רוצים לצאת לחופש מחוץ לבית? יש לא מעט מקומות שתוכלו להתארח בהם. בזמן שבתי המלון והצימרים עדיין לא נפתחו באופן רישמי והחורף לא הגיע, בחניוני הלילה ואתרי הקמפינג מהצפון ועד הדרום, מארחים מטיילים תחת הנחיות התו הסגול (שינה על פי קפסולות ושמירת מרחק באוויר הפתוח). 

אם גם אתם רוצים ליהנות מהטבע ולישון ללילה או יותר בחוץ, באחת התקופות הכי יפות שיש, עשינו קצת סדר באופציות שיש לכם כרגע, עד שהגשם יגיע:

חניוני רשות הטבע והגנים

רשות הטבע והגנים מעמידה מעל ל-100 חניוני לילה ללא תשלום במקומות נהדרים הסמוכים לשמורות טבע. כך, תוכלו להקים אוהל תחת כיפת השמים בלב מכתש רמון, סמוך להר ארדון, נחל גוונים או בנחל נקרות.

אם התגעגעתם לים המלח ורוצים לישון באזור גם לפני שהמקום יהפוך ל"אי ירוק", אז החניון המועדף עליי הוא חניון הלילה של נחל דרגה. אמנם הוא לא מופיע באתר רשות הטבע והגנים, אך בפועל הוא שם וגובהו הרב מעל ים המלח והנוף הפתוח של המדבר עושים את העבודה. מלבדו, ניתן לפרוס אוהל ממזרח או ממערב למצדה, נחל משמר, נחל רחף, נחל זוהר ועוד. סמוך לשדה בוקר, קיים חניון הסרפנטינות, ממנו אפשר לצאת למסלול הליכה ארוך לעין עקב- מפל זורם באמצע המדבר.

מצקי דרגות (צילום: ארז דגן)
חניון בנחל דרגה | צילום: ארז דגן

עוד בדרום - יש את חניון בור חווארים ומשם קיים מסלולי הליכה לנחל חווארים, שמאוד רומנטי בליל ירח מלא. על קניון עדה שמעתם? סמוך למסלול המאתגר, שידרוש מכם לטפס על סולמות, יש חניון לילה שיקצר לכם את הדרך.

גם באילת אפשר לישון בימים אלו בכמה חניונים פשוטים אך מקסימים מתחת לכוכבים הזורחים. בין היתר תוכלו ללון ליד תמנע בחניון נחל מנגן, עמודי עמרם, הר יהורם, הקניון האדום או חניון הלילה הכי דרומי שנמצא בנחל שלמה תחתון.

בהרי ירושלים, שם כבר קריר בימים אלה, אפשר ללון בחניון הר כרמילה שבפארק בגין הסמוך לאשתאול. למי שאוהב את האוויר הנעים בצפון במיוחד בימי הסתיו, אני ממליץ על חניון נחל אורן, ממש בעליה לבית אורן או בחניון חוממה סמוך להר מירון.

הקניון האדום (2) (צילום: shutterstock)
הקניון האדום | צילום: shutterstock

חניונים בתשלום

אם תרצו לעלות ברמה ולבחור חניון מסודר בתשלום, בהם יש שירותים, מקלחות, אזורי בישול ועוד, תוכלו לעשות זאת בכמה מוקדים מרכזיים בארץ:

המקומות המומלצים הם גן לאומי מקורות הירקון, בו אפשר לערוך סיור למבצר אנטיפטרוס או שאפשר לצאת למסלולים מישורים וקלים, כמו המסלול מהגן הלאומי עד לכפר הבפטיסטים ואורכו כ-2 ק"מ.

צפונה משם, ניתן לללון סמוך למבצר יחיעם, חוף אכזיב, נחל עמוד, מעין חרוד, חוות משמר הכרמל, חורשת טל ועוד.

חניון לילה אכזיב (צילום: רשות הטבע והגנים)
חניון אכזיב | צילום: רשות הטבע והגנים
חאן בארות רשטג (צילום: מעיין לוי)
תצפית כוכבים בחאן בארות | צילום: מעיין לוי

התאהבתם במכתש רמון? בחאן בארות - חניון מסודר בתשלום עם שירותים, מקלחות, נקודת חשמל, מזרונים להשכרה, עמדת טלסקופים לצפיה בכוכבים ושביל הליכה שזוהר בלילה.

שימו לב! בחניונים בתשלום, יש להזדרז ולהירשם מראש באתר רשות הטבע והגנים

ברשות הטבע הגנים מציינים שבסופ"ש הקרוב יש תפוסה מלאה ברוב חניוני הלילה שדורשים הזמנה מראש, למעט אשקלון, ירקון ונחל עמוד. 

נכון לעכשיו, אפשרויות ההזמנה ברוב החניונים ימשכו גם שבועות הקרובים. החניונים המדבריים כמו חאן בארות יהיו פעילים גם בעונות הסתיו והחורף. 


חניוני קק"ל

באתר קק"ל לא תמצאו חניוני לילה רבים, אך בבדיקה שערכתי עימם, ניתן להקים אוהל ביערות הפזורים בכל הארץ, אך יש להתנהג בהתאם להנחיות התו הסגול ולהבעיר אש רק במקומות שהוכשרו לכך.

מקום נהדר ללינה נמצא בפארק גורן, סמוך למבצר מונפורט המשקיף על נחל כזיב. זהו חניון רחב, מוצל, יש ברז מים לשתייה ובימים אלה, זו נקודת מפלט קרירה ונהדרת.

אם בחרתם בכרמל, אז ביער עופר קיים חניון של קק"ל, ממנו אפשר לצאת לכמה מסלולי הליכה ביער. מסלול מומלץ הוא "שביל הבריחה" לזכר תנועת "הבריחה" שפעלה להעלות את ניצולי השואה מאירופה אחרי מלחמת העולם השניה.

קמפינג (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן
קמפינג (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן

ניתן גם למצוא חניונים נוספים ומוכרים, כמו יער שוויץ הצופה על הכנרת, יער בן שמן, פארק בריטניה, יער חרובית, פארק בגין, יער להב ועוד

 

ארז דגן - טייל ויזם, הקים את אתר הטיולים "ארץ דגן", המנגיש טיולים ואטרקציות לכל מי שמעוניין לצאת החוצה ולעשות הפסקה מהנטפליקס. ניתן לעקוב אחריו גם באינסטגרם.