לפעמים הכל זה עניין של יחסי ציבור, כולנו מכירים היטב את יער בן שמן, מבצר תל אפק, ויער ראש העין, אבל יש עוד המון מקומות שווים לפיקניק בישראל שלא כולם מכירים. רגע לפני יום העצמאות ריכזנו כמה מקומות שאולי, רק אולי, יהיו פחות עמוסים.

>> מהצפון ועד הדרום: 56 מקומות לעשות בהם על האש

>> נעים להכיר: טיולים שווים ופחות ידועים בצפון הארץ

>> 5 טיולים מומלצים בדרום הארץ


את כל המקומות בכתבה ועוד רעיונות לטיולים ובילוי משפחתי תוכלו למצוא באפליקציה 'מפה לשם': לאפליקציה מותאמת לאנדרואיד לחצו כאן | לאפליקציה מותאמת למערכת IOS של אפל לחצו כאן. מוזמנים להצטרף לקבוצת הפייסבוק של קהילת המטיילים של 'מפה לשם'.  


יער גבעת כ"ח – יער קולה

קולה (צילום: עינב לנדאו)
נסיעה קצרה מפתח תקווה. יער קולה | צילום: עינב לנדאו

יער גבעת כ"ח נמצא במרחק נסיעה קצר מפתח תקווה ומאפשר מפגש זמין ונוח לילדים עם הטבע. ליער שתי כניסות אך המוצלחת יותר היא הכניסה ליד אנדרטת אלכסנדרוני ושם מתחיל הטיול. את הרכב מחנים ליד האנדרטה ולאחר הביקור בה והתרשמות מהנוף, מתחילים את מסלול "בעקבות הלוחמים", כשאת השלט ניתן לזהות בקלות מהחניה.

השביל באורך של 2 ק"מ ממשיך עד ליציאה השנייה של היער. רצוי להפוך אותו למעגלי ולאחר מבנה התאטרון בטבע יש לפנות שמאלה לשביל המסומן בכחול ואז שוב שמאלה לשביל המסומן באדום. בכל מקרה גם אם פספסתם את השבילים, תוואי הדרך לא קשה וניתן פשוט לחזור לרכב כשהילדים מתעייפים. ביער תמצאו חניון מסודר עם שולחנות ועמדות מנגל ובעיקר הרבה צל ופריחות נהדרות באביב.

הטיפ שלנו

בסמוך ליער תמצאו את אנדרטת אגרוף ורומח המרשימה עם תצוגת טנקים וסיפורי גבורה של עוצבת אגרוף ורומח.


יער ותל צרעה

צרעה2 (צילום: עינב לנדאו)
המקום שמשלב מספר סוגי טיול. יער צרעה | צילום: עינב לנדאו

ביקור ביער צרעה זה קצת כמו דיל הכול כלול: גם טיול קצר, פסלים בטבע, חניונים מוסדרים לפיקניק והרבה צל וירוק סביב. המסלול מתחיל דווקא ברכב, בדרך סלולה נעבור בין הפסלים השונים לאורך "דרך הפסלים", מומלץ לעצור מדי פעם ולהצטלם.

ממשיכים בדרך ועוברים את חניון זיתים (מקום נהדר לפיקניק משפחתי) עד שמגיעים למצפה צרעה, שם חונים ועולים למצפה הנראה כסיפון אנייה על מבנה ששימש בעבר כמפקדה הזמנית של חטיבת הרא"ל. לאחר שצפינו בנוף הרי יהודה, חוזרים לרכב ונוסעים עד לתל צרעה. ליד פסל עם רשת צהובה, מזהים שלט קטן המורה שמאלה לשביל תל צרעה. השביל מוסדר ונוח ומאוד קצר, ומפסגת התל נפרש בפנינו נוף מרהיב של הרי ירושלים. חוזרים לרכב באותה הדרך.

אם כל הנוף הזה עשה אתכם רעבים זהו בדיוק הזמן לבחור באחד מחניוני היער לפיקניק. ביציאה מהיער ניתן לחזור חזרה בדרך הפסלים לכביש 44 או להמשיך עם הדרך עד לכביש 3835.

הטיפ שלנו

הידעתם? יער צרעה עובר ב"ארצו של שמשון", תל צרעה נחשב למקום הולדתו של שמשון הגיבור המקראי שנולד באורח פלא לאביו מנוח ולאשתו העקרה: "ויהי איש אחד מצרעה ממשפחת הדני ושמו מנוח ואשתו עקרה ולא ילדה" (שופטים יג, 2). 


גן לאומי אשכול

אשכול (צילום: עינב לנדאו)
מקום אידיאלי לפיקניק. גן לאומי אשכול | צילום: עינב לנדאו

גן לאומי אשכול הוא המקום האידיאלי בדרום לפיקניק ומנגל. הפארק גדול עם מרחבי דשא גדולים, שולחנות פיקניק לרוב ועמדות מנגל. לאורך הפארק זורם נחל מעין הבשור עם בריכות שכשוך מרעננות לילדים. במתחם הגן הלאומי תמצאו גם אתר עתיקות, שבילי אופניים וגשר רכבת משוחזר. מומלץ מאוד לשלב טיול באזור הבשור ולסיים בפיקניק בפארק.

הטיפ שלנו

בסמוך לגן הלאומי נמצאת "חוות היען" שם תוכלו לראות מקרוב את העופות הגדולים בעולם. במהלך הביקור ישנה הדרכה, פעילויות יצירה וניתן להאכיל את היענים.


חניון דרדרה

עקוב (צילום: עינב לנדאו)
מקום מסודר עם שולחנות וצל. חניון דרדרה | צילום: עינב לנדאו

סיימתם את המסלול בצפון ומחפשים מקום לפיקניק או למנגל? הגעתם למקום הנכון. בחניון דרדרה תמצאו שולחנות פיקניק, עמדות למנגל, המון צל מעצי אקליפטוס גדולים ואפילו פלג מים קטן, תעסוקה נהדרת לילדים. הווייז יוביל אתכם עד לחניון, יש לעבור דרך עפר עבירה לכל כלי רכב.

הטיפ שלנו

המקום שוקם על ידי קק"ל ,שמרו על ניקיון המקום, זו באמת פינת חמד. ואם אתם באזור אל תפספסו ביקור בעין תינה ועין דבשה.


עין עקוב ויער מבוא חמה

עקוב3 (צילום: עינב לנדאו)
מקום טוב לנוח בו אחרי טיול. עין עקוב | צילום: עינב לנדאו

אם אתם בטיול ברמת הגולן ומחפשים מקום נחמד לפיקניק של בוקר או מנגל בצהריים, עין עקוב ויער מבוא חמה הם המקום בשבילכם. יער מבוא חמה בדרום רמת הגולן משתרע על שטח של 1,200 דונם, יער מטופח עם כמה מקומות לפיקניק. בחניון "עין עקוב" תמצאו שולחנות רבים, המון צל, אזורים מסודרים מנגל, תצפית נהדרת על הכנרת וגם, מעיין קטן וחמוד לשכשוך רגליים, כל מה שצריך לפיקניק מושלם.

הטיפ שלנו

הידעתם? סמוך למעיין נמצא פונדק דרכים קדום - ח'אן אל עקבה (מכאן השם עין עקוב). הח'אן נבנה במאה ה-13 ושירת את אנשי השיירות שעשו את דרכם בדרב אל-חווארנה ("דרך החורנים"). בתקופה העות'מנית שקקה הדרך שיירות גמלים שנשאו בעיקר את החיטה הקשה שצמחה בחורן. זן החיטה הזה מתאים לתעשיית הפסטה ועל כן ייצאו אותו מעכו – לאיטליה.