אין ספק שהגן הלאומי גן השלושה, או הסחנה בשמו המוכר, הוא אחד מהמקומות הכי יפים ואהובים בארץ. תמצאו בו מדשאות אין סופיות, עצי דקל, מעיין מרכזי וענקי באורך 110 מטרים בו טמפרטורה קבועה של 28 מעלות, מפל מרהיב ונחל ארוך שניתן לשבת לצידו ואף אזור רדוד יותר למשפחות עם ילדים קטנים.

> לעוד מעיינות מומלצים בעמק המעיינות

> מה עושים בעמק המעיינות?

יחד עם זאת, אין ספק גם שבגלל העומס הכבד שיש בו בימי הקיץ, המלווה לא פעם בעשן מנגלים, הוא גורם ללא מעט אנשים לוותר על הניסיון לבקר בו מראש. אבל יש לזה פתרון - והוא מוצלח לכולם - הגיעו לגן הלאומי המרהיב בחורף, כלומר עכשיו, ואם אפשר באמצע השבוע זה בכלל מעולה (טיפ שטוב גם לקיץ כמובן).

אנחנו ביקרנו במקום ביום שישי האחרון, בזמן סוף שבוע חורפי שהפתיע אפילו את ותיקי עמק המעיינות בו הוא נמצא, וגילינו שהמקום המרתיע והעמוס בימי שיא העונה, הוא שלו ומדהים בימי האוף סיזן. הגענו גם מוקדם בבוקר, בזמן שרק 20 שחיינים אמיצים מהאזור כבר היו במים, כך שכל הגן היה ממש לרשותנו. על כל הטוב הזה הוסיף מזג האוויר הקר והגשום שגרם למים להעלות אדים ולתת למעיין מראה קסום. אגב, היות והמים בטמפרטורה קבועה של 28 מעלות, הכניסה אליהם תמיד נעימה, ואף יותר נעימה כשקר בחוץ.

הסחנה בחורף (צילום: אילן ארנון)
השילוב של המים החמימים ומזג האוויר הקר יוצרים ערפל מרהיב | צילום: אילן ארנון

הסחנה בחורף (צילום: אילן ארנון)
כל האתר היה לרשותינו | צילום: אילן ארנון

אסף דורי, מנכ"ל האתר, אמר לנו ש"אנחנו מודעים לתפיסה שיש לגבי האתר ואנחנו עובדים קשה כדי שכולם ירגישו בנוח כשהם מגיעים אליו בכל זמן". הוא מוסיף: "החורף הישראלי מאפשר לנו ליהנות ממזג אוויר מושלם בכדי לטבול במי הבריכות הטבעיות ששומרות על טמפרטורה של 28 מעלות גם בימים הקרים ביותר בשנה".

מה באמת קורה בסחנה?

ברשות הטבע והגנים נתנו לנו מספר טיפים כדי ליהנות מהגן הלאומי בצורה המקסימלית:

בהגעתכם למקום כדאי להתחיל בטיול רגלי שיתחיל מראש המעיין לכל אורכו של הנחל. אחרי שתתרשמו מפיסת גן העדן שהגעתם אליה אפשר להתחיל לסקור ולהכיר את המקום לעומק. גן השלושה הוא הרבה יותר מאתר מים מדהים.

מוזיאון עקבות בעמק

האתר המוכר ביותר המצוי בגן השלושה הוא מוזיאון עקבות בעמק או בשמו המוכר "חומה ומגדל". אחד מהסמלים העתיקים של יישוב תל עמל הראשון שנבנה בשיטת "חומה ומגדל". מבצע הקמה של סדרת יישובים חקלאיים יהודיים מבוצרים בארצנו. האתר מזמין אתכם להיכנס לנעליהם של מקימיו, להתרשם משחזור הצריפים, ביניהם צריף חדר האוכל והמטבח, מגדל התצפית המשקיף אל עבר הנוף הפתוח וחומת העץ הכפולה. תוכלו לסייר בשבע תחנות שמציגות את אופן החיים בתקופת חומה ומגדל בינהם כיבוס בגדים במי הנחל ותצפית מהמגדל ומילוי סלים בחצץ. בנוסף מוצגים לאורך הביקור באתר עדויות מעיתוני התקופה, תעודות שונות, מייצג העלייה על הקרקע שייקח אתכם למסע מופלא בזמן.

אתר חומה ומגדל בגן לאומי גן השלושה (צילום: אסף דורי, רשות הטבע והגנים)
צילום: אסף דורי, רשות הטבע והגנים

היסטוריה במיטבה

משם נמשיך בביקור אל עבר הגדה הדרומית שם ממוקם מוזיאון לארכיאולוגיה אזורית ים תיכונית. במוזיאון מוצגים ממצאים ארכיאולוגים ייחודיים ומעניינים מתקופות קדומות ומגוונות, חלק מהממצאים המוצגים משתייכים לאוסף פרטי שנתרם למוזיאון ומכיל מוצגים מהתרבות האטרוסקית. בנוסף, באולם האזורי תמצאו מוצגים שאותרו בבקעת בית שאן מן התקופה הניאוליתית עד תקופות המשנה והתלמוד. אל תפספסו את טחנת הקמח העתיקה שפעלה בכוח מי נחל עמל, היא שוחזרה והיום ניתן להפעילה באתרה המקורי. בגן פעמוני ההתיישבות תוכלו לצפות בתצוגה של פעמונים משוחזרים המציגים דגמי פעמונים שנמצאו ביישובי חלוצים ברחבי הארץ. בוסתן ארץ ישראלי - בוסתן ובו עשרות עצים ממינים שנזכרים בתנ"ך. במקום עומדת גם סוכת גפנים ואפשר לתפוס בה כמה רגעים של שלווה.

שימרו את הטוב לסוף

כשתסיימו לסייר באתרים ההיסטוריים שיש לגן להציע נחזור חזרה לאזור גופי המים. תוכלו לפתוח בפיקניק ביתי, על מחצלת בדשא הירוק או בשולחנות המיועדים לכך. להשלמת החוויה קחו נשימה עמוקה, כנסו לבריכות החמימות ותנו לעצמכם רגע של שלווה. לרשות המבקרים עומדים ברזיות, מקלחות עם מים חמים ותאי שירותים - הכל מתוחזק ע"י צוות הגן שדואג שהחוויה שלכם תהיה הכי נעימה שיש.

הסחנה בחורף (צילום: אילן ארנון)
יש גן עדן | צילום: אילן ארנון

הסחנה בחורף (צילום: אילן ארנון)
המים כחולים ונעימים | צילום: אילן ארנון

בסמוך לגן השלושה ניתן ליהנות מאתרי טבע ומורשת נוספים שממוקמים באזור עמק המעיינות כמו הגן הלאומי בית אלפא, הגן הלאומי מעיין חרוד, הגן הלאומי כוכב הירדן והגן הלאומי בית שאן.

כמה זה עולה?

הגן הלאומי גן השלושה נמצא בלב בקעת בית שאן, סמוך לקיבוץ ניר דוד. הוא פתוח בכל ימות השבוע: בימים א' - ה' ושבת: 16:00 - 08:00 בימי שישי וערבי חג: 15:00 - 08:00 | שעות פתיחת אתר "חומה ומגדל" והמוזיאון לארכיאולוגיה: א' – ה' בשעות ‎ 10:00 – 14:00| לגבי שעות פעילו בשבת - יש להתעדכן באתר | מחיר כניסה: 39 שקלים למבוגר, 24 שקלים לילד, 50 אחוזי הנחה למנויי מטמון | אין צורך ברישום מראש, הכניסה על בסיס מקום פנוי.

מומלץ להתעדכן מראש בפעילויות מיוחדות ושעות פעילות של אגפי המוזיאון באתר רשות הטבע והגנים.