בהרי ירושלים יש מעיינות רבים שנובעים אפילו בחודשי הקיץ. נסעתי לחפש את כולם אך כיוון שלא היה לי הרבה זמן, התמקדתי באזור אחד וגיליתי את שביל המעיינות שמוביל לשלושה מעיינות, שאחד נסתר ונמצא בסמוך לבית החולים הדסה עין כרם. ההגעה לכולם קלה, בחינם ואם ממש תרצו תוכלו לעשות שם פיקניק או קמפינג.

ארז דגן - טייל ויזם, הקים את אתר הטיולים "ארץ דגן", מוציא טיולי לוקיישנים למקומות נסתרים בארץ. לעדכונים בזמן אמת, אתם מוזמנים לעקוב בעמודי האינסטגרם והפייסבוק של ארז    

 >> לכל המעיינות המומלצים בארץ, מצפון ועד דרום, היכנסו למתחם ה"המעיינות של ישראל"

שביל המעיינות

בתוך יער עמינדב שבהרי ירושלים יש שביל מדהים שמוביל ל-3 מעיינות, כולם נובעים בכל ימות השנה לתוך בריכות אגירה עם נוף פתוח להרי ירושלים. ההגעה לשם קלה, בחינם ולא נדרשת הרשמה מראש. אם חשבתם שאלו היתרונות היחידים של המקום, תשמחו לדעת שהשביל למעיינות מישורי, אין עליות ויש נוף מדהים לפיתוליו של נחל שורק, שמתחיל בהרי ירושלים וזורם עד לחוף פלמחים.

שביל המעיינות (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן

לפני שאסביר איך מגיעים, תדעו שמלבד הדרך הנוחה והמישורית שאורכה כ-20-30 דקות, יש גם דרך הגעה קצרה אך קשוחה, שתדרוש מכם לטפס מעלה על קיר סלעים במשך 5 דקות.

הדרך הארוכה אך היפה יותר

וויז: חרבת סעדים | מחנים לפני השלט של רשות הטבע והגנים ואז מתחילים ללכת לפי סימון שבילים ירוק עם השילוט "עין חנדק".

לאחר שחניתם ב"חרבת סעדים", לפני השלט של רשות הטבע והגנים, תראו שלט ברור עליו רשום "עין חנדק". זה הכיוון בו אתם צריכים ללכת כדי להגיע למעיינות. השביל מישורי, עובר ליד מערות טבעיות וכל הדרך תיהנו מנופיו של נחל שורק.

שביל המעיינות (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן

שביל המעיינות (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן

אחרי 20-30 דקות הליכה תגיעו לעין עוזי - המעיין הכי שווה בהרי ירושלים. כשתגיעו לשם אל תוותרו על טבילה במעיין. המים קרים במידה סבירה, יש צל כדי לנוח ושמש כדי להתייבש. במרחק 40 מטר משם, יש מעיין נוסף עם נוף מהמם להרי ירושלים וכדי להגיע אליו צריך ללכת במשך דקה עם השביל לכיוון מזרח.

הדרך הקצרה והקשוחה (לא מתאים לילדים)

וויז: עין עוזי ירוק-שביל ישראל (בדיוק ככה)

אין במקום שילוט או הסבר, אבל אחרי שתיסעו 5 דקות בדרך עפר שמתאימה לכל רכב, תראו קיר סלעים משמאלכם ושם תחנו.

מנקודה זו עלו במשך 5 דקות בעליה תלולה עד למעלה (מתחילים מקיר הסלעים הנ"ל), תסדירו נשימה ואז תראו מימין את עין עוזי שמלא במים בכל ימות השנה.

שביל המעיינות (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן

עין תמר

לא משנה באיזו דרך בחרתם להגיע לעין עוזי, תדעו שבמרחק 5 דקות משם נמצא גם עין תמר, שהוקם לזכרה של תמר נתן ז"ל שנהרגה במהלך טיול בדרום אמריקה. משפחתה, חבריה, חוגי הסיירות בשיתוף קק"ל ורשות העתיקות עבדו והכשירו מעיין על שמה שנמצא על שביל ישראל ומוכר בעיקר למטיילים ועכשיו גם לכם.

ההגעה אליו קלה, פשוט תמשיכו עוד 5 דקות על השביל בסימון הירוק לכיוון מזרח, עד שתגיעו למעיין המהמם, שבימים אלו יש בו מים טובים לטבילה, צל לאורך כל שעות היום והרבה שקט מסביב.

*החזרה לרכב באותה דרך בה הגעתם.

עין תמר (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן

עין תמר (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן

עין שריג

מעיין נסתר ליד בית החולים הדסה עין כרם, שמלא במים בימים אלה. המעיין נמצא מתחת לעץ גדול ורבים מפספסים את המקום, אז תשמחו לדעת שלאחרונה התקינו בסמוך שלט הכוונה שמקל על ההגעה.

וויז: יער פדויי השבי

לאחר שחניתם בחניה מסודרת ליד עיקול חד בכביש הגישה לאבן ספיר, תראו דרך עפר עם עליה חדה למעלה.  יש לעלות איתה במשך 5 דקות ואז תראו שלט שמסביר לכם לפנות שמאלה למעיין.

אחרי הליכה של דקה תראו עץ בולט שמכסה את כל המעיין ותוכלו להיכנס אליו לטבילה. עין שריג אינו גדול, עומקו כ-1.2 מטר וגודלו 4X2 מטרים סה"כ אך הוא מוצל ונעים. אם תהיו סקרנים תוכלו לעלות למעלה ולראות בריכה נוספת, אך היא קטנה יותר וההגעה אליה לא בטוחה.

עין שריג (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן

איפה עושים פיקניק בסביבה?

וויז: חרבת סעדים

אחרי שטבלתם במעיינות או לפני הטיול שלכם, תדעו שיש בסביבה חניונים ענקיים לפיקניק מוצל ושקט. אפשר לעשות הפסקה בחניון של חרבת סעדים או בחניון שנמצא לפניו, ליד תחילת המסלול של שביל המעיינות.

יחד עם זאת, אני חייב להתוודות שהמשפחה שלי בד"כ מעדיפה את החומוס של אבו גוש.

 

ארז דגן - טייל ויזם, הקים את אתר הטיולים "ארץ דגן", מוציא טיולי לוקיישנים למקומות נסתרים בארץ. לעדכונים בזמן אמת, אתם מוזמנים לעקוב בעמודי האינסטגרם והפייסבוק של ארז