הקורונה לא פסחה על אף אחד מאיתנו, והשפיעה רבות על הענפים השונים בשוק. הענף שספג כנראה הכי הרבה בשנתיים האחרונות הוא ענף התיירות ובתוכו, מורי הדרך. חלקם הגדול נאלצו לשנות מקצוע, ואחרים המציאו את עצמם מחדש לשוק הישראלי שרבים מאיתנו גילו מחדש בתקופה האחרונה.

אספנו כמה סיורים מיוחדים של מורי דרך מרחבי הארץ, כדי לפרגן להם וכמובן ליהנות מנופיה המרהיבים של הארץ שלנו.

הגליל

ניר שגב, מורה דרך מוסמך, עשרות שנים עסק בביטחון וחקירות בכובעים ממלכתיים ופרטיים. כמו כן, הוא היה בעלים של מסעדות ורשת בתי קפה, ניהלת קיבוצים ועוד. לפני חמש שנים התחיל ניר להדריך טיולים גיאוגרפיים  בעולם, וטיולים בארץ. מאז, אין מאושר ממנו, כשהוא הגיע למקום בו מתמזגות יכולותיו ואהבותיו יחד. ניר גר בגליל ומטייל בכל הארץ.

הסיור: גליל, בין תחתון לעליון, אמונות אנשים ונופים

טיול הרכבים פרטיים: הסיור יתחיל בביקור בתל יודפת, בו יישמעו המטיילים על סיפור המצור הרומי על העיר היהודית, ומשם טיפוס במסלול מעגלי אל התל נצפה על נחל יודפת, הר עצמון ועמק בית נטופה - אוויר נקי ופריחה עונתית. הסיור ימשיך לישוב הררית, בקצהו מצוי מבדד נזירי נוצרי מרתק עם נוף בראשיתי. המבקרים ייכנסו למערה בה שוכן, ויישמעו את סיפור מקימיו.

משם לעמוד הבית, אוהל בדואי אותנטי בכפר סאלמה, למפגש עם ד"ר חאלד לשיחה מרתקת על אורחות הבדואים אז והיום. לאחר ארוחת צהריים מסורתית, הסיור ימשיך דרך בקעת בית הכרם אל הגליל העליון, לביקור בכפר הצ'ארקסי ריחנייה - ריקודים, טעימות וסיפורים על העדה המיוחדת מפי שתי נשים חזקות ומרתקות. הטיול יגיע לסיומו במצפה הר אדיר, בתצפית לעבר לבנון ושיחה על המצב הגיאופוליטי באזור, אז והיום.

סיור גליל בין עליון לתחתון 4 (צילום: ניר שגב )
אוויר נקי ופריחה עונתית. | צילום: ניר שגב

סיור גליל בין עליון לתחתון 2 (צילום: ניר שגב )
המבקרים ייכנסו למערה בה שוכן מבדד נזירי ויישמעו את סיפור מקימיו | צילום: ניר שגב

משך הסיור: 7 שעות

גיל: 12 ומעלה

מחיר: 150 שקלים כולל כניסות לאתרים

לפרטים: 0547531986

גליל מערבי

שי ניב, מורה דרך מוסמך, בן מושב שבי ציון, מטייל ומסייר בגליל כל חייו. חובב ים, טבע, ארכאולוגיה ואוכל טוב, ואוהב להכיר, לחשוף ולהציג למטיילים את כל הטוב שבאזור.

הסיור

סיור רכבים פרטיים: הסיור יתחיל מחוף שבי ציון ואתר ארכאולוגי סמוך בו פסיפס יפייפה. המבקרים יישמעו על קהילת יהודים יוצאי גרמניה שהתיישבו כאן ב-1938 ועל מצב האזור ועמידתם בעוז בזמן מלחמת השחרור. המשך מזרחה לאתר ההנצחה המרשים של שיירת יחיעם, משם צפונה לגבול הלבנון ועלייה לרכס סולם צור לראות את מערת קשת והתצפית המרהיבה שנפרשת למרגלותיה.

סיור גליל מערבי 1 (צילום: נעם סגן-כהן וניר שגב)
מערת קשת והתצפית המרהיבה שנפרשת למרגלותיה | צילום: נעם סגן-כהן וניר שגב

בהמשך יגיע הסיור ממש צמוד לגדר הגבול בכפר הבדואי עראמשה, למבט לתוך לבנון והבנת המצב הגאופוליטי העדכני. לאחר מכן נסיעה לאורך הגבול, תוך ציון מקומות שהיו בכותרות כגון אתר מנהרת הדגל של החיזבאללה, נקודת חטיפת החיילים שגרמה לפרוץ מלחמת לבנון השנייה ואתר קירות מדברים - פרויקט נפלא שמסב לוחות הגנה מבטון לציורים צבעוניים מעוררי השראה ותקווה. לסיור יתווספו גם אתרים חבויים ביער באזור, וקינוח בארוחה גלילית עשירה.

סיור גליל מערבי 4 (צילום: רם וואלך)
לוחות הגנה מבטון עם ציורים צבעוניים מעוררי השראה ותקווה | צילום: רם וואלך

משך הסיור: כחמש-שש שעות

גיל: 6 ומעלה

מחיר: 65 שקלים למשתתף

לפרטים: 052-881-2059⁩

 

חיפה

רם וואלך, מורה דרך מוסמך, הייטקיסט לשעבר, איש שטח וספר, וגם חיפאי המתגורר בעיר מאז ומתמיד, מזמין אתכם לסיורים ייחודיים המשלבים סיפורים, נופים, היסטוריה, אומנות רחוב ורב תרבותיות כמו שאפשר למצוא רק בחיפה.

הסיור: מי מכיר את האיש שבקיר?

סיור מרתק בעיר התחתית בעקבות סצנת אמנות הרחוב החיפאית. העיר התחתית, או ה״עיר״ כמו שהחיפאים מכנים אותה, האזור שפעם היה מוזנח ומלוכלך, שינה לחלוטין את פניו לפני כעשור. בניינים שומרו ושופצו, הרחובות נוקו וחודשו, אוכלוסייה צעירה הגיעה ולאט לאט הפכה העיר התחתית להיות האזור הכי שוקק ומגניב בעיר.

הסיור יעבור בעיר התחתית בין יצירות אמנות על קירות במרחב הציבורי. המבקרים ייתחקו אחר עבודות הקיר המפארות את סמטאות דאון טאון חיפה, כאשר יילמדו מהי אמנות רחוב ומה בינה לוונדליזם: יצירות ותיקות וחדשות, לצד ׳טאגים׳ שרוססו באופן לא חוקי. הסיור יסקור טכניקות ליצור במרחב הציבורי, ויכיר למבקרים את "ברוקן פינג׳ז", קולקטיב האומנים החיפאי המצליח והקשר לקליפים של להקת U2. אבל בעיקר – יהנו מצבעוניות עשירה וסיפורים מאחורי היצירות – שחלקן כאן כדי להישאר ואחרות הינן ארעיות וימחקו בעתיד הקרוב.

סיור גרפיטי חיפה  (צילום: רם וואלך)
צבעוניות עשירה וסיפורים | צילום: רם וואלך

סיור גרפיטי חיפה  (צילום: רם וואלך)
יצירות אמנות על קירות במרחב הציבורי | צילום: רם וואלך

משך הסיור: שעתיים וחצי

מגיל: 8 ומעלה

מחיר: 65 שקלים למבוגר

לפרטים: 054-6772929


הסיור: בין כרמל וים במורד אלף המדרגות

כאלף מדרגות מחברות בין מרכז הכרמל לעיר התחתית בחיפה. אלף מדרגות שעוברות בנוף אורבני רבגוני ומשתנה בין בתי אבן לבאוהאוס, בין סמטאות קסומות ומשעולים קדומים, בלווי נופים כמו שיש רק לחיפה להציע בשילוב של צמחיה ירוקה. בנוסף לאלו גם אמנות רחוב, אנשים ותרבויות שמרכיבים את הפסיפס הקסום של העיר חיפה.

הסיור יתחיל מטיילת פנורמה במרכז הכרמל, ימשיך במורד גרמי המדרגות אל שכונת הדר הכרמל המתחדשת, שם יחוו המטיילים את הוייב ברחוב הכי מגניב בעיר. משם אל ואדי ניסנאס הצבעוני והשוקק, עם הריחות והצבעוניות המשגעת והפסיפס האנושי הייחודי והרב גוני של חיפה. המבקרים יכירו את הפלאפליות הכי טובות בעיר ועוד סודות שרק חיפאים מכירים. הסיור ימשיך דרך השוק הטורקי אל כיכר פריז בעיר התחתית, שם תהיה נקודת הסיום. החזרה עצמאית למרכז הכרמל בכרמלית, הרכבת התחתית היחידה בארץ.

בין כרמל וים 1 (צילום: רם וואלך)
נופים כמו שיש רק לחיפה להציע | צילום: רם וואלך

בין כרמל וים 1 (צילום: רם וואלך)
הסיור יעבור בין בתי האבן והבאוהאוס | צילום: רם וואלך

משך הסיור: כשעתיים וחצי (אורך המסלול כחמישה ק"מ, מסלול ברמת קושי קלה-בינונית)

גיל: 8 ומעלה

מחיר: 80 ₪ למבוגר

לפרטים: 054-6772929

 

תל אביב

תמנע רוקמן בת 31, מורת דרך מזה שנתיים. למקצוע הגיעה מתוך משפחה של מורי דרך סבה שהיה מורה דרך ולאחריו אביה ושני אחיה הגדולים. לתמנע יש תואר בהיסטוריה של מדינת ישראל, והיא עסקה מספר שנים בעולם ההסברה הישראלית. תמנע בוחרת להדריך הרבה בדרום תל אביב, כדי להראות את החצר האחורית של תל אביב בצבעים קצת אחרים.

הסיור: קו תפר אחר

קו התפר אומנם מעורר קונטוציה אחרת בראש הישראלי שלא ממש קשור בעיר היקרה בעולם, אבל בסיור שלה, תמנע מבקשת לדבר על קו תפר אחר. רחוב לוינסקי, בטוח אחד הרחובות המורכבים ביותר בעיר, הוא מתחיל בדרך יפו, עובר בשכונת פלורנטין הצבעונית וחובק בתוכו שוק מרהיב ובניינים מופלאים.

הרחוב ממשיך וככל שהוא מדרים, כך הנוף שלו משתנה, כאשר סוף הרחוב הוא בתחנה המרכזית החדשה. ואם ממשיכים כמה דקות וחוצים את איילון, אפשר להגיע לרחוב ההגנה שמתחבר ללוינסקי, ושוב מביא אותנו למציאות אחרת לחלוטין לשכונת התקווה.

בסיור, המבקרים יעברו על קו התפר הזה, ייטעמו מהשוק הצבעוני, ויילמדו מדוע נוצר האזור הזה בתל אביב, מה הסיבה לכך ששכונת נווה שאנן ממקומת דווקא שם, ומה קרה לה עם השנים. לבסוף, סיור בתוך התחנה המרכזית החדשה, בניסיון לעשות סדר בבלאגן. בתוך התחנה יבקרו המטיילים בקומות השונות, בשוק האסייתי, בגלריות האומנות ובקומת הגרפיטי, אשר חובקת בתוכה מעל 400 מ' של אומנות רחוב יוצאת דופן. כמו כן, אפשר לפצל בין הסיורים ולהעמיק בכל שכונה ואפשר לנסות לטעום מכמה מהן יחד.

סיור שוק לוינסקי (צילום: תמנע רוקמן)
השוק האסייתי בתחנה המרכזית החדשה | צילום: תמנע רוקמן

סיור שוק לוינסקי (צילום: תמנע רוקמן)
מעל 400 מ' של אמנות רחוב יוצאת דופן בתחנה המרכזית החדשה | צילום: תמנע רוקמן

משך הסיור: שעתיים וחצי-שלוש.

גיל: 10 ומעלה

מחיר: 80 שקלים

לפרטים: 0528641226

 

ירושלים

בנדטה פיאצה, מורת דרך מוסמכת, ארכיאולוגית ואיטלקייה במקור. התאהבה בירושלים לפני כ-10 שנים ומקווה שגם אתם תתאהבו בעיר הזו איתה. 

הסיור: טיילת החומות למשפחות עם ילדים

בין הרפתקאות, סיפורים וסודות, מגלים ביחד את העיר מנקודות מבט שונות: על הגגות, בקפיצה אל תוך ההיסטוריה של ירושלים על פני אלפי שנים. נקודת המפגש בשער יפו והתחלה לאורך המסלול הדרומי: הרובע הארמני, ימין משה והר הבית הם רק חלק מהתחנות בהן עובר הסיור המרתק.

ירושלים סיור חומות (צילום: בנדטה פיאצה)
מגלים את העיר מנקודות מבט שונות | צילום: בנדטה פיאצה

ימים: שבת מהשעה 9:30 עד 12:30

משך הסיור: 3 שעות

גיל: 7 ומעלה

מחיר: 60 שקלים למשתתף + עלות הכרטיס לטיילת החומות

לפרטים: 0523135147

 

נגב

סיור נוסף עם מורה הדרך ניר שגב, טיול רכבים פרטיים: ביקור בחווה החקלאית מו"פ הר הנגב, שם מפתחים זנים חדשים (עגבניית שרי ועוד) ומפתחים שיטות השקייה. מהביקור בחווה כולל גם התרשמות מהחממות של המקום.

משם נסיעה לתצפית אשלים הסמוכה, הצופה על העמק בו נבנו תחנות כוח תרמו-סולאריות לייצור חשמל, עליהם יישמעו המבקרים. הסיור ימשיך בנסיעה לעיר הנבטית-ביזנטית שיבטה, להתרשמות מהממצאים, שיטות הגידול הנבטיות ואיסוף מים. משם לאזור ניצנה, טיפוס על התל, לשיחה על חשיבות המקום החל מהתקופה הנבטית ועד למאבק האנגלי-טורקי במלחה"ע הראשונה ועד כיבושי הפלמ"ח בתש"ח, סיפורו של לובה אליאב והציונות במאה ה-21 .

סיור להר הנגב 3 (צילום: ניר שגב )
הסיור יעבור בעיר הנבטית-ביזנטית שיבטה | צילום: ניר שגב

הסיור ימשיך על תוואי הרכבת הטורקית שמעולם לא הושלמה, והגעה לישוב המרתק-האקולוגי-המבודד ביותר בארץ, עזוז, בו יסיירו המבקרים וישתו בירה צוננת. כחלק מהסיור גם התקרבות לגבול ישראל -מצרים, שתיית תה בחאן בארותיים, והמשך אל פלא סלעי,  חמוקי ניצנה, סלעים קירטוניים שעברו בלייה והפכו ליצירות אומנות מדהימות. לעת שקיעה סיור יגיע למעבר הגבול עם מצרים ולישוב קדש ברנע, וארוחת קדירות מדהימה ביישוב כמהין.

סיור להר הנגב 2 (צילום: ניר שגב )
הסיור ימשיך על תוואי הרכבת הטורקית שמעולם לא הושלמה | צילום: ניר שגב

סיור להר הנגב 1 (צילום: ניר שגב )
סלעים קירטוניים שעברו בלייה והפכו ליצירות אומנות | צילום: ניר שגב

הר הנגב, כביש 211, בואכה מצרים.

משך הסיור: 8 שעות

גיל: 12 ומעלה

מחיר: 150 שקלים כולל כניסות לאתרים

לפרטים: 0547531986