ-40 מטרים זה מזה. המעיין הראשון שתראו שווה כניסה, השני קצת פחות, תסמכו עלי שבדקתי.

עומק הבריכה כ-1.30 ס"מ והירידה מאוד נוחה בעזרת מדרגות חצובות בחלקה המזרחי של הבריכה. אחרי הטבילה המוצלחת שלכם, תחזרו באותה הדרך שבאתם לחניון יער עמינדב בסימון שבילים ירוק.

מה עוד חשב לדעת?

יש להחנות בחניה מסודרת על כביש בצד שמאל לפני השלט של "חרבת סעדים".

תחילת המסלול בסימון שבילים ירוק.

זמן משוער למעיין - כ-20-30 דקות (1.5 ק"מ)


עין ספיר

כל יישוב בישראל הוא ייחודי, במיוחד אלה המחזיקים במשאב טבע. יש כאלה שזורם להם נחל טבעי בתוך הקיבוץ, יש כאלה עם אגם נעלם ויש מושב אחד בהרי ירושלים, שבתוכו יש מעיין שמימיו זורמים לתוך מערה גדולה שנחצבה בסלע.

נשמע מיוחד? אתם צודקים, מדובר באחד המעיינות היפים בישראל ואם תגיעו בשעות הבוקר המוקדמות תצליחו לראות גם כמה הוא צלול. עומק הבריכה כמטר אחד, אתם לא צריכים יותר בשביל להתרענן מהחום של סוף הקיץ.

עין ספיר (צילום: פז פרחי)
צילום: פז פרחי

עין ספיר (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן

איך מגיעים לעין ספיר?

וויז - עין ספיר. במזלג של הכניסה למושב יש לקחת שמאלה, לנסוע ישר בירידה ולפנות פניה חדה שמאלה בדרך העפר השנייה (לא הראשונה) עד שתגיעו לחניה הסמוכה למעיין.

לאחר שחניתם סמוך למעיין, תרדו בזהירות פנימה הישר לבריכה שגובהה כ-1.20 ס"מ. ניתן להיכנס פנימה למערה ולחפש את מקור הנביעה, שיוצא מהמערה לבריכה. המערה לא ארוכה, אין צורך בפנס.

מה עוד חשב לדעת?

המרחק בין החניה לרכב הוא 20 מטר בלבד, מדדתי.


עין חניה

בגובה של 600 מטר מול נופיו של נחל רפאים, נמצאת פינת טבע מומלצת שנפתחה בחודש מרץ 2021. האתר הארכיאולוגי בעין חניה מציג כמה אטרקציות לכל המשפחה.

תוכלו לבחור לשבת מתחת למזרקת המים ולהירטב, להיכנס לאחת משתי הבריכות הגדולות ואם אתם ילדים או צעירים בנפשכם בעלי מבנה גוף ממוצע מינוס, תוכלו לזחול באמת המים שמתחת לאדמה ולהירטב ממי המעיין.

עומק הבריכות כ-1.3 מטרים והגישה אליהן נוחה. הבריכה הגדולה מונגשת לנכים ע"י מעקה שמסייע בירידה אליה. בדרך לבריכות תבחינו בטרסות ועצי בוסתן ששוקמו על ידי רשות הטבע והגנים.

עין חניה (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן

עין חניה (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן

איך מגיעים לעין חניה?

וויז - עין חניה (נמצא ליד גן החיות התנ"כי בירושלים).

מה עוד חשב לדעת?

הגן הלאומי נמצא על גבול הקו הירוק.

באתר רשות הטבע והגנים, מוזכר המקום כקדוש למאמיני הכנסייה הארמנית והכנסייה האתיופית ומבקשים מהציבור לכבד את המקום.

הכניסה לאתר בתשלום והרשמה מראש