יער קדימה – יער בלב השרון

בלב השרון בין קדימה לצורן אפשר לסמן את יער קדימה כנקודה נחמדה למפגש עצמאות מסורתי ובכלל לפיקניקים ואירועי על-האש ביער. היער משתרע על 250 דונם ויש בו פינות עם שולחנות פיקניק וגם מתקני שעשועים בין האורנים והאקליפטוסים. הפריחה אמנם הסתיימה, אך אופפת את היער אווירת חורשה נעימה בלב הארץ והמרחבים מזמינים.

מיקום: יורדים בכביש 4 בצומת בני דרור (כביש 553). אחרי מעגל התנועה בין עין שריד וקדימה פונים לשביל הגישה ליער (יש שילוט בפנייה: יער קדימה).

כדאי לדעת: ביער אנדרטה קטנה לזכרו של אילן רמון וששת האסטרונאוטים שנספו במעבורת החלל  קולומביה.

A post shared by ישראל בן-נאים (@ibn052) on

חניוני נחל/הר גחר – רמות מנשה

אזור רמות מנשה (81,000 דונם) מלא בפינות חמד המתאימות לפיקניק ולמנגל, אבל לאזור נחל גחר יופי מיוחד ויש אולי גם סיכוי שהצפיפות תהיה פה מתונה. לאורך הדרך המתאימה לרכב רגיל (חלקה מסומן כחול – הר גחר וחלקה ירוק – נחר גחר) מספר חניונים עם שולחנות פיקניק ובחלקם גם מתקני שעשועים. יש משהו באזור הזה שמקנה אווירה נעימה במיוחד. מומלץ גם לצאת לסיבוב קצר בתוואי הנחל או בשביל המסומן אדום.

מיקום: 2 הכניסות הנוחות לדרך הפארק: מחלף אליקים – כביש 672 (ירידה מכביש 70), אזור קיבוץ הזורע ומשמר העמק (ירידה מכביש 66)

כדאי לדעת: אפשר לנסוע בדרך פארק רמות מנשה, לרדת לדרכי עפר לאן שההגה לוקח ופשוט לחפש את  המקום המושלם שלכם (הכיוון של יער הקיבוצים הוא גם מוצלח).

גן לאומי ירקון תל אפק  (צילום: רשות הטבע והגנים)
גן לאומי תל אפק | צילום: רשות הטבע והגנים

תל אפק – אגם ובריכות שכשוך

גן לאומי ירקון-תל אפק ממוקם לא רחוק ממחלף קסם על כביש 6. מצד אחד זהו גן לאומי, הכניסה בתשלום וכמו בכל סופ"ש צפוי להיות עמוס – מצד שני המקום מוסדר ומאורגן. חנייה נוחה וגדולה, שירותים ויש כאן אגם מלאכותי, דשא ובריכות שכשוך שנוספו הנה ב-2012. אין ספק, שהילדים ימותו עליהן וייתנו לכם קצת חופש בזכותן. ובכלל, כשיש מים תמיד מרגישים רעננים יותר גם אם חם. מאוד כדאי להגיע מוקדם ולהתמקם בקרבת הבריכות וגן השעשועים. מי שחפץ בטיול קצר במסלול מעגלי יכול ללכת למבצר אנטיפטרוס המרשים בראש התל או לפוש קצת מסביב לאגם והצמחייה סביבו.

מיקום: בין צומת גנים שבפתח תקווה לראש העין, כביש מספר 483 בין הקיבוצים גבעת השלושה ועינת.

כדאי לדעת: תל אפק הוא חלק מגן לאומי ירקון. הגן מורכב מפארק נוסף – מקורות הירקון שגם בו אזור  לפיקניקים.

#ישראל #נגב #יער #יערלהב #שבילישראל #טיול #onedaytrip #negev #negevdesert #nature #forest #laav #desert #enjoytobeinisrael #israel #spring

A post shared by Anastasiia (@bakal_siia) on

יער להב – על גבול המדבר

יער רחב ידיים ומפתיע משהו במיקומו משום שמשתרע על פני למעלה מ- 25,000 דונם באזור יבש וצחיח יחסית לא רחוק מבית קמה בואך באר שבע. ביער גדלים בייחוד עצי אורן וצמחייה נמוכה של ספר המדבר. יש כאן מספר חניונים (למשל, חניון השדרה שוכן בכניסה הצפונית ליער וחניונים נוספים כמו חניון הספלולים החדש יחסית, חניון המצפה, דורון, הרכס ועוד), אבל גם כאן ההמלצה הטובה ביותר היא להיכנס ולנסוע עד שתמצאו פינת חמד יותר מבודדת ופחות מוסדרת שתמצא חן בעיניכם. בלב היער ממוקם מרכז ג'ו אלון לתרבות הבדואים והיער משובץ אתרים ארכיאולוגים.

מיקום: סמוך לכביש בית קמה-באר שבע (כביש מס' 40). פונים בצומת דבירה (כביש 3255). ומגיעים לכביש הגישה ליער להב.

כדאי לדעת: לספורטיביים: ביער הוכשרו מסלולי אופניים מעגליים ונוחים. חלק מהחניונים ביער כמו חניון  קמפבל וחניון האורנים - מונגשים. 

סינגל אלון הגליל #alonhagalil #Haifa #Israel #ig_israel #insta_israel #nature #landscape #agriculture #flora #tree #farm #summer #leaf #grass #field #environment #rural #flower #soil #outdoors #growth #season #hayfield #countryside #country #autohash #אלוןהגליל #bikelife #mtb

A post shared by Eli Maor (@linuxem) on

אלון הגליל – לא רק אופניים ושטח

אלון הגליל, לא רחוק מצומת המוביל, ידוע בגלל מרכז השטח שבו וכנקודת יציאה לסינגלים רבים וטיולים. היער הסמוך ליישוב (שייך למרחב יערות ציפורי) פחות מוכר לצורכי נופש ומנגל, אך כניסה אליו מאלון הגליל ונסיעה לכיוון הרדוף ועדי (דרך היער מסתיימת בקרית אתא) תוביל לפינות מוצלות ואפילו מבודדות, בייחוד אם מוותרים על שולחנות פיקניק מוסדרים (אלה מרוכזים יותר בשטחי היער הסמוכים – יער הסוללים, יער קרית אתא).

מיקום: כדי להגיע אל הפינות הפחות ידועות יש להיכנס לדרך היער המתחילה העולה מהיישוב אלון הגליל, בקרבת צומת המוביל

כדאי לדעת: החניונים המוסדרים באזור (שיהיו בוודאי מלאים) הם חניון הסוללים, חניון אושה, חניוני קרית  אתא.

חניון שבילי רון בכרמל – בין ים להר


ביער חוף הכרמל יש הרבה מסלולי טיול קצרים ונחמדים והרבה חניונים (חניון הזיתים, מצפה עופר, חניון כרמלים) ותצפיות. אחד החניונים הנחמדים לצד שבילי יער המתאימים לכל המשפחה הוא חניון שבילי רון. יש שולחנות פיקניק, ברזייה וספסלים. החניון לא נמצא ממש על הכביש מה שמעלה את הסיכוי לסמן טריטוריה.

מיקום: מכביש 4 פונים לכרם מהר"ל לכביש 7021 ובין עופר וכרם מהר"ל פונים שמאלה לדרך היער המסומנת ירוק. שומרים כל הזמן על הימין עד שמגיעים לחניון.

כדאי לדעת: החניון מוקדש לזכרם של אל"מ (מיל') אביאל רון ושני ילדיו, שנהרגו ב-2002 בפיגוע במסעדת  "מצה" בחיפה.

A post shared by Eden (@edenalkobi_) on

יער שווייץ ועין פוריה – למעלה מעל הכנרת

יער לא גדול על מורדות טבריה העולה מהעיר ומשקיף על הכנרת. ביער עוברת דרך מרכזית ובה מצפורים וחניונים. הנוף מרשים ביותר ומתלווה אליו השקט המיוחד שאופף את הכנרת בהילה אגדתית. מול מצפור יער שווייץ ממוקם חניון גוטמן בו ניתן להתמקם תחת עצי אקליפטוס. במקום מתקני שעשועים ושולחנות פיקניק.

מיקום: ליער שתי גישות – סמוך לאכסניית פוריה (כביש 7677) או מהעיר טבריה מרחוב השקד שהופך למעלה קק"ל.

כדאי לדעת: הישארו לשעות אחר הצהריים כשקרני השמש נופלות על הרי גולן. דרומית ליער ניתן להגיע עם רכב פרטי לעין פוריה, בריכה קטנה בין עצי דקל ולידה שולחנות פיקניק המשקיפים על הכנרת. הכניסה לדרךך המובילה למעיין נמצאת בכביש 7767, כ-900 מ' ממערב לכניסה הדרומית ליער שווייץ.

יער אילנות (צילום: קרן קיימת לישראל)
יער אילנות. יש גם ספספלי פיקניק | צילום: קרן קיימת לישראל

בלי אש – 2 המלצות למפקנקים וצמחונים

יער האילנות – גן עצים בוטני

ליער האילנות באזור השרון יש שני חלקים וכביש 4 חוצץ ביניהם. בצד המערבי יער קק"ל "סטנדרטי", לא מלהיב במיוחד ובצד המזרחי – גן בוטני יערני, שהוא אזור יפה ומעניין יותר לפיקניקים ולבילוי משפחתי. במתחם המוסדר (שבילים, ספסלים, שולחנות פיקניק, שירותים) גן עצים מיוחד במינו הכולל 750 סוגי עצים מכל העולם כולל מינים אקזוטיים ויוצאי דופן ולצדם שילוט עם שמם ומוצאם. במקום, שנחנך ב-2014, עמדות הסבר וגם מבוך עצים ומשחק יער המבוסס על סריקת קוד QR. פה במיוחד כדאי להרחיק פנימה לעבר אזור המבוך ו"מעגל הקזוארינות", להתרחק מאזור החנייה ומרכז המבקרים ולנסות מזלכם בצל בין העצים בעומק היער. אידיאלי למי שמעוניין בפיקניק בלבד ולא בעניין של על-האש, עשן וריחות הבשר – משום שחל כאן איסור על הדלקת אש.

מיקום: על כביש 4 בין צומת דרור לצומת השרון.

כדאי לדעת: ניתן לערוך פיקניקים, אך לא מנגל (הדלקת אש אסורה). המקום פתוח עד השקיעה.
הגן נגיש ויש בו שבילים סלולים.

Открываем пляжный сезон на Кинерете;)

A post shared by Alisha (@iamiss_alisha) on

חוף חוקוק צפון – חוף ירוק בלי אש ומוזיקה

החוף היחיד סביב הכנרת בו נאסרת הבערת מנגלים והדלקת מדורות בחוף מדשאות, שטחים מוצלים, שירותים, ברזיות ואפשרות להשכרת כסאות, אוהלים וקרוואנים. מדובר בחוף שקט בו גם אין כניסה למערכות הגברה, גנרטורים ובעלי חיים. בחוף מתחם כדורעף חופים ושולחנות פינג-פונג. החוף נגיש לנכים.

מיקום: על כביש 90 כ- 3 ק"מ צפונית לקיבוץ גינוסר.

כדאי לדעת: ניתן ללון בחוף גם בקמפינג ולהשכיר קרוואן וציוד. רצוי מאוד להזמין מראש.

סלסילת פיקניק (צילום: Albina Glisic, Shutterstock)
אל תשכחו קרחונים לצידנית | צילום: Albina Glisic, Shutterstock

5 הדברים שיהפכו כל מנגל/פיקניק למנצח

ערסל
כי אין על מנוחה בערסל עוטף שתלוי בין שני עצים בטבע.

מזרן או שניים
כי מחצלת זה יופי, אבל הכי כיף כשיש מצע רך ואפשר לנמנם קצת אחרי הארוחה הדשנה.

בירות קרות
כבר חם בחוץ ואין על בירה קרה ששולפים מהצידנית במיוחד אם אתם אלה שמנפנפים. אל תשכחו להתארגן גם על קרחונים לצידנית. 

קלפים, שש-בש ומשחקי קופסה
הכי הכי לגיבוש משפחתי ועם חברים, מעביר יופי את הזמן עם או בלי ילדים.

שולחן מתקפל וכסאות
למה לסגור אופציות ולהסתמך על שולחנות קק"ל? הביאו שולחן מתקפל והיו עצמאיים בשטח. יום העצמאות לא?