המשימה: למלא שמונה ימים של חופש. הפתרון: הקדישו יום טיול אחד לכל נר, ותגלו שהארץ שלנו היא ממש נס אחד גדול. גייסנו לעזרה את רשות הטבע והגנים, שמציעה לכם טיול ופעילות מדליקה לכל אחד מימי החנוכה.

נחל קדרון- סובב חומות ירושלים- צילם דורון ניסים (צילום: דורון ניסים, רשות הטבע והגנים)
"ראיתי עיר עוטפת אור". סיורים מודרכים בכל ימי החג | צילום: דורון ניסים, רשות הטבע והגנים

נר ראשון - יום שישי וכל ימי החג: סיורי "עיר עוטפת אור"

בהשקעה של שלוש ארבע שעות, בסך הכל, אתם יכולים לעשות מסלול מעגלי ולא קשה שיעביר אתכם בכל אתריה החשובים של הבירה. השביל יוצא מהסטף וחוזר אליו, אבל אפשר להצטרף אליו בכל קטע שהוא, והכל פתוח ובחינם. חלקים ממנו עוברים בשטחים פתוחים: בין מטעי הזיתים של הר חרת, דרך נחל שורק ואגם בית זית, עינות תלם, עמק הארזים וליפתא, וחלקים אחרים מובילים את המטייל בתוך העיר: הר הצופים, גן לאומי עמק צורים עם מצפור הצופה אל מדבר יהודה, נחל קדרון, גיא בן הינום, יד ושם והלאה לעין כרם ולבית חולים הדסה. לבסוף, עושה השביל את דרכו בחזרה לסטף דרך עין חנדק, שהוא מעיין קטן הנובע מתוך נקרת סלע עמוקה. למסלול המלא>>
מיוחד לחנוכה: סיורי "ראיתי עיר עוטפת אור" יוצאים מדי ערב (שישי-שישי 11-18 לדצמבר, בשעות אחה"צ המאוחרות, 85-130 ₪ למשפחה) ממשכנות שאננים אל טחנת הרוח בימין משה. בדרך עולים אל הר ציון והרובע היהודי, ומתרשמים מהחנוכיות המאירות מכל חלון בסמטאות הקטנות. הסיום בכותל המערבי.

נר שני - יום שבת: גן לאומי בית גוברין

מערת הפעמון- צילם דורון ניסים (צילום: דורון ניסים, רשות הטבע והגנים)
מערת הפעמון בבית גוברין | צילום: דורון ניסים, רשות הטבע והגנים

הגן הלאומי בית גוברין משתרע על פני כ - 5,000 דונם, בהם חצב האדם בימי קדם מערות לשימושים שונים ומגוונים: מחצבות, מערות קבורה, מחסנים ובתי מלאכה, מחילות מסתור וגידול יונים. המסלול המרכזי מציע מגוון של מערות, שראשיתו במערת גידול יונים וסופו במערת קבורה צידונית. בדרך פוגשים מערת בית בד, בתי מגורים מתקופות שונות, וגולת הכותרת: מערת מבוך ובה מאגר מים. אפשר ללכת בשביל, שאורכו שני ק"מ בסך הכל, באמצעות מפה הניתנת בכניסה לאתר - או בעזרת הקפצת רכב מנקודה לנקודה. הגן פתוח מידי יום בין השעות 8:00-16:00 ובשישי עד 15:00, וכניסה אליו עולה 25-13 ₪. למסלול המלא>>

מיוחד לחנוכה: הפנינג "עושים שמן, עושים אור, עושים שמח" יתקיים בגן הלאומי בשבת 12 לדצמבר בין השעות 11:00 – 15:00, ולא יעלה תשלום נוסף לדמי הכניסה. ההפנינג יכלול הפקת שמן זית בבית-הבד כמו בימים עברו, מופע ג'אגלינג-אש מרהיב במערת הפעמון, פעילות מדעית בנושא אור עם "המעבדה המשתוללת" במערת המבואה, סדנאות יצירה (בתשלום) ועמדות ניסויים מדעיים.

נר שלישי - יום ראשון: הקסטל

הפסגה החולשת ומשקיפה על סביבתה משכה כבר את עיני הרומאים, שבנו עליה מבצר. הצלבנים, מצדם, בנו כאן מצודה משלהם בשם קסטלום בלוואר. אבל את עיקר פרסומו קנה הקסטל במלחמת העצמאות, עת התנהלו בו קרבות קשים במערכה על התחבורה לירושלים. עתה האתר הוא גן לאומי, המשחזר את אירועי המלחמה ההפכפכה שהתרחשה בו. הגן פתוח מידי יום בין השעות 8:00-16:00 ובשישי עד 15:00, וכניסה אליו עולה 7-13₪. למסלול המלא>>

סיור עששיות בקסטל - צילמה גל בן זאב 3 (צילום: גל בן זאב, רשות הטבע והגנים)
אנו נושאים עששיות. סיור לילי בקסטל | צילום: גל בן זאב, רשות הטבע והגנים

מיוחד לחנוכה: סיור עששיות "באנו חושך לגרש" יסייר בקסטל בערב שכולו אור. מעטים מול רבים נלחמו במהלך ההיסטוריה בהרי יהודה כדי לשמור על ירושלים הבירה, והמשתתפים בסיור ישמעו את סיפורם של המכבים שמלחמתם דומה לסיפורם של לוחמי הפלמ"ח במלחמת העצמאות, ילכו בתעלות הקשר בליווי עששיות ויעפילו לראש ההר, שם יצפו בשלל אורות לכבוד חג האורים. שבת-שני 12-14 לדצמבר, שישי 18.12, שבת 19.12, 30-45 ₪ לאדם.

נר רביעי - יום שני: שמורת טבע עין פרת

מעיין פרת היווה מאז ומתמיד מוקד משיכה למתבודדים ולנמלטים: ירמיהו הנביא ונזירים שביקשו להתנתק הקימו שם את ביתם. המסלול הרגלי, האורך כארבע שעות, יורד במתינות בשביל הנזירים, מאפשר תצפית מרהיבה למזרח ומגיע אל מצוק הנחל, היישר אל מנזר פיראן – חריטון, שנבנה בסוף המאה הרביעית ומשמר חלקים ביזאנטיים שנבנו סביב מערות טבעיות. אחרי הביקור במנזר ממשיך השביל לרדת אל הנחל, היישר למקור הנביעה של עין פרת שם מצויות מספר בריכות קטנות בהן ניתן להשתכשך. מן המעין ממשיכים לאורך הנחל ופוגשים בשרידי אכסניה מן המאה ה- 19, בשרידים של אמת מים עתיקה ולסיום בבריכות מים עם מפלונים יפים. הגן פתוח מידי יום בין השעות 8:00-16:00 ובשישי עד 15:00, וכניסה אליו עולה 9-20 ₪. למסלול המלא>>

עין פרת (צילום: דורון ניסים, רשות הטבע והגנים)
שמורת הטבע עין פרת. תאטרון בטבע | צילום: דורון ניסים, רשות הטבע והגנים
מיוחד לחנוכה: הצגת ילדים "גיבורי חנוכה" בנושא השמירה על איכות הסביבה, סביב סיפור חג חנוכה וגיבוריו. הילד יהודה'לה לומד יחד עם יהודה המכבי איך כל אחד יכול להיות גיבור בחייו שלו, אם רק ירצה. לסיום שירי חנוכה עם גיבורי ההצגה. ביום שני 14 לדצמבר, בשעות 11:00, 12:30, 14:00. ההצגה ללא תשלום נוסף לדמי הכניסה.

נר חמישי - יום שלישי: שמורת טבע עינות צוקים

תופעת טבע נדירה: בין הצוקים הזקופים של מצוק ההעתקים מזה וחופי ים המלח מזה, פורצים מעיינות שופעים של מים חיים, הזורמים בפלגים צלולים אל המים המלוחים של ים המוות. מסביב – עולם טבע מיוחד במינו.
השמורה מתחלקת לשלושה חלקים: מרכז השמורה פותח לנופש ולבילוי, ויש בו בריכות רחצה, חוף מוסדר לרחצה, מקלחות, שירותים ושולחנות לפיקניק ומזנון. בחלק הדרומי של השמורה נפרצו שבילים, בהם מותר להלך וליהנות מהטבע של המקום. החלק הצפוני של השמורה סגור לקהל, ובו יכולים בעלי החיים והצמחים לשגשג באין מפריע. השמורה פתוחה מידי יום בן השעות 8:00-16:00 ובשישי עד 15:00, וכניסה אליה עולה 13-25 ₪. למסלול המלא>>

עינות צוקים- צילם דורון ניסים 1 (צילום: דורון ניסים, רשות הטבע והגנים)
חג האור בשמורה הנמוכה בעולם. שמורת עינות צוקים | צילום: דורון ניסים, רשות הטבע והגנים
מיוחד לחנוכה: חג האור בשמורה הנמוכה בעולם - סיור יומי מודרך (ראשון עד חמישי בשעות 12:00 ו-14:00, ללא תשלום נוסף לדמי הכניסה) והדלקת נרות מהטבע ב"שמורה החבויה" המסתתרת בין מעיינות וצמחייה עשירה יספרו את סיפורן של הנמלה האורגת וברקנית האשל שחיות בנווה המדבר הגדול בישראל ובשמורה הנמוכה בעולם.

נר שישי - יום רביעי: גן לאומי מצדה 

מצדה שוכנת בצוק מבודד במדבר יהודה, שמדרונותיו התלולים והזקופים מתנשאים לגובה של יותר מ- 400 מטרים מעל פני ים המלח. השילוב של צוקים ומתלולים באזור מדברי העניק למקום מערך הגנה טבעי מושלם. מצדה לא הייתה רק מבצר, אלא מצודה מלכותית ובה ארמונות גדולים, בית מרחץ משוכלל וארמונות קטנים יותר, שכנראה שימשו את בני משפחתו של הורדוס. הארמון הצפוני הוא המבנה המרשים ביותר, אבל מרשימים אפילו יותר החפצים הדלים שהותירו אחריהם הקנאים, בעזרתם ניתן לשחזר את סופו של המרד הגדול. על עוצמת הקרב שנערך בין הקנאים לרומאים במצדה מעידים מאות אבני בליסטראות, שאותן ירו הרומאים לעבר מצדה, אבני דרדור גדולות שנותרו על ההר ושלדי אדם, כנראה שלדי הלוחמים שהתאבדו, אשר התגלו במקומות שונים בהר. באתר מוזיאון מדש ומרשים המתאר באופן חוויתי את קורותיה של מצדה וכן חיזיון אורקולי. אם כבר מגיעים, חובה להתנסות בעליה המרהיבה ברכבל אל ראש ההר.
הגן פתוח מידי יום בין השעות 8:00-16:00 ובשישי עד 15:00, וכניסה אליו (עם/ ללא רכבל) עולה 13-67 ₪. למסלול המלא>> 

מיוחד לחנוכה: "אחרוני המצדה" - הצגה מקורית המשלבת אמת היסטורית עם ווירטואוזיות קירקסית בביצוע שחקני תיאטרון "אספלט". ההצגה מועלית בימים ראשון –שישי 13-18 לדצמבר, בשעות 10:00 , 13:00, ואינה כרוכה בתשלום נוסף על דמי הכניסה.

נר שביעי - יום חמישי: גן לאומי תל חצור

תל חצור 1 (צילום: דורון ניסים, רשות הטבע והגנים)
תל חצור. תחנות והפעלות לכל המשפחה | צילום: דורון ניסים, רשות הטבע והגנים

העיר חצור הייתה אחד היישובים החשובים לאורך הקשת הפורייה, עמדה בקשרי מסחר עם ערי בבל וסוריה ונשלחו אליה כמויות ניכרות של בדיל לתעשיית הברונזה. בסיור בתל ניתן להתרשם, בין השאר, מביצורים, מארמון מתקופת הברונזה, מחומת סוגרים, מבמת פולחן, ממבני מחסנים, וממפעל מים מכובד. בכניסה לקיבוץ איילת השחר שוכן מוזיאון עתיקות תל חצור, שהביקור בו הוא חלק בלתי נפרד מהביקור בתל.
הגן פתוח מידי יום בין השעות 8:00-16:00 ובשישי עד 15:00, וכניסה אליו עולה 9-20 ₪. למסלול המלא>>
מיוחד לחנוכה: פעילות לכל המשפחה הכוללת תחנות, מוזיקה של תזמורת ראש-פינה וסיורים באתר ביום חמישי 17 לדצמבר בין השעות 10:00-14:00.
סיור לילה "אורות בעיר הכנענית" משלב עששיות בנבכי הזמן והעיר העתיקה בתל חצור, את סיפורה המרתק של העיר ומפגש עם הנפשות הפועלות על קפה וחליל. חמישי 17 לדצמבר, 30-45 ₪ לאדם.

נר שמיני - יום שישי: שמורת חי-בר יטבתה

"תיבת נוח" מודרנית: רשות הטבע והגנים מגדלת כאן בעלי חיים שנזכרו במקרא ונכחדו מנופי הארץ, אליהם מצטרפים בעלי חיים מדבריים מרחבי העולם, שנמצאים בסכנת הכחדה. השמורה משתרעת על כ- 12 קמ"ר והיא מחולקת לשלושה חלקים: שטח פתוח, מרכז טורפים וחדר חושך. בשטח הפתוח חיים עדרים של אוכלי עשב מדבריים, בתנאים הדומים לטבע. הסיור כאן נערך בכלי רכב פרטיים. תוכלו לצפות בעדרי פראים, שהם חמורי בר אסיאניים שאינם ניתן לאילוף, בראם הלבן, בעל הקרניים הישרות והארוכות, בראמי סהרה, דישונים, יענים ויעלים. מרכז הטורפים שבחי-בר הוא הזדמנות נדירה לצפות בטורפי המדבר דוגמת נמר, זאב, שועל חולות, שועל צוקים, פנק, קרקל וחתול בר, כמו גם זוחלים מדבריים ודורסים.

יען בחי בר יטבתה (צילום: דורון ניסים, רשות הטבע והגנים)
"תיבת נוח" מודרנית בחי בר יטבתה | צילום: דורון ניסים, רשות הטבע והגניםהאתר השלישי בשמורה, חדר החושך, הוא מקום שבו מוצגים בעיקר מכרסמים פעילי לילה. בטבע מסתתרים בעלי חיים אלה בשעות היום, אך כאן הפכו את סדר יומם ועל כן זו הזדמנות לצפות בהם בפעילות מלאה. תוכלו לראות כאן מכרסמים מעניינים דוגמת גרביל דרומי, מריון המדבר, נמנמן הסלעים וקוצן זהוב, כמו גם עטלפי פירות ועופות הנמנים על דורסי הלילה. השמורה פתוחה מידי יום בין השעות 8:00-16:00 ובשישי עד 15:00, וכניסה אליה עולה 13-25 ₪. למסלול המלא>>
מיוחד לחנוכה: מחושך לאור אצל חיות הבר - הדרכות במרכז הטורפים, סיור בעקבות פקח מאכיל ב"ספארי", האכלת עטלפים, האכלת נחשים, סיור שקיעה, האכלת טורפים ויצירה. ראשון- שבת 13-19 לדצמבר, בין השעות 10:00-16:00 (בשישי 18 לדצמבר פעילות עד 13:00), ללא תשלום נוסף לדמי הכניסה.

יום שבת: גן לאומי קיסריה

בשנת 30 לפנה"ס העניק הקיסר הרומי אוגוסטוס מתנה לנתינו הנאמן הורדוס: רצועת חוף שבה שכן בעבר נמל כנעני קטן שנקרא מגדל סטרון. הורדוס, הבנאי הגדול של העולם הקדום, בנה כאן נמל אדיר וקרא למקום קיסריה אוגוסטה, על שם מיטיבו. עד מהרה הפכה קיסריה לגדולה בערי ארץ ישראל. שרידי העיר המפוארת מעוררים השתאות עד ימינו: הטכנולוגיה המתוחכמת שבה נבנו שוברי הגלים האדירים, בתוך המים, מוצגים במיצג מרהיב, מיוחד במינו בישראל. גם שאר השרידים בני התקופה – מחסני הנמל, בית המרחץ, ההיפודרום שאורכו 450 מטרים, שרידי ארמון השונית של הורדוס והתיאטרון, המשמש להצגות עד ימינו, מעוררים התפעלות רבה.

קיסריה 1 (צילום: דורון ניסים, רשות הטבע והגנים)
שרידים מעוררי השתאות. קיסריה | צילום: דורון ניסים, רשות הטבע והגנים

 
לא כדאי להחמיץ את הביקור בחוויית נמל קיסריה, הכוללת שלושה שלבים: סרט משוכלל שבו מציגים את תולדות קיסריה, מפגש אישי ממוחשב עם בני דמותם של האישים שתולדותיהם נשזרו בקיסריה והמחשה של מפעל הבנייה של הורדוס הנערכת במצודה שבנה המלך הבנאי.
הגן פתוח מידי יום בין השעות 8:00-16:00 ובשישי עד 15:00, וכניסה אליו עולה 22-36 ₪. למסלול המלא>>
מיוחד לחנוכה: סיור עששיות על גבורות ואורות: לכבוד חנוכה חג האור, סיור ערב חוויתי לכל המשפחה, לאור עששיות, בעתיקות קיסריה. שבת-שבת 12-19 לדצמבר, 30-45 ₪.

לפרטים על כל האירועים של רשות הטבע והגנים בחנוכה: כוכבית בטבע 3639*