בזמן שבאוויר יש ניחוחות של חזרה איטית לשגרה, כמעט כולנו כבר מתחילים לפנטז על החופשה שנעשה בחופש הגדול או בחגים. אבל האם באמת כדאי להזמין עכשיו כרטיס טיסה ולהוציא את המזוודה מהמחסן?

מצד אחד, לא מעט מחברות התעופה מאפשרות קניית כרטיסים כבר מחודש יוני הקרוב והמחירים כרגע זולים באופן יחסי. מצד שני, הכל כרגע על הנייר ואף אחד לא יכול להבטיח מתי באמת נחזור לטוס בין מדינות ויותר חשוב מזה - איזה חברת תעופה תשרוד את המשבר. כדי לנסות לעשות סדר, שאלנו מספר מומחי תעופה ובכירים בחברות נסיעות מה הם חושבים. אתם כנראה לא תאהבו את מה שיש להם להגיד.

"לחכות עם הקיץ, אבל להזמין לחורף"

ליאור, מייסד הבלוג FlyingOut ויועץ נסיעות

עוד מוקדם לנחש מתי בדיוק יחזרו הטיסות לסדרן ובכל מקרה זה יהיה תהליך הדרגתי כי בתקוה הקרובה הביקוש יהיה נמוך משמעותית ממה שהיה לפני המשבר. בינתיים, אנחנו רואים מעט תעריפים מוזלים לטיסות בהמשך השנה, כניסיון של חברות להבטיח תפוסה מינימלית לטיסות עתידיות, אבל כאמירה כללית עוד לא ירדו מחירים בצורה מהותית. אני לא ממליץ להזמין בינתיים חופשות לקיץ אבל אין סיבה להימנע מהזמנת טיסות לסוף השנה ותחילת השנה הבאה. מומלץ גם לבצע את ההזמנה ישירות באתר של חברת התעופה (בפרט אם לחברת התעופה יש נציגות בארץ).

פראג (צילום: kaprik, shutterstock)
עדיף להתכונן לחורף. פראג | צילום: kaprik, shutterstock


"לוודא קודם מה תנאי הביטול"

יניב לניס, מייסד טיסות סודיות

ממש כמו במניות בבורסה, גם מחירי הטיסות מושפעים מביקוש והיצע ולכן טבעי שנראה גם בחודשי הקיץ המבוקשים ירידה משמעותית של עשרות אחוזים לנוכח המצב. אך המציאות החדשה מכתיבה את הצורך בשינוי הרגלים צרכניים - מחיר נמוך פשוט לא יספיק. בימים של חוסר ודאות אנחנו רוצים את הגמישות לבטל, להזיז או אפילו להחליף יעד ולכן אני ממליץ לרכוש רק אם רוכשים בחברה שמאפשרת זאת (כמו חברות הלאו-קוסט הגדולות). במידה ויש כוונה לרכוש טיסה בחברה ללא מדיניות גמישה, מומלץ לבטח ביטול מכל סיבה (נכון להיום ניתן לבטח טיסות היוצאות החל מה1.9).


"לחברות התעופה יש אינטרס לתמרץ רכישות"

ד"ר ערן כתר, יועץ לשיווק תיירות ומרצה בכיר במחלקה לניהול תיירות ומלונאות, המכללה האקדמית כנרת

בכדי לשקם את תזרים המזומנים שלהן, לחברות תעופה יש אינטרס מהותי לתמרץ רכישת כרטיסי טיסה בתקופה הנוכחית. בהתאם לכך, נצפה למחירים אטרקטיביים, בעיקר ביעדים אליהם יש הרבה טיסות, כגון לונדון ופריז. נוסף למחיר, בעת רכישת כרטיס חשוב לבחון את גמישות התאריכים, את עלות ביטול הכרטיס, ובאיזה נסיבות הכרטיס מתבטל ללא כל עלות. בעניין זה, חלק גדול מהביטוחים נגד ביטול שמוצעים ברכישת הכרטיס מכסים תאונות אישיות ונסיבות משפחתיות ולא נותנים מענה לביטולים הנגרמים מאילוצים חיצוניים. כבר כעת רואים בשוק הבריטי עליה מסוימת בהזמנות עתידיות לחופשת כריסטמס, וזאת בהחלט יכולה להיות רכישה אטרקטיבית ללקוחות בעלי אופק תכנון וזווית ראיה אופטימית על סיום משבר הקורונה.


"להמתין עוד חודש"

סימן עובדיה, מנכ"ל חברת קרוז תור

אכן המחירים עכשיו יותר זולים, אך ההערכה כרגע שטיסות הקיץ (יולי, אוגוסט) לא יפעלו במתכונת מלאה, או לחילופין יצאו ליעדי נופש קרובים בצורה מצומצמת. התסריט האופטימי ביותר הוא שרק בעוד כחצי שנה נשוב לטוס במתכונת של לפני משבר הקורונה. כיום אין כמעט מדינה בעולם שחסינה מקורונה ופתוחה לתיירות ולכן קשה מאד להעריך מתי הזמן האידיאלי. הייתי מציע לחכות עוד כחודש ואני מעריך שהמצב יתבהר יותר.

קורונה בישראל (צילום: יונתן זינדל, AFP)
כדאי לחכות עוד חודש כדי שדברים יתבהרו. נתב"ג ריק | צילום: יונתן זינדל, AFP


"מבחינת מחיר ההזמנה מאוד משתלמת"

תמר גרזון, מנכ''לית טרווליסט

באופן כללי תמיד עדיף להזמין חופשות לקיץ כמה שיותר מוקדם על מנת ליהנות מהמחיר הזול ביותר, כאשר מדובר בטיסות סדירות וטיסות Low Cost. אולם אין ספק שהתקופה הנוכחית הינה שונה ולא מייצגת, לאור כל השינויים שחלו בענף התעופה בעקבות משבר הקורונה. במצב הנוכחי אנו חווים חוסר וודאות לגבי התחדשות הטיסות ואף עצם קיומן. לכן, אין כאן המלצה חד משמעית לגבי הקיץ עד שדברים יתבהרו מעט. עם זאת, חשוב לציין כי המחירים נכון לעכשיו מאוד אטרקטיביים, לדוגמה טיסה ישירה לאמסטרדם תעלה כ-230 דולר באוגוסט, טיסה ישירה ללונדון בשיא העונה באוגוסט תעלה כ-300 דולר. אין ספק שמבחינת מחירים ההזמנה כעת מאוד משתלמת.


"גם בתי המלון לא יחזרו לפעול בקרוב"

טלי יטיב, מנכ"ל ובעלים ספיריט הפקות עולם

להערכתי האישית והמקצועית, כרגע לא כדאי וגם לא ניתן להזמין לקיץ כרטיסים, מכמה סיבות: אי הודאות כרגע שולטת בענף התיירות, חברות התעופה לא יודעות כרגע מתי הן חוזרות לפעול, ובאיזו תדירות ובאילו היקפים, כמו כן, לא ברור מה יהיו ההנחיות של ריכוז גבוה של אנשים אחד ליד השני כפי שיש במטוס. דבר שני , לא ידוע מתי יחזרו לפעול בתי המלון באילו מתכונת, למשל, בתי מלון באיים, מאוריציוס, סיישל, מלדיביים, כרגע סגורים עד ה-1 ביולי, אז תתבצע הערכת מצב מחודשת בהתאם להנחיות הבריאות העולמיות והמקומיות. ככה שיש להתאפק עוד קצת ולהמתין להתבהרות המצב ולהבין טוב יותר מה אסטרטגיית היציאה התיירותית, בישראל ובעולם כולו. אני מעריכה ומקווה שנדע יותר ככל שהזמן יעבור, אולי חודש מאי או חודש יוני, בשאיפה לקבל חדשות טובות ושנראה תאריך יעד ליציאה מהמשבר שפקד אותנו. 


"צריך לחכות לחזרת השגרה בנתב"ג"

שירלי כהן עורקבי, סמנכ"ל השיווק והמכירות באשת טורס

ההמלצה כרגע היא לא להזמין כרטיסים לקיץ עד שהתמונה תתבהר. בשלב הזה איננו יודעים באילו יעדים הצליחו למגר את המגפה, אילו מדינות פותחות את שעריהן לתיירים ומתי בדיוק השמיים בישראל יפתחו. עדיף להמתין לימים ברורים וודאים יותר. הסמן המרכזי יהיה פתיחת נתב"ג ופרסום לוח הטיסות של חברות התעופה – זה הזמן בו ניתן יהיה לראות לאן הרוח נושבת ולהזמין כרטיסים.

מטוסים על הקרקע (צילום: Vander Wolf , shutterstock)
עדיין לא ברור מה יהיה הלו"ז של חברות התעופה | צילום: Vander Wolf , shutterstock


"יש סבירות שהטיסות לא יתקיימו"

ארז בוסו, מנכ"ל smartair

יש כרגע אי ודאות בכל הקשור לקיום טיסות מישראל בקיץ. המחירים כרגע אכן זולים יותר אבל יש סבירות שהטיסות לא יתקיימו ולכן עדיף להמתין עד שהמצב יתבהר יותר. צריך לקחת בחשבון שבימים אלה גם לא ניתן לרכוש ביטוח ביטול טיסה לתקופת הקיץ ולכן אני ממליץ להמתין כרגע.


"קיים סיכוי שהטיסות יבוטלו"

עודד חודורוב, סמנכ"ל התפעול של דיזנהאוז

אין וודאות מוחלטת לגבי מועד חזרת הטיסות, לכן אם מזמינים חשוב לוודא שמזמינים כרטיס עם תנאים גמישים לשינוי וביטול ולקחת בחשבון שבמידה והטיסות יבוטלו קיים סיכוי שלא יושב החזר כספי אלא זיכוי עתידי.