כמו במכונת חזרה בזמן, הביקור בפארק תמנע לוקח את המטייל לתקופות קדומות שמוסרות ד"ש גיאולוגי מלפני עידן ועידנים. היופי שבו מזמן חלון הצצה לתהליכים וחיים שהיו כאן לפני אלפי שנים באמצעות עשרות מסלולי טיולים, ומי שמתמכר יכול לבלות בו לפחות 24 שעות.

פארק תמנע הוא הדבר הכי קרוב שיש לנו לפארקים הגדולים של מערב ארצות הברית, אבל לא צריך לחצות אוקיינוסים כי בבייס שלנו, ממש מתחת לאף, פועם פארק גיאולוגי ייחודי ומרשים, גדוש באוצרות טבע. הילת מסתורין אופפת את פארק תמנע, ונופיו הקדומים והבראשיתיים הם המקום לטייל בו בחורף. הבקעה ידועה כאתר כריית נחושת קדום, ועדיין נותרו בשטח עורקים ירוקים בסלע או גושים קטנטנים על הקרקע. הראשונים שעלו על הסטראט אפ היו הכלכוליתים לפני כ-7,000 שנה שחצבו את המכרות הקדומים בעולם, המצרים לפני כ-3,300 שנה השאירו חותם בשטח, ומחקר עדכני קובע שבימי דוד ושלמה הייתה עיקר הפעילות ובשטח נותרו כ-8,000 מכרות. עומר ארמוזה מנהל הפארק אומר שהדגש הוא אדם ומדבר והבמה היא לטבע, לתופעות המרהיבות, לסיפור הארכיאולוגיה ולחיבור ההיסטורי. בואו נתחיל.

14:30 - מבואת הכניסה

קבלת הפנים בימי שגרה היא במבואת הכניסה, אך בחודשים האחרונים שופץ מרכז המבקרים וגדל ועתיד לשמש גם כמעין מוזיאון. הסרט הוחלף ועודכן, ושני אלה עתידים להיפתח רק באמצע ינואר. מחיר הכניסה בתוקף למשך שלושה ימים רצופים, כך שאפשר להיכנס ולצאת כאוות נפשכם (39-49 שקלים לאדם).

פארק תמנע (צילום: אורלי גנוסר)
שלל אפשרויות ל-24 שעות לפחות. פארק תמנע | צילום: אורלי גנוסר

15:00 - פארק האגם

בלבו של הפארק צמח נווה מדבר שהפך לאבן שואבת. מתחם האגם משודרג כל הזמן עם אמפי קטן ושדרת דקלים שמקעקעים את תחושת נווה המדבר. מים ומדבר הם חיבור אוקסימורוני, ובניגודיות יש המון יופי. גולת הכותרת היא שייט בסירות קטנות, גם המסעדה פעילה בטייק אוויי וחנות המזכרות פתוחה בנוהל תו סגול. ילדים הכי אוהבים למלא בקבוקים בחול צבעוני והפעילויות עומדות לרשותכם בהתאם להנחיות וזה כיף גדול.

תצפית כוכבים בפארק תמנע (צילום: ארכיון פארק תמנע, mako חופש)
נווה מדבר שהפך לאבן שואבת | צילום: ארכיון פארק תמנע, mako חופש
פארק תמנע (צילום: אורלי גנוסר)
צאו לשוט במדבר | צילום: אורלי גנוסר

16:00 - צ'ק אין

כיוון שאין כמו לילה בלב המדבר, עם תצוגת תכלית של ביליוני כוכבים ואווירה של סוף העולם, אפשר גם ללון בפארק וליהנות מהשלווה האינסופית. לצד האגם יש מבחר אפשרויות החל מקמפינג, דרך תשעה אוהלי 'וילה קאמפ'- עגלות נגררות מיוחדות שמתוכן צומח אוהל משפחתי, שש עמדות לקרוואנים של מטיילים ועשרה קרוואן קבועים ברמה גבוהה, עם מרפסת מוצלת שולחן פיקניק מנגל ומקרר. ויש גם תשעה חדרים פשוטים אבל נעימים ונוחים למשפחות ובשטח יש גם אזור שירותים ומקלחות.

ברירת המחדל הייתה קרוואן שמציע חוויה אלטרנטיבית שונה ומשפחה יכולה להיבחן ביכולת שלה להסתדר בו. זהו חלל שנועד לספק שירות בלבד ומרחב המחייה נמצא למעשה מחוץ לו, בטבע. האבזור מלא ויש תא שירותים קטן ומקלחת זעירה, מטבחון עם כירה, כיור ומקרר, פינת ישיבה והמון אחסון מעל ומתחת למקסום החלל. הקרוואן מתאים לעד שבע נפשות וכולל מיטה זוגית, שלוש מיטות בקומות כשפינת הישיבה הופכת למעין ספה נפתחת, קצת כמו לגו שמרכיבים ומפרקים (600 שח לזוג ללילה לינה בלבד. בחדרים: החל מ-500 שח לזוג ללילה לינה בלבד תוספת לילד/אדם נוסף בחדר 120 שקלים).

פארק תמנע (צילום: אורלי גנוסר)
חוויה אלטרנטיבית. לינה בקרוואן | צילום: אורלי גנוסר
פארק תמנע (צילום: אורלי גנוסר)
נוח וקומפקטי | צילום: אורלי גנוסר

17:00 - סיור שקיעה ועששיות 'באנו חושך לגרש'

שעות בין הערביים משתנות בין עונות השנה, אבל בתמנע קורה דבר נוסף. הרכס המערבי שמקיף את הבקעה, גבוה למדי אז השמש נעלמת די מוקדם וצל גדול יורד על הפארק. זה כיף גדול בקיץ החם, ובחורף זו השעה לסיור שקיעה עצמאי - חווית ערב מומלצת ביותר. לכם נותר רק לבחור את השעה הנכונה בהתאם למועד הביקור, אבל הכי כיף להצטרף לסיור עששיות בלווי מדריך וליהנות מכל העולמות. הסיור מתקיים על בסיס שבועי קבוע, בימי שלישי וחמישי בשבוע, וענבל פיפמן המדריכה, שמכירה כל תא שטח בתמנע הפליאה לספר את המקום. היסטוריה, גיאולוגיה, נחושת, תופעות טבע ועוד. הסיור רגלי ומתקיים באזור עמודי שלמה והפטרייה המפורסמת, אשר מוארים בערב. (מחיר כולל כניסה 59-69 שקלים, ללנים בפארק בתוספת 29 שקלים).

בימי ראשון וחמישי בשעה 15:00 וביום שישי ב-15:30, מתקיים גם סיור שקיעה מודרך, בשעה שאפשר גם לצלם את היופי – לבחירתכם (49-59 שקלים לאדם כולל כניסה, 25 שקלים ללנים בפארק). שני הסיורים בהרשמה מראש.

פארק תמנע, חפירות (צילום: באדיבות תמנע)
גם בלילה הפארק ער | צילום: באדיבות תמנע

19:00 - ארוחת ערב

מסעדת האגם לא פועלת כתמול שלשום, אבל אפשר לקחת. שימו לב שכיוון שהמסעדה נסגרת מוקדם יותר בשל המגבלות, כדאי להזמין מראש ולקחת לאוהל/חדר/קרוואן. חובבי בישול ובעיקר בישול שטח, ישמחו להכין ארוחה משלהם. בשטח פזורים כמה מנגלים, יש אזור ייעודי למדורות ולפויקה.

20:00 - מופע/פעילות/תצפית כוכבים

אזור עמודי שלמה המרוחק כמה דקות מאזור האגם, הוא אתר ידוע לאירועים, מופעים ופעילויות, אלא שבתקופה המאתגרת הזו, כל אלה מתקיימים, אם בכלל, בעירבון מוגבל. בביקור שלי בפארק התקיים ערב השקה לפסטיבל 'שיר היונה' אשר מתקיים כאן כבר עשרים שנה. הקורונה שהרימה ראש, גרמה לדחייתו בשנה, אבל המארגנים בחרו 'להנציח' את ערב הפתיחה המקורי כדי להוכיח שהתרבות לא מתה. המופע השתלב עם יום העצמאות של האמירויות והפך גם למחווה לחברים החדשים שלנו והועבר בשידור חי גם בנסיכות. דיוויד ברוזה חגג עם תזמורת מזרח ומערב ירושלים, הצלילים הציפו את המדבר, העמודים הוארו וזה היה קצת סימבולי לתקופה החשוכה שעובר עולם התרבות.

עד שיחזרו המופעים והפסטיבלים, נערכים כאן לפרקים גם תצפיות כוכבים מרתקות (כדאי להתעדכן באתר) ואפשר לצאת עצמאית. המראה של שביל החלב מעיד שמדובר בשטח עם מיעוט זיהום אור והחוויה רק מחדדת את העובדה שאנחנו עוברי אורח ביקום אדיר שקשה לתפוס את ממדיו.

פארק תמנע (צילום: אורלי גנוסר)
עמודי שלמה אחרי השקיעה | צילום: אורלי גנוסר
פארק תמנע (צילום: חגית גל)
אזור האגם | צילום: חגית גל

6:00 - סיור זריחה

לצפות בזריחה במרחבי ההוד וההדר של בקעת תמנע, זו חוויה מהפנטת. הצבעים הרכים והמראות המרגשים, משכיחים את ההשכמה המוקדמת והלב מתמלא במתת הטבע. גם הזריחה מבלבלת כי הרי אדום המתרוממים ממזרח, חוסמים את השמש ולוקח לה זמן לטפס ולחצות את המחסום ההררי. סיור זריחה מודרך יש מדי שבת במכוניות פרטיות (49-59 שקלים לאדם כולל כניסה לפארק, 25 שקלים ללנים בפארק) אבל אפשר להזמין גם הדרכה פרטית או לטייל עצמאית.

יצאנו אל מסלול הקשתות כי יש מהן תצפית יפה ולצדן מסלול מקסים עם שפע של אטרקציות לכל המשפחה. מגיעים לחניה של הקשתות ודרך שביל כחול עולים ובמפגש עם האדום ממשיכים אתו. במפגש עם הירוק אפשר לטפס אל הקשת הקטנה לתצפית ולחזור ועם האדום לעלות אל הקשת הגדולה. הקשתות נוצרו מנקודת חולשה בסלע, סדק קטן או חור זעיר שהלך והתרחב בהשפעת הרוח והמים, עד שנוצרה קשת מרשימה. העלייה והירידה בעזרת סולמות קבועים בסלע ולמעלה כדאי להביט אל הקיר ממול ולראות שבין חרותות הסלע יש גם פיל.  אפשר להמשיך בשביל האדום למסלול של כקילומטר שחוזר דרך ואדי קטן ופוגש בכחול אתו חוזרים לחנייה. רוצים לקצר? כשיורדים מהקשת ממשיכים ישר ועוקפים את הגבעה ממול ומגיעים אל אזור המכרות. ענבל המדריכה הסבירה שהכורים הראשונים עשו זאת בחפירה ידנית נקודתית, כשהתפתחו יצרו בורות עגולים גדולים ובשטח נותרו 'צלחות'. בשלב הבא כרו מכרות ומאוחר יותר יצרו סדרות של פירים מסותתים ומתוכננים עם מערכת אוורור. זהו גן שעשועים לילדים שיכולים לזחול ולשחק עד כלות.

פארק תמנע (צילום: אורלי גנוסר)
כמו בשומר מסך. סיור זריחה בקשתות | צילום: אורלי גנוסר

8:30 - ארוחת בוקר

כיוון שיש בקרוואן מטבחון, אפשר להתארגן עצמאית על ארוחת בוקר בדיוק כפי שאתם אוהבים. כדאי לדעת שמסעדת האגם מציעה לאורחי הלינה ארוחת בוקר ארוזה לחדר במחיר של 42 שקלים לאדם. זוהי קופסא עם מבחר פריטים כמו ביצים קשות, לחם, גבינות, סלטים קפה ועוד. לחילופין אפשר לקפוץ למזנון של יוטבתה שמציע אוכל מגוון. אם הגעתם אל תוותרו על טעימות גלידה שמכינים במקום, גלידה מעולה מחומרי גלם טבעיים ככל האפשר ומשובחים ובטעמים כמו בחלומות.

פארק תמנע (צילום: פארק תמנע)
ארוחת הבוקר בפארק. 42 שקלים לאדם | צילום: פארק תמנע

10:00 - טיול אופניים

חוויית רכיבה יכולה להיות חלק מביקור בפארק ואפשר ליהנות מהסינגלים הרבים המרשתים את הפארק. ליד האגם יש עמדת השכרה עם 50 אופניים גם לילדים החל מגיל 8. אפשר לרכוב עם מפה או עם אפליקציה שמציעה את המסלולים בלייב. משפחה יכולה ליהנות מרכיבה לאורך השבילים הרחבים והכבישים, הפארק רחב ידיים והחוויה נהדרת (60 שקלים עד ארבע שעות).

פארק תמנע  (צילום: TOP67 | shutterstock)
לגלות עוד מקומות בפארק ברכיבה באופניים. הפטרייה | צילום: TOP67 | shutterstock

12:00 - רוד טריפ תמנע

עם פרוץ משבר הקורונה, נאלצו גם בפארק תמנע לחשוב על מתווה שיאפשר למבקרים לטייל בבטחה בקפסולות משפחתיות או בקבוצות גרעיניות, והמענה שנמצא הוא ה'רוד טריפ' (Road Trip). הרעיון הוא טיול עצמי במכוניות (קפסולות) בין שבע תחנות עיקריות, שלכל אחת גם מסלול הליכה קצר לנקודת האטרקציה.  יש מפה מותאמת ואפשר לעבור בין התחנות לפי סדר (או לא) לעצור כאוות נפשכם וליהנות מהיופי.

בעמודי שלמה אפשר להתפעל מקירות זקופים של סלע אדמדם שהתבלה עם השנים ויצר מצוק יפהפה. בגבו נמצא מקדש מצרי של האלה חתחור שנודעה כאלת הפריון והנחושת. מהמקדש אפשר לטפס מעלה ולרדת מהצד השני, חוויה מקסימה לכל המשפחה. בפטרייה תוכלו להבין את הייחודיות של התנאים שהביאו להיווצרותה. בראשית היה סלע שלם בתוך עמק קטן. רוחות עזות הרימו מהקרקע פתיתי חול ששייפו את תחתית הסלע ויצרו עם הזמן רגל של פטרייה. כאן תראו גם דגם של תנור להפקת נחושת. גם גבעת הבורג נוצרה מתוך שילוב תנאים ייחודי ובלייה של שכבות הסלע שהן שונות במרקם. אתר המרכבות מציג לקהל חרותות סלע בנות כ-3300 שנה, עם מרכבות קרב מצריות ובעלי חיים. ויש גם פטריה וחצי ואת קניון הפרצופים' שבו התצורות הנופיות מזכירות דמויות שונות ועוד. חובבי הליכה ישמחו לדעת שבפארק יש 25 מסלולים שונים, הקצרים החל מ-20 דקות הליכה והארוכים כשעתיים וחצי, לילדים ולמיטיבי לכת, אבל רק בתקופה הזו מזג האוויר ידידותי ומאפשר טיול מהנה גם במשך היום.

תמנע רוד טריפ (צילום: ליאור בלו)
כמו בארה"ב. רוד טריפ בפארק | צילום: ליאור בלו

ארמוזה מסכם: "אנחנו פארק גדול שמשתרע על פני 70,000 דונם, מרביתם נגישים, ואפשר לטייל בטבע ולחוות מדבר מדהים וחוויה של נופים מיוחדים בתנאים של ריחוק חברתי אמתי ובתחושה מוגנת ובטוחה".

בחודש הקרוב יתקיימו בפארק תמנע שני אירועים חשובים. לכבוד חנוכה יצרו סיור שקיעה משולב בטיול, שקיעה ותרגול צ'י קונג. זוהי אחת מאמנויות הלחימה שיש לה אלמנט מדיטטיבי ושזורים בה תנועה, יציבה ונשימה. המטרה היא לשפר את איכות החיים, הבריאות והרוחניות. הפעילות תתקיים בימים שני ורביעי בשעה 15:00 (בהרשמה מראש)

 

בין התאריכים 30.12-2.1 יתקיים בפארק פסטיבל "פלאנט ערבה",  פסטיבל צילום בינלאומי שמתקיים מדי שנה בחבל אילות. זהו סוף שבוע מרוכז עם למעלה מ-50 סדנאות צילום אשר ינחו צלמים מקצועיים כל אחד בתחום התמחותו, חלקן יהיו גם בפארק. מדי יום יתקיימו סדנאות צילום בעלי חיים, נוף וציפורים, צילום מאקרו, וסדנאות שעיקרן חשיפה לאור, עריכת תמונות, צילומי כוכבים ולילה, ואפילו צילום בטלפון נייד. (החל מ-600 שקלים למשתתף,  בקפסולות של 15 איש)

כל הפרטים באתר: https://www.parktimna.co.il/he/ (למזמינים באתר 5 אחוזים הנחה בלינה) | טלפון: 08-6616976