הקיץ כבר כאן. על רקע צבעי הצהוב והחום, בולטים עצי השיטה והשיזף הירוקים והרעננים. לכאן מגיעים היעלים לחפש קצת צל ומזון. גם הנמר הרעב יודע היכן מרוכז מזונו. אבל בחום הזה למי יש כח למרדפים. מארב בצל מהווה אלטרנטיבת ציד עצלה. הנמר לא הצליח להסוות עצמו מעיני השומרת התורנית במעלה המצוק. הרתעה קצרה ברקיעת רגל מהדהדת וברחה הארוחה.

במשך יותר מ-20 שנה צילם משה אלפרט, אחד מצלמי הטבע הטובים בעולם, את סרט הטבע הישראלי הקולנועי הראשון - "ארץ בראשית". אלפרט צילם למעלה מ-30 סרטי טבע שזיכו אותו בהכרה בינלאומית. בין היתר צילם גם בסרטי הטבע המובחרים של ה"נשיונל ג'אוגרפיק" וה-BBC.

מסלול בהשראה: בריכת צפירה – מיטיבי לכת למקדמים

טיולים במדבר יהודה: עננין נוצה מעל רכסים
מומלץ מאוד להתחיל מוקדם בבוקר . מדבר יהודה
עין נמר בריכת צפירה – מסע של 22 קילומטרים במדבר יהודה. מתחילים את המסלול בחניון הלילה של נחל צפירה, אליו אפשר להגיע מערד - נוסעים על כביש 3199 צפון-מזרחה ויורדים שמאלה, לסימון השחור, מול כפר הנוקדים. כעבור כשלושה קילומטרים תגיעו לחניון. גם כאן מומלץ מאוד להתחיל מוקדם בבוקר – וחובה ממש שזה יהיה מספיק מוקדם כדי לראות את הזריחה כשאתם כבר במצב די ערני. ממשיכים על המסלול השחור צפונה, עד שמגיעים לנחל צאלים. בעיקול מופיע סימון כחול שממשיך צפונה, ואתם איתו. בשלב מסוים הוא מתעקל שוב ימינה, חולף למרגלותיו של הר נמר וממשיך עד למפגש עם המסלול האדום. גם כאן ממשיכים ישר, וכשמגיעים לפיצול בין שני הירוקים, בוחרים בשמאלי – זה שייקח אותנו צפונה. הדרך יורדת איתנו אל נחל הרדוף ואחר מטפסת אל הגדה ופונה מזרחה עד למפגש עם הסימון הכחול. בכחול אנחנו עולים צפונה. קילומטר בצבע הנוכחי ואז, בפיצול בין הכחול לשחור, בחרו בשחור. בהליכה של קילומטר וחצי תגיעו לעין משמר, מעיין נוסף שנובע בכל ימות השנה – עוד פלא מדברי ומדהים.
אפיק הנחל ייקח אתכם עד לסימון האדום, ומיד אחרי כן לפיצול בין האדום לכחול – שני מסלולים מקבילים. לכו על האדום עד שתגיעו אל חניון הלילה של נחל משמר (ממש בקרבת כביש 90, גישה בין הקילומטרים ה-234 וה-235). הטיול כולו יארך בערך 15-14 שעות, וישאיר בכם תיאבון ענק להמשיך. והאמת? אין שום סיבה לחזור הביתה.

פתוח: כל הזמן. היזהרו מהליכה בלילה, גם למענכם וגם למען בעלי החיים, שהדבר האחרון שהם צריכים זה להסתנוור מהפלשים של הפנסים.
בודקים: שאין סכנת שיטפונות.
בכיס: המדבר בא בחינם, ויש הרבה ממנו.
מגיעים: מכביש 90 אל ים המלח ומשם ישר (הוראות מפורטות בגוף הכתבה).
מצטיידים: מים בכמות שאין סיכוי שתצליחו לסיים – לפחות שלושה בקבוקי ליטר וחצי למטייל\ת.

* המליצה על המסלול: סתיו שפיר

>> ארץ בראשית מציגה: הכנרת בסוף החורף | תחילת הסתיו בצפון הארץ