מערכת כיפת ברזל בפעולה (צילום: AP)
המבצע נמשך והתיירים בורחים מהדרום | צילום: AP
בעוד שאנו מנסים לשמור על שיגרת חיינו במציאות החדשה והלא מפתיעה שנכפתה עלינו מאז תחילתו של מבצע עמוד ענן, מסתובבים בינינו עשרות אלפי תיירים שהמצב הלא נעים הזה פגע להם בזמן יקר  - החופשה שלהם.

"במצבים כאלה שהם לא מצבים שזרים לנו, הפגיעה בענף התיירות נמדדת בשני פרמטרים", מסביר לנו עמי אתגר מנכ"ל לשכת תיירות נכנסת. "הפרמטר הראשון הוא הוא מה קורה לתיירים שכבר נמצאים בארץ. מנתונים שיש בידנו ומנתונים שקיבלנו משדה התעופה, לא נרשמו עדיין בקשות של תיירים לקצר את חופשתם ולעזוב את הארץ, למעט אולי מקרים בשוליים של השוליים.

"הפרמטר השני הוא תיירות נכנסת – גם פה לשמחתנו לא נרשמו ביטולים. אבל עדיין מוקדם לדעת בוודאות. אם יהיו ביטולים הם יתבהרו לנו יותר ביום שני אחרי הצהריים".

נובמבר האיום

חודש נובמבר נחשב לחודש חזק בענף התיירות, בעיקר בשנה הנוכחית שהסתמנה עד לפתיחת המבצע כשנת שיא בתיירות הישראלית. "רק בחודש אוקטובר נפשו בישראל כ-400,000 תיירים, מספר שיא בתיירות לארץ. ובחודש נובמבר אמורים להיות קרוב ל- 300,000" מסכם אתגר.

לדברי אתגר, האזורים המועדפים ביותר על תיירים מחו"ל היו ונשארו ציר ירושלים, ים המלח והגליל. כך שלמעט מספר תיירים שהזיזו את מסלולם מהדרום לצפון, לא הרבה השתנה.

"אין ספק שענף התיירות הוא ענף רגיש מאוד שממהר להיפגע במצבים כאלה" מסביר סיימון ויניק מנכ"ל "ישראם ישראל". "חברות קטנות שלא מקבלות את תמיכת הממשלה ייפגעו הכי הרבה וכמובן שככל שהמצב הזה יהיה קצר יותר, כך הפגיעה תהיה קטנה יותר וייטב לכולנו - דבר שנכון לכול בית עסק ואב במדינת ישראל".

מניה לחופשה בנגב

בתיירות הפנים המצב הרבה יותר מסובך. מצד אחד נרשמו ביטולים כבדים של חופשות – בעיקר באזורי "הלחימה". ומהצד השני אזורים רגועים מלאים בישראלים יפים שיודעים להפתיע גם בעתות משבר.

את המכה הגדולה ביותר פה חוטפת כמובן התיירות בנגב. רק החודש בחר המגזין "לונלי פלאנט" את הנגב כאחד היעדים המומלצים בעולם לשנת 2013 - בחירה שהכניסה תנופה גדולה באזור, כאמור, רק לתקופה קצרה מאוד. "עקב המצב חטפנו 100 אחוז ביטולים" מסביר אודי נתן מנהל תיירות מועצה אזורית בני שמעון. "חודשי הסתיו והחורף הם החודשים החמים ביותר שלנו, כול מי שנפש בנגב יודע שלאזור יש דברים נפלאים להציע ומזג אויר נעים ביותר בתקופה זו של השנה. המצבע מתרחש בדיוק בתקופה שהתיירות כאן בתנופה".

על מנת למזער את הנזק החליטה עמותת תיירות שקמה בחבל הבשור האוגדת בתוכה חמש מועצות אזוריות בנגב, לצאת  במבצע "אל תוותרו על הדרום". המבצע אמור לתת לתושבי הארץ אפשרות לרכוש "מניה" לחופשה בנגב, מסביר עמית לבקוב מנכ"ל העמותה. כלומר: קנה לך עכשיו חופשה בנגב במחיר מוזל, ותינתן לך אפשרות לממש אותה מתי שתרצה בשנה הקרובה.

את היוזמה הגו במועצה מבעוד מועד. "זוהי תכנית מגירה" אומר לנו לבקוב. "ידענו שמצב כזה עלול להגיע וברגע שנכנסנו למבצע עמוד ענן, הפעלנו את התוכנית". פרטים מדויקים על המבצע יהיה אפשר לקבל החל מיום שלישי בדף הפייסבוק של המועצה שנקרא פסטיבל דרום אדום.

הישראלי הטוב? חפשו אותו בבתי האירוח בצפון

בצפון המצב הפוך. "התיירות בצפון לא נפגעה" מוסר גלי רז מנכ"ל עמותת התיירות מטה אשר. "לא נרשמו ביטולים כלל - נהפוך הוא, הצפון כולו נרתם למצב".

אין תמונה
אל תוותרו על הדרום. צימר בנגב
רז מנדב לנו סיפור ברוח הימים על הקבוצה של מיכל רובנשטיין שמגר, שהזמינה 16 חדרים בקיבוץ לוחמי הגטאות והחליטה להעביר את זכות האירוח בהם לתושבים מהדרום. רז מוסיף  שצימרים רבים הציעו הנחות גדולות לנופשים מהדרום וחלקם אפילו נידבו את החדרים הפנויים שלהם.

התמונה הכללית מראה שנכון לרגע זה, למעט הנגב, התיירות בארץ לא ממש נפגעה מהמצב. הדגש הוא כמובן נכון לרגע זה. התארכות המבצע לבטח תשנה את התמונה משמעותית.

המלונות ללא שינוי משמעותי

לפי ראובן אלקס מנכ"ל רשת מלונות פתאל, תמונת המלונות בארץ בכלל לא רעה. "היו מעט ביטולים, חלקם הקטן מחו"ל וחלקם ישראלים, כאלה שקיבלו צו 8. כמו כן ישנן הזמנות עתידיות רבות שלא בוטלו, והתפוסה בבתי המלון של הרשת עומדת על אותו המספר  כמו בתקופה המקבילה אשתקד". ברשת פתאל כמו ברשתות האחרות החליטו להירתם ולעזור לתושבי הדרום עם הטבות והנחות לתושבים שרוצים לנפוש הרחק מהטילים. לרשת מלון באזור ירושלים שהיה בתפוסה מלאה בסוף השבוע, ובזמן הנדרש העבירה הרשת את אורחיה למלונות אחרים ברחבי הארץ.

מלבד מקרים בודדים גם ברשת מלונות דן לא נרשמו ביטולים, את ההשפעה המידית של המצב מרגישים במלון הרשת באשקלון. סמנכ"ל השיווק והמכירות של מלונות דן, רפי בארי מספר שבימים כתיקונם המלון באשקלון זוכה לפופולריות רבה, אך בימים אלה נמצא בתפוסה כמעט אפסית. בדן מציעים מבצעים בחלק ממלונות הרשת, כולל במלון בת"א. כמוהם גם רשת מלונות פתאל ורשתות אחרות שהחליטו להירתם ולעזור לתושבי הדרום עם הטבות והנחות לתושבים שרוצים לנפוש הרחק מהטילים.

אז בעודנו מצפים ומקווים שהמצב יגמר במהרה חשוב שנזכור בין אזעקה לאזעקה ובין מהדורה למהדורה לשמור על המורל, להשתדל להדק את  שגרת יומנו ובל נשכח כולנו: יש אנשים נפלאים סביבנו, ולמרות שכרגע היא קצת רועמת יש לנו ארץ נהדרת.

>> כך התיירים בארץ מסתגלים למצב החדש