טיולי זרימות נחלים בגולן

הגשר הסורי בנחל סמך (נחל הדגים)

הגשר הסורי הוא חלק מפרויקט הטיית מי נחל הבניאס ונחל החצבני אל נהר הירמוך. הגשר נבנה על נחל הסמך. נחל סמך הוא נחל איתן, ראשיתו במזרח הגולן ביובלי הבזלת ובמורדות הנחל הוא זורם על סלעי הגיר. בימים אלה הנחל זורם בעוצמה בעקבות גלישת מאגר רוויה (סמך) אל תוך נחל סמך, ומאוד מומלץ מאוד להגיע ולראות את המקום היפיפה הזה.

איך מגיעים?
נוסעים על ציר המפלים כביש 808 עד לצומת נטור. פונים מערבה לכביש הגישה למושב נטור וכחצי ק"מ לפני שער הכניסה לנטור פונים שמאלה לכביש הגישה לעין קשתות. לפני שער הכנסה לעין קשתות פונים שמאלה לדרך עפר עם סימון שחור ומחנים את הרכב בצד הדרך. משם, יורדים ברגל על השביל השחור כחצי ק"מ עד למפגש עם שביל הגולן. פונים ימינה ויורדים כ-1.7 ק"מ עד לגשר. יורדים אל מתחת לגשר, יושבים ליהנות מקול זרימת המים ,לפתוח פק"ל קפה ולחזור בחזרה לרכב באותה הדרך (אפשר גם לכתוב בוייז "עין קשתות").

הגשר הסורי
הגשר הסורי | צילום: רינה גליקמן


בריכת האירוסים 

בריכת האירוסים היא חלק מנחל זוויתן המזרחי. אל הבריכה נופל מפל יפיפה על קיר בזלת. לאורך השנה המפל יבש ובימים אלה הוא זורם יפה אחרי הגשמים. הברכה גדולה, יפה ועמוקה ומתאימה לשחייה לאורך השנה כולה. שמה של הבריכה ניתן לה על שם האירוס הגולן הפורח בדרך אליה בחודש מרץ. חשוב לדעת! בבריכת האירוסים קיימת סכנת טביעה, בנוסף יש מצוק של כ-10-15 מטר מעל הבריכה והיא נמצאת בשטח אש. לכן הגישה אליה היא רק בסופי השבוע ובחגים.

איך מגיעים?
נוסעים מגשר אריק על כביש 87 מזרחה. עוברים את הכיכר בצומת קצרין (קצביה) וממשיכים על כביש 87 עד לצומת המפלים במפגש של הכבישים 87 ו-808. פונים בצומת בזהירות שמאלה אל דרך העפר ומחנים את הרכב בצד השביל. לוקחים את התרמיל והמים ומתחילים ללכת על השביל צפונה כ1.5 ק"מ עד שמגיעים אל שפת המצוק המתנשא מעל הברכה. לאחר גשם משמעותי שומעים את קול המיית המפל כבר מרחוק. הירידה  לבריכה כרוכה בחציית הנחל בראש המפל, לכן כאשר הנחל זורם בעוצמה מסוכן מאוד לחצות אותו.

ברכת האירוסים
ברכת האירוסים | צילום: מני צוברי


גשר כפר הנשיא

זה מסלול למיטיבי לכת ורכבי 4X4. גשר כפר הנשיא נמצא על הירדן ההררי למורדות קיבוץ כפר הנשיא. בימי שיא של גשמים הזרימה עולה על הגשר.

איך מגיעים?
מצומת מחניים נוסעים על כביש 91 מזרחה .אחרי צומת גדות בירידה לגשר בנות יעקב בעיקול הגדול יש פניה לדרך עבר עם סימון שבילים אדום. (לכתוב בוויז "מצד עתרת"). למיטיבי לכת: מחורשת האקליפטוסים מול המצד מתחילים ללכת על השביל השחור היורד אל הירדן. לאחר כ-3.5 ק"מ מגיעים לדרך היורדת אל הגשר. את הדרך חזרה ניתן לחזור על דרך הג'יפים המסומנת באדום חזרה אל תחילת המסלול.

רכבי 4X4: נוסעים על דרך הג'יפים האדומה דרומה עד אשר מגיעים לצומת הפניה לקיבוץ כפר הנשיא. ממשיכים על השביל המסומן באדום ולאחר כ-200 מ' פוגשים משמאל את הדרך היורדת אל גשר כפר הנשיא. בדרך חזרה מומלץ להמשיך עם הדרך האדומה דרומה עד לכרכום ואם יש לכם זמן להמשיך לטייל, בכניסה לכרכום ישנה דרך הפונה שמאלה ומובילה עד לגשר הדודות.

*ההמלצות באדיבות מני צוברי, מנהל ההדרכה של מדרשת הגולן מבית עמותת רוח הגולן.

גשר כפר הנשיא
גשר כפר הנשיא | צילום: מני צוברי

>>לעוד עדכונים היכנסו לעמוד הפייסבוק של mako חופש 

פעילויות של רשות הטבע

ירוק ופורח בבית גוברין

יום שכולו פריחה בפעילות לכל המשפחה בחלקו המוכר פחות של בית גוברין. מדי שנה באמצע החורף ותחילת האביב מקשטים מרבדי פריחה את גן לאומי בית גוברין. שלל כלניות, רקפות ומינים אחרים פורחים ליד המערות והשבילים ומעשירים את הנוף בצבעים ובניחוחי אביב. צעידה בשביל הפריחה מהמערה הצידונית ועד מתחם מערות הפעמון. בדרך תפגשו את מדריכי רשות הטבע והגנים ואת מתנדבי הגן הלאומי, ודמויות ססגוניות ימתינו לכם בתחנות הדרכה מותאמות לכל המשפחה.

היכן: גן לאומי בית גוברין.

מתי: יום שבת 29.2, בשעות 15:00-11:00.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

בית גוברין
בית גוברין | צילום: מנו גרינשפן


פרידה מכוכבי החורף ותצפית על כוכבי האביב ומטאורים

מאז ומעולם נשאו בני אדם בכוכב הירדן את עיניהם לשמיים והתעניינו בסקרנות במתרחש מעליהם. פעילות בהנחיית מדריך מומחה לאסטרונומיה, ובעזרתו נכיר מקרוב את העולם הרחוק מאיתנו שנות אור. מבצר כוכב הרוחות הוגדר נקודת חושך ייחודית מעל עמק הירדן, לכן זה האתר להיות בו כשהכוכבים יאירו את שמי העמק.
מומלץ ללון בחניון הלילה תחת מיליון כוכבים, יש להירשם באתר הרשות. להרשמה חייגו 04-6581766.

היכן: גן לאומי כוכב הירדן.

מתי: יום חמישי 27.2, בשעות 22:00-19:00.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.


טיול למרגלות הר מירון בנחל עמוד עליון

טיול בחוויה של חופש בטבע. תוך כדי הליכה בשביל מעיינות קסום ולצליל פכפוך מים נלמד על החי והצומח בנחל, נשמע על בני האדם שהשתמשו בכוח המים לצורכיהם ונראה את טחנות הקמח העתיקות, ששימשו את תושבי הסביבה כבר בתקופה העות'מאנית. אורך המסלול: 4 ק"מ, דרגת קושי: בינונית (המסלול מתאים למשפחות מטיילות), משך המסלול: 3 שעות.

היכן: שמורת טבע נחל עמוד.

מתי: יום שבת 29.2, בשעות 10:30, 13:00.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

הר מירון נחל עמוד
הר מירון נחל עמוד | צילום: שרית פלצ'י מיארה


שבוע שמירת טבע

במהלך שבוע שמירת הטבע, שיתקיים בין 28 בפברואר ועד ה-7 במרץ, תקים רשות הטבע והגנים מספר רב של תחנות הסברה בסמוך למוקדי פריחה מרכזיים. בתחנות אלו יוכלו המטיילים לקבל מידע על הפרחים והטבע באזור, לשמוע על מסלולי טיול בהם ניתן לראות כרגע פריחה, וללמוד את הכללים לשמירה על הפרחים המוגנים ועל הטבע הארץ ישראלי. בין שמורות הטבע בהן אפשר יהיה למצוא את תחנות ההסברה, ניתן למנות את פארק כרמל, נחל דישון, נחל תבור, חוף דור, שער פולג וחוף השרון.


סיורי פריחה בבורות לוץ

בהר הנגב האביב בעיצומו ואתם מוזמנים ליהנות מהפריחה המרהיבה בסיורים מודרכים עם מדריכי רשות הטבע והגנים. יש להצטייד בנעלי הליכה נוחות, בכובעים ובמים לשתייה. אפשר להצטייד גם במצלמות ובמגדירי צמחים.
סיורי פריחה ללא תשלום: 11:00, 13:00

דרכי הגעה: כביש 40 בצומת הרוחות (צפונית למצפה רמון) ממשיכים דרומה עד שילוט, הכוונה לבורות לוץ.

היכן: שמורת טבע הר הנגב - בורות לוץ.

מתי: ימי שבת 29.2, 7.3, בשעות 10:00-16:00.

בורות לוץ
בורות לוץ | צילום: ליאור שווימר
בורות לוץ
בורות לוץ | צילום: ליאור שווימר


תחנת פריחה בעין מבוע

מעטה הנביטה הירוק שצמח בשמורת הטבע נחל פרת בחודשי החורף מתחלף בסופם באדרת צבעונית של ריכוזי פריחה. בעין מבוע יחכו לכם מדריכים בתחנת המידע והם יפנו אתכם לריכוזי הפריחה באזור.
היכן: שמורת טבע נחל פרת – עין מבוע
מתי: ימי שישי 28.2, 6.3, בשעות 14:00-10:00.
ללא תשלום.

דרום אדום

קרקס ושוק מלהיב "על יד המים" בפארק הבשור

בימי פסטיבל "דרום אדום" יגיע לפארק קרקס מלהיב עם מופע מלהיב ובו להטוטנות, אקרובטיקה אווירית, ליצנות מודרנית בשיתוף הקהל, ולסיום מופע אש מרהיב. בשולי הקרקס יהיו גם סדנאות למיומנויות קרקס לכל המשפחה: ג'אגלינג, קביים, הליכה על חבל, הולה הופה, בועות סבון ועוד.
מופעי הקרקס יתקיימו בשעות 12:00, 15:00.

בפסטיבל יתקיים גם שוק ססגוני ליד מעיינות הבשור הנובעים בלב הפארק, השוק מציע מכל טוב, דוכני אוכל, יצירה, ומכירה (בתשלום).
השוק יהיה פתוח בשעות 10:00–16:00.
רוצים לראות עוד? ניפגש עם מדריכי רשות הטבע והגנים לסיור מודרך אל מוקדי העניין ברחבי הפארק: המעיין, גבעת המצפור, בית המושל המצרי, תצפית על נחל הבשור וגשר הרכבת
הסיורים יתקיימו בשעות 11:00, 13:00, 14:00
היכן: גן לאומי פארק הבשור (אשכול).
מתי: יום שבת 29.2 בשעות 10:00 – 16:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

אשכול
אשכול | צילום: קרקס כפרי


צעדת הכלניות לזכר שושנה דמארי

"כלניות..כלניות" שרה שושנה דמארי בקולה הבלתי נשכח. היא התכוונה לחיילים הבריטים, שכונו בזמן המנדט הבריטי כלניות על שם הכומתות האדומות שלהם, אבל כל כך מתבקש להנציח את זכרה בצעדת כלניות לאורך שדות צבועים באדום פריחת הכלניות.  ולא בכדי, בדיוק בימים אלה מציינים 14 שנה ללכתה. הצעדה, בין גבעות מוריקות, שדות ופריחה בבתרונות רוחמה, מתאימה לכל המשפחה ויש בה 3 מסלולים באורך 2.5, 5.5 ו- 7.5 קילומטרים. לאורך המסלול יפגשו הצועדים שחקנים ולהטוטנים, הפעלות ומופעים שיקפיצו את האווירה.

מתי? שבת 29.2.2020, בין השעות 8:00-15:00.

מחיר כרטיס: לאדם מעל גיל 3 בהרשמה מראש –  45 שקלים.
מחיר משפחתי מוזל 5-6 נפשות 40 שקלים, עד גמר המלאי.
אין מכירת כרטיסים במקום, רק בהזמנה מראש.

*מומלץ להגיע למכללת ספיר לאיסוף הכרטיסים עד השעה 09:30.