בשנה שעברה הכל כבר היה מוכן. אחרי חמש שנים בהם צעדת המלח היתה אירוע מקומי לתושבי המועצה האזורית מגילות ים המלח, המוני אנשים מכל הארץ כבר הזמינו מקום במטרה להצטרף גם לחגיגה. המסלולים נבנו, ההרשמה היתה בעיצומה, כולם היו מוכנים ואז הגיעה הקורונה וסגרה הכל.

שנה אחרי, ובתזמון מושלם עם תחילת ההקלות ברחבי הארץ, במועצה האזורית במקום הנמוך בעולם חוזרים עם אירוע הצעדה  - "ראשוני ים המלח", שגם השנה יהיה פתוח לקהל תחת מגבלות התו הסגול ובהזמנה מראש. התקווה היא שהפעם האירוע יוכל סוף סוף לצאת לדרך ולמשוך המוני מבקרים לאזור שלא כולם מכירים, מלא באטרקציות תיירותיות, אנשים שמחכים לארח ולתת הצצה לאווירה הייחודית של המקום.

במסגרת הצעדה ייפתחו לקהל (בהרשמה מראש כאמור), שלושה מסלולי טיול שרובם אינם זמינים במהלך השנה, היות ומוכרזים כשטח צבאי סגור:

  1. מסלול ארץ המנזרים: למסלול יוצאים מאתר הטבילה קאסר אל יהוד (המקום בו מאמינים שבני ישראל חצו את נהר הירדן בכניסתם לארץ כנענן ובו גם יוחנן הטביל את ישו ומאמיניו), להליכה אל המנזרים המרשימים שנבנו על גדות הירדן ונסגרו לביקור מאז תקופת המרדפים ב-1968, אז נפרסה גדר והונחו במקום מוקשים רבים שפונו לשנים האחרונות. אורך המסלול 4 ק"מ. (לא תתאפשר כניסה אל המנזרים).
  2. מסלול בית הערבה ההיסטורי: מותאם לאוהבי לכת ומשלב בתוכו את אתרי המנזרים הסגורים בדרום הירדן, גשר עבדאללה וביקור בקבר האחים בקיבוץ בית הערבה ההיסטורי. אורך המסלול 6.5 ק"מ (לא תתאפשר כניסה אל המנזרים)
  3. מסלול שפך הירדן: מותאם לאוהבי לכת, וכולל הליכה ייחודית אל אפיק הירדן המתחתר בין משקעי הימה הקדומה שכיסתה את המרחב ויוצר קניון מרשים ונסתר שגווע בתוך ים המלח. המסלול עובר בסמוך לבריכות האידוי הישנות של האשלג והירדן הזורם. אורך המסלול 4.5 ק"מ.
    ים המלח (צילום: אילן ארנון)
    אתר הטבילה קאסר אל יהוד, מהצד השני נמצאת ירדן | צילום: אילן ארנון

מתי? הצעדה תתקיים בשלושת סופי השבוע של חודש מרץ: 5-6.3,  12-13.3, 19-20.3 ובנוסף ביום הבחירות - 23.3 | יציאה להליכה בין השעות 08:00-12:00 | יציאה בהרשמה מראש בכל שעה עגולה. 

מחיר: 50 שקלים למבוגר ו-40 שקלים לילד.

מה עוד? לאורך שלושת המסלולים ישולבו משימות, הפעלות משחקים וחידות אינטראקטיביות בצירוף עזרים ומשחקים שיחולקו בערכת פעילות טרם היציאה למסלול. הפעילות היא אישית לכל משפחה ומותאמת לנהלי תקופת הקורונה. לפרטים נוספים.

לגלות את צפון ים המלח

סופי השבוע בצעדה הם הזדמנות להכיר מקורב גם את האטרקציות, מקומות האוכל והאנשים שמרכיבים את  התיירות הכפרית של מועצה אזורית מגילות ים המלח. כך, במהלך ימי הצעדה יציעו התיירנים באזור מגוון פעילויות בתיאום ובהזמנה מראש. "התיירות בצפון ים המלח מאופיינת בעיקר בחקלאות אומנות ואוכל", אומרת אורית ארדלי כהן, מנהלת אגף תרבות ותיירות במועצה. "זוהי תיירות כפרית אמיתית". קפצנו לבקר ואספנו כמה המלצות:

מה עושים?

ביקור בחוף נווה מדבר

באזור המועצה האזורית ישנם שלושה חופים מסודרים: חוף קלי"ה, חוף ביאנקיני וחוף נווה מדבר. בעלי החופים מקפידים לציין שבאזורם ים המלח הוא הים ה"אמיתי" ולא זה שנמצא באזור הדרומי יותר. בביקור באחד מהחופים הללו - חוף נווה מדבר, גילינו מקום שרוצה שתגיעו לבלות בו וליהנות ממנו למשך כמה שעות טובות. במהלך הביקור שלנו החוף עדיין היה ריק ממבקרים, אך התקווה היא שהם יגיעו בהקדם עם המשך ההקלות, פתיחת המסעדות וימי הצעדה.

באזור החוף יש מסעדה כשרה עם נוף לים, מזנון המגיש אוכל בריכה שפתוח גם בסופי השבוע , אזורי ישיבה, בריכה, מקלחות, אזור קמפינג ואפילו 25 חושות פשוטות בסגנון סיני (280 שקל לזוג) למי שמחפש להעביר את הלילה במקום. חוף הים עצמו נמצא במרחק ירידה מדרגות מאזור הרביצה העליון בו נמצאים כל המתקנים הללו. 

ים המלח (צילום: אילן ארנון)
ים המלח ה"אמיתי" | צילום: אילן ארנון
ים המלח (צילום: אילן ארנון)
הבריכה כבר פתוחה | צילום: אילן ארנון

ים המלח (צילום: אילן ארנון)
הנוף שנשקף מהמסעדה | צילום: אילן ארנון

הכניסה עולה 85 שקלים (50 לתושבי האזור כולל ירושלים) ובמחיר כלולים גם השמשיות והכסאות | בימי הצעדה יינתנו 10 אחוזי הנחה | לעוד פרטים: 02-9942781.

הסטודיו של מיכה ועטליה - קיבוץ קלי"ה

היצירתיים ביניכם, וגם לאלה שלא (מניסיון), מוזמנים לסטודיו הנעים של מיכה ועתליה, שמעבירים סדנאות ושיעורים פרטיים של שעה עד שעה וחצי של טכניקות יצירה בחימר, עד לשלב בו גם יוצרים עצמאית דברים שלא תיארתם לעצמכם שתוכלו לעשות בעצמכם. 

את הסטודיו הקים מיכה לפני 25 שנה ועם הזמן הוא השתכלל והתפתח, השניים התחילו למכור את מה שהכינו בעצמם בחנות הסטודיו הנמצאת בכניסה ועטליה החלה להעביר סדנאות שמתאימות לכל המשפחה. 

ים המלח (צילום: אילן ארנון)
הכניסה לסטודיו | צילום: אילן ארנון

ים המלח (צילום: אילן ארנון)
במקום יש שלל מוצרים שניתן גם לרכוש | צילום: אילן ארנון

המקום מתנהל על פי התו הסגול ויכולים להיכנס אליו עד 12 אנשים | בזמן הצעדה, המחיר לסדנה של עד שעה וחצי הינו 90 שקלים לאדם | הרשמה מראש | לעוד פרטים: 054-4876326 או באתר.

סיור במפעל AHAVA

כולם מכירים את מוצרי ים המלח של AHAVA וניתן להיתקל במוצרים שלהם כמעט בכל יעד אליו טסים. המפעל עצמו נמצא בכניסה ליישוב מצפה שלם והוא הוקם לפני 30 שנה. עד הקורונה, הגיעו לביקור במקום בעיקר תיירים וכעת, החליטו במקום לחשב מסלול מחדש, להיעזר בצעדה המתקרב ולהנגיש אותו לקהל הישראלי, ויחלו להפעיל סיורים בני שעה למשפחות.

את הסיורים יעבירו בני שירות של החברה להגנת הטבע תחת השם - "סביבה-תעשייה-אדם" שמטרתו להראות כיצד מכינים את מוצרי ים המלח תוך התחשבות בסביבה ובאנשים של המקום. 

ים המלח (צילום: אילן ארנון)
הכניסה למפעל AHAVA | צילום: אילן ארנון

ים המלח (צילום: אילן ארנון)
בוץ ים המלח במפעל | צילום: אילן ארנון

הסיורים עולים 15 שקלים (ישנו קוד קופון באתר המקנה כרטיס ב-5 שקלים בלבד) והוא יוצא כל שעה בסופי השבוע בהם תתקיים הצעדה | יש להירשם מראש | לפרטים נוספים: 02-9945117.

מסאז' לסיום

כדי לסיים בצורה המושלמת את הביקור במקום הנמוך בעולם, מומלץ לעצור אצל מיכל כהן ממצפה שלם. מיכל מטפלת כבר מעל 15 שנה ואוהבת מאוד את מה שהיא עושה (וזה מורגש!). לפני שנה הקימה קליניקה בצמוד לביתה בה ניתן לעשות מגוון טיפולים במחיר של 270 שקלים לשעה. בסוף הטיפול, תוך כדי שאתם שותים קפה מול הנוף, מובטחת לכם הרגשה מדהימה. 

במהלך הצעדה מיכל תעביר מחוץ לקליניקה שלה סדנה בשם "רגע לעצמך" במהלכה יינתנו טכניקות ייחודיות להפגת כאב ולחץ בטיפול עצמי, במטרה ליישם אותם בחיי היום יום. מחיר למשתתף בהרשמה מראש: 100 שקלים. הסדנה מתקיימת בשלושת סופי השבוע הקרובים בין השעות 12:00-13:00. לפרטים נוספים והזמנות טיפולים: 052-6556724.

View this post on Instagram

A post shared by מיכל כהן מטפלת מוסמכת (@michal_cohen_therapist)

אופצייה נוספת לטיפול היא ב"פתוח" של ענק קליידמן, גם היא מקיבוץ מצפה שלם. ענת לוקחת את הטיפולים שלה החוצה ועושה אותם בטבע, במטרה להעניק אווירה שקטהף שלווה וייחודית עד כמה שניתן. 

עוד פרטים והזמנות: 052-3852346.


מה אוכלים?

Me Casa

מסעדת Me Casa, שנמצאת בצומת לפני הכניסה למושב ורד יריחו, היא אחד המקומות המפתיעים של האזור. מבנה המסעדה, שהיה בעברו בית אריזה לתמרים, ניצב שומם ומסקרן באמצע המדבר והמחשבה הראשונה שעוברת בראש לפני שנכנסים היא שהגעתם לקפה בגדד. 

אורלי הרטי וגל חצור מקיבוץ קלי"ה הם הבעלים של המקום שנפתח בשנת 2018. הם הקימו את המסעדה לאחר שחיפשו לשנות כיוון ולפתוח מקום שיגיש אוכל פשוט וטוב, זול ובאווירה מזמינה. הם לא תלו שלטים, לא השקיעו בפרסום, אלא הקפידו על ה איכות, הנראות והאווירה וקיוו שהשמועה תעבור מפה לאוזן באזור וגם לאלה המגיעים מרחוק. מבחינתם הקונספט היה שכל מי שיזדמן למקום ירגיש בנוח פשוט להיכנס וליהנות. זה עבד.

במסעדה ניתן למצוא ארוחות בוקר הכוללות מאפים מעשה ידיהם, ירקות של תושבי האזור וגבינות. לצהריים או לערב תוכלו ליהנות מבשרים ומנות מגוונות במחירים נוחים. 

ים המלח (צילום: אילן ארנון)
קפה בגדד זה כאן | צילום: אילן ארנון
ים המלח (צילום: אילן ארנון)
המטרה הייתה לפתוח מקום שיציע אוכל טעים ובמחיר נגיש | צילום: אילן ארנון

ים המלח (צילום: אילן ארנון)
לא רק האוכל, גם הרהיטים במקום נעשו בעבודת יד | צילום: אילן ארנון

המסעדה פתוחה משעות הבוקר ועד הערב בכל ימות השבוע | במהלך הצעדה יפעל בחצר המסעדה קמפינג בו ניתן יהיה לישון באוהל במחיר של 20 שקלים לאדם, או להשכיר אחד במחיר של 150 שקלים | ההזמנה מראש בלבד | לפרטים נוספים והזמנות: 050-6533336.

קרניבורית - מצפה שלם

השפית רעות כהן, שנולדה וגדלה בירושלים, עברה לפני מספר שנים למצפה שלם, במטרה להמשיך לעשות את מה שהיא הכי אוהבת - להכין אוכל, רק במקום שקט ונעים. מאז (לא מעט גם בעזרת הקורונה שסגרה את המסעדות) היא מארחת לארוחות פרטיות אצלה בבית, מכינה ארוחות שטח, אריזות פיקניק ועוד.

במהלך צעדת ים המלח הקרובה ניתן יהיה לרכוש ערכות ברביקיו להכנה עצמית הכוללים מגוון בשרים, סלטים, פיתות ומנגל נייד בהדלקה מהירה. את הבשר רעות מביאה בעצמה ודואגת להכין אותו ולתבל עד לשלב ההנחה על המנגל. גם את הסלטים השונים היא מכינה מראש אצלה בבית. המטרה היא שמי שירכוש את הערכה רק יצטרך להדליק את המנגל הנייד, לשים על האש ולאכול. ניסינו את בעצמנו וזה היה מושלם.

ים המלח (צילום: אילן ארנון)
עוד פתרון יצרתי של הקורונה. קרניבורית | צילום: אילן ארנון

ים המלח (צילום: אילן ארנון)
בהצלחה במשימה לסיים את הכל | צילום: אילן ארנון

המחירים של הערכה משתנים על פי סוגי הבשרים ומתחילים ב-150 שקלים לערכה לזוג + 2 | יש להזמין הראש | לעוד פרטים והזמנות: 050-6468210.

>> לעוד אטרקציות ואופציות לינה באזור צפון ים המלח