"בשביל הנופלים"

סיורים ללא תשלום ברחבי הארץ בעקבות סיפור חייהם של הנופלים

מתי? כ-50 סיורים יתקיימו במהלך השבוע שבין יום השואה ליום הזיכרון בתאריכים 8/4/21-14/4/21

שביל הנופלים (צילום: ‏ רועי תנעמי, באדיבות שביל הנופלים)
צילום: ‏ רועי תנעמי, באדיבות שביל הנופלים

מיזם 'בשביל הנופלים', בשותפות חטיבת החינוך קק"ל, מפגיש את המשתתפים עם נופי הארץ וסיפור גבורתם של הלוחמים שנפלו על הגנת המולדת, במטרה לצעוד ולהכיר את שבילי הארץ, להיפגש עם נוף ילדותם ו/או מקום נפילתם של הנופלים ולחבר אותם לערכי רוח מובילים דרך סיפור הנופלים. 

הסיורים יתקיימו בקבוצות של עד 50 אנשים בשטח פתוח ובהתאם להנחיות משרד הבריאות  בערים, אנדרטאות גבורה, בתי עלמין צבאיים ומסלולי טבע ומורשת קרב ברחבי הארץ, ויהוו מפגש וחיבור בין מגזרים ואוכלוסיות על ידי שיח ערכי, שמבקש לאחד ולקרב בייחוד בימים אלה של זיכרון ותקומה.

בין הסיורים שיוצעו השנה במסגרת מיזם 'בשביל הנופלים':

כל העם צבא – סיור בהר הרצל בעקבות גיבורים ללא מדים שמסרו את חייהם למען ביטחון המדינה ואזרחיה. הסיור יתקיים ביום חמישי ה-8/4/2/1 בין השעות: 16:00-19:00.• כל העם צבא – סיור בהר הרצל בעקבות גיבורים ללא מדים שמסרו את חייהם למען ביטחון המדינה ואזרחיה. הסיור יתקיים ביום חמישי ה-8/4/2/1 בין השעות: 16:00-19:00.

שתמיד יהיה לך הר גבוה יותר – סיור בעקבות ערן שמיר ז"ל בגבעות מעאר בשרידי הכפר מע'אר שנכבש על ידי כוחותינו לפני 73 שנה ומסייר בין נקודות ציון שונות של הצנחנים. בסיור המשתתפים יבקרו בתל מלוט הצופה מ"מצפור רפנאל" לעבר המעיינות שלמרגלותיו. הסיור יתקיים ביום חמישי ה-8/4/21 בין השעות: 15:00-18:00.

משמר הירדן סיפורה של מושבה – סיור בעקבות סיפורה של המושבה ההיסטורית "משמר הירדן" שנעלמה מהמפה. סיור שייצא מצומת מחניים ויסתיים בגשר בנות יעקב בעקבות המושבה ואנשיה, שעמדו בגבורה עשרות שנים וחמישה ימים, דרך סיפורי האחיזה האיתנה בקרקע, החלוציות, והאנשים שעשו הכל כדי להגן על הבית. הסיור יתקיים ביום ראשון ה-11/4/21 בין השעות: 16:00-18:00.

להגן על לב העולם – סיור בעקבות הקרבות שבמרחב העיר העתיקה שבירושלים בתש"ח. הסיור ייצא משער יפו ויעבור בסמטאות הקסומות של העיר העתיקה ובנופים המרתקים של העיר. הסיור יתקיים ביום שני ה-12/4/21 בין השעות: 16:00-19:00.• כשטבע האדם מוביל לשותפות גורל – סיור שיתחיל בבית יד לבנים בדליית אל כרמל ויסתיים בבית העלמין בעוספיה, יתמקד בהיכרות עם הדת הדרוזית, יציג איך שהדרוזים משרתים בצה"ל ואת שותפות הגורל בין העמים. הסיור יתקיים ביום שני ה-12/4/21 בין השעות: 16:00-19:00.

להרשמה לסיורים

"זיכרון במדבר" 

מסע הנצחה לאנדרטאות הנסתרות של הר הנגב

מתי? שישי -שבת 9-10.4.21 בין השעות 10:00 ל 16:00

אנדרטה 99 (צילום: תיירות הר הנגב)
אנדרטה 99 | צילום: תיירות הר הנגב

ברחבי הר הנגב פזורות אנדרטאות רבות לחללי צה"ל ולאזרחים נפגעי פעולות איבה. אנדרטאות אלו מנציחות את הנופלים בתאונות אימונים, בפעולות בט"ש, במבצעי צה"ל, במלחמות ישראל ובפעולות טרור. רבות מהאנדרטאות ממוקמות באתרים מרוחקים ומבודדים, בהתאם לפעילות הביטחונית הנעשית בנגב, והן מנציחות נופלים מכלל היחידות והחילות, מכל רחבי הארץ, בהתאם לאופיו של כור ההיתוך הצה"לי.

בשל הריחוק, ובשל העובדה שעם חלוף השנים מתמעטים החברים לנשק ובני המשפחה, היכולים לפקוד את האנדרטאות הללו, נותרו רבות מהן יתומות ומבודדות. סיפורי החיים, הגבורה ונסיבות הנפילה הולכים ונשכחים, והאתרים עצמם נזנחים.

השנה בסוף השבוע שבין שואה לתקומה, בין יום השואה ליום הזיכרון (9-10 באפריל), מוזמן הציבור הרחב לכבד את זכרם של הנופלים ולפקוד את האנדרטאות הנסתרות של הר הנגב הממוקמות בשטחים הפתוחים של המדבר. המטיילים יגיעו במהלך שעות הפעילות (10:00-16:00) לאנדרטאות המשתתפות באירוע, שם ימתינו להם מורי דרך תושבי האזור שיקיימו הדרכות פתוחות לציבור (במגבלות התו הסגול) ויחלקו איתם את סיפור הרקע של המקום והנופלים. לאחר מכן הציבור מוזמן לטייל במרחבי המדבר הפתוח בהר הנגב : מסלולי פריחה, מעיינות וגם אתרי המורשת ההיסטוריים המרשימים:  צריף בן גוריון ומצפה רביבים.

האנדרטאות המשתתפות בתוכנית:

  • האנדרטה לחטיבה 99 בנאות חובב
  • האנדרטה לבמבי יאירי על כביש 204
  • האנדרטה לברברה פרופר בחניון הרועה
  • האנדרטה לחטיבה 8 בעוג'ה אל חפיר
  • מצפור הקומנדו הצרפתי והגלעד לפצועים
  • אנדרטת ביר עסלוג'
  • אנדרטת הפוגה בכביש 10 (לא נגישה לכלי רכב)

מאחורי הפרויקט עומדת קבוצת שותפים הכוללת את המועצות המקומיות מצפה רמון וירוחם, מועצה אזורית רמת הנגב, המכון למורשת בן גוריון, חטיבת פארן פיקוד דרום בצה"ל, משרד התיירות ומועדון האופנוענים הישראלי.

"רצים לזכרם"

המירוץ המסורתי לזכר חללי מערכות ישראל יתקיים

מתי? ביום הזיכרון 14.4.21 בשעה 17:30 בכל הארץ

"רצים לזכרם" ייצא לדרך רגע לפני יום העצמאות
צילום:

לאחר שבשנה שעברה לא ניתן היה לקיים את מירוץ "רצים לזכרם" בשל התפרצות הקורונה, חוזר המירוץ שהפך למסורת במלוא הכוח. "רצים לזכרם" יתקיים זו השנה החמישית למשך שעה אחת ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל בכל הארץ באותה בשעה. המירוץ פתוח לכל מי שמעוניין להשתתף ומעוניין לרוץ לזכרו של אדם יקר או לזכרם של נופל/ת אקראי/ת ממאגר של עשרות אלפי נופלים מאז קום המדינה שקיים באתר רצים לזכרם.

לאחר שבשנה שעברה לא ניתן היה לקיים את מירוץ "רצים לזכרם" בשל התפרצות הקורונה, חוזר המירוץ שהפך למסורת במלוא הכוח. "רצים לזכרם" יתקיים זו השנה החמישית למשך שעה אחת ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל בכל הארץ באותה בשעה. המירוץ פתוח לכל מי שמעוניין להשתתף ומעוניין לרוץ לזכרו של אדם יקר או לזכרם של נופל/ת אקראי/ת ממאגר של עשרות אלפי נופלים מאז קום המדינה שקיים באתר רצים לזכרם.

הרישום ל"רצים לזכרם" מתבצע דרך אתר.

"בזכותם"

סיורי הנצחה ללא עלות לכבוד יום הזיכרון

מתי? ביום שישי, ה- 9 באפריל, כ"ז ניסן בשעה 9:00 ב-12 מוקדים הפזורים ברחבי הארץ

לכבוד יום הזכרון לחללי מערכות ישראל, ארגון "אשכולות", בשיתוף האגף לתרבות יהודית במשרד להשכלה גבוהה ומשלימה, מזמין את הציבור הרחב ליטול חלק בסיורי הנצחה המספרים את סיפורי הגבורה של הנופלים באותם מוקדים, בעקבות הלוחמים שבזכות הקרבתם הנצחית למעננו אנו עדיין כאן. כל הסיורים יועברו על ידי מדריכים בכירים מטעם הארגון, ללא עלות ובחלקם ישתלבו נציגי משפחות שכולות שיספרו על בני משפחותיהם שנפלו בקרב, לוחמי צה"ל ונבחרי ציבור מהרשויות המקומיות. 

סיורים אלו מהווים מבחינת ארגון "אשכולות" את חוד החנית שבמועדי השנה. כארגון שאהבת הארץ ומורשתה עומדות בראש מעייניו, המחבק את צה"ל וחייליו ומלווה אותם, החל משלב המכינות הקדם-צבאיות וכלה במהלך שירותם הצבאי, "אשכולות" נותן דגש מיוחד לסיורים והפעילויות סביב היום המשמעותי הזה, ושם בראש סדר העדיפויות שלו את חשיבות ההנצחה והזכרון של מורשת הגיבורים אשר נפלו במאבקם למען עמנו, מדינתנו ובטחוננו. 

לפרטים מלאים והרשמה