הטיול שלנו מתחיל בתצפית מדהימה, שגם הדרך אליה מפותלת ומעניינת, נצפה בגבי מים שהתמלאו מהשיטפונות של הימים האחרונים, נטפס על הר (או שלא) בלב המכתש ונערוך פיקניק בחניון נעים שניתן למנגל בו...וגם לאסוף חולות צבעוניים. 

שימו לב! לפני היציאה לטיול יש להתעדכן במזג האוויר ובמצב השיטפונות באזור

נקודה 1: תצפית מהר אבנון

הר אבנון היא נקודת התצפית הטובה ביותר על המכתש הגדול ונמצאת מזרחית לירוחם. ההגעה אליו היא על דרך כביש 225 הצר והמפותל שיוצא מירוחם ובסיומו מגיע לסוף המכתש. קצת לפני הירידות המפותלות, יש פניה שמאלה לדרך כורכר שתיקח אתכם להר אבנון ובנסיעה איטית של 5 דקות תביא אתכם לחניה.

התצפית מההר, שגובהו 656 מטר, מרהיבה לאורך כל שעות היממה וככל שתתקרבו לצוק, תבחינו ביופיו של המכתש השני בגודלו בארץ. אורך המכתש 14 ק"מ, רוחבו 6 ק"מ ועומקו המירבי הוא 410 מטר. בלב המכתש יש חולות צבעוניים וגבולותיו הם הר כרבולת במזרח והר חתירה במערב. אין מקום טוב יותר מזה לתמונות פרופיל.

בצידה המערבי של החניה (צד ימין שלכם), תראו גבעה קטנה שטיפוס עליה יאתגר את הילדים וגם את ההורים.

המכתש הגדול (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן

ווייז:הר אבנון

*אפשרות נוספת היא להתחיל את הטיול באגם ירוחם, שם יש חורשה נהדרת עם שולחנות פיקניק להפסקה קלה (וויז-אגם ירוחם )

נקודה 2: מסלול הליכה לסנפיר הקטן

מתי הפעם האחרונה טיפסתם על צלע של מכתש? המסלול מתחיל מחניון חולות צבעוניים, חניון לילה שהוקם סמוך לסלעים הצבעוניים, שכבר חלקם התפוררו ונהיו לחול. נחצה בזהירות את הכביש ונחפש את הסימון השחור, שילווה אותנו עד לפסגת ההר, בדרך אליו נבחין בצלע ההר שמזכיר לנו סנפיר.

הטיפוס קצר, אך תלול וככל שתטפסו גבוה, תרגישו את האוויר הנעים שמאפיין אזור זה (או כל אזור גבוה אחר בארץ). לקראת סוף העלייה, תעזרו ביתדות שיקלו עליכם את הטיפוס לפסגה. כשתגיעו, תנשמו טוב את אוויר הפסגות, מגיע לכם. הדרך למטה תמיד יותר קלה, אך כדי ללכת בבטחה לחניה, יש לבחור במסלול הירוק שיורד מהפסגה.

אם תמשיכו ללכת מזרחה על השביל השחור, תגיעו לסנפיר הגדול שגם הוא מסלול מומלץ אך מחייב אתכם להשאיר רכב נוסף בנקודת סיום אחרת - חניון עין יורקעם. הירידה קלה ומתונה, אך יש להיזהר בפני החלקה. בסיום הירידה, תחצו שוב את הכביש (יש כביש אחד במכתש הגדול) ותפנו שמאלה (מערבה) עם הסימון הכחול, שילווה אתכם עד לחניון חולות צבעוניים, שם השארתם את רכבכם.

המכתש הגדול (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן

המכתש הגדול (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן

דרגת קושי - בינוני (מתאים למשפחות) | אורך המסלול- 2 ק"מ | סימון שבילים-שחור, ירוק וכחול בסדר הזה.

ווייז: חולות צבעוניים -חניה וחניון לילה.

נקודה 3: עין יורקעם

נמשיך לנסוע על הכביש הבודד שבמכתש (כביש 225) ובצומת עם כביש 206 נפנה ימינה ואחרי כחצי דקה של נסיעה נראה חניה בצד שמאל, זו החניה שתיקח אתכם לעין יורקעם, אז תחנו בה.

מהחניון יש ירידה למסלול הליכה בצבע ירוק, שאורכו כ-500 מטרים, שמגיע לעין יורקעם ולמדרגות החצובות שיורידו אתכם בזהירות פנימה לבריכת המים הענקית.

מה זה בכלל עין יורקעם? מעיין עונתי הנובע בעיקר בחורף וגב מים עמוק שמתמלא במי השיטפונות שמגיעים מנחל חתירה, הנחל המרכזי של המכתש הגדול. הגב מחזיק מעמד נהדר בזכות עומקו הרב ויכול להישאר מלא מספר חודשים, גם אחרי השיטפון האחרון. הצמחייה סביב הגב דלה, אך יש עץ אשל ששורד נהדר כבר שנים.

המכתש הגדול (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן
המכתש הגדול (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן
המכתש הגדול (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן

ווייז: חניה עין יורקעם  (לא להתבלבל עם חניון לילה עין יורקעם)

*הערה חשובה! אין להישאר בסמוך למעיין מעבר לשעות היום, זו נקודת מים עיקרית של בעלי החיים.

נקודה 4: חניון חולות צבעוניים

אחרי החוויה המוצלחת בעין יורקעם, נחזור חזרה ללב המכתש על כביש 225 ונחנה בחניון חולות צבעוניים. בחניון מצויים מעט שולחנות פיקניק ועצי אקליפטוס ותיקים, אך לא בשביל זה הגעתם לכאן. במכתש יש מגוון רחב של חולות צבעוניים ובחניון הזה ריכזו עבורכם את כל הצבעים במקום אחד ובחינם, אז אתם מוזמנים, רק בבקשה אל תשכחו להביא בקבוקים שקופים.

מכיוון שהחניון זה כבר סוף היום שלכם, אני מציע לערוך במקום פיקניק עם מדורה ואם יש בין חבריכם אדם יצירתי, שיכול לספר סיפור דמיוני בעת השקיעה, הילדים שלכם (וגם ההורים) יישארו מהופנטים ונרגשים לכמה דקות של קסם.

המכתש הגדול (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן
המכתש הגדול (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן
המכתש הגדול (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן

ווייז: חולות צבעוניים חניה וחניון לילה

* אם לא תספיקו את כולם ביום אחד, לא הייתי מוותר על הר אבנון ועל עין יורקעם.

ארז דגן - טייל ויזם, הקים את אתר הטיולים "ארץ דגן", המנגיש טיולים ואטרקציות לכל מי שמעוניין לצאת החוצה ולעשות הפסקה מהנטפליקס. ניתן לעקוב אחריו גם באינסטגרם.