בשנה רגילה, בדיוק בתקופה הזו, ערים רבות מסביב לעולם היו מתקשטות את הרחובות באורות צבעוניים ומציינות את חג המולד.  השנה, החגיגות יהיו צנועות הרבה יותר ואירועים גדולים לא יתקיימו, בתקווה שבחורף של 2021 נוכל לחזור לשגרה.

גם בארץ החגיגות השנה יהיו יותר צנועות. ובכל זאת, מי שרוצה ליהנות מהאווירה השמחה, יוכל למצוא כמה נקודות לעשות זאת. יהודה זפרני, מומחה תיירות ותעופה ומנהל תחום התיירות במועדון הצרכנות הוט, עושה סדר:

"השנה, חגיגות הכריסמס וחנוכה יראו שונה משנים קודמות", הוא אומר. "בשל מגבלות הקורונה, לא נראה מסיבות ענקיות ומפגשים משפחתיים גדולים. ובכל זאת, לא נוותר על צבעוניות החג, עצי האשוח המוארים ברחובות יפו, נצרת, חיפה ועוד". 

ירושלים

המלצתי בירושלים היא לביקור בכנסיית הקבר בירושלים ולאחר מכן סיור רגלי ברובע הנוצרי בעיר העתיקה. ההליכה ברחובותיו הצרים של הרובע הנוצרי, הצבעים הסובבים את ההולכים, אווירת החג המיוחדת, עצי האשוח והמנורות, כל אלו מייצרים חוויה מאוד מיוחדת לאלו שיבחרו להגיע לאזור.

הגן הבוטני בירושלים (צילום: סוניה פרנזל)
צילום: סוניה פרנזל

אירועים מומלצים בירושליםבשבוע הבא (12.12) יחל בגן הבוטני האוניברסיטאי בירושלים פסטיבל בניחוח אירופאי - Winter Lights - עם אורות צבעוניים, דוכני אוכל ואטרקציות שונות תחת הגבלות התו הסגול.

בשל הצורך בבקרה על כמות המבקרים ורמת מיגונם, מחויבים המבקרים בהנחיות הבאות: המבקרים יתבקשו לנוע בגן תוך שמירה על מרחק בין משפחות ולהימנע מהתקהלות של למעלה מ- 20 איש; כל מבקר חייב להצטייד במסכה אישית (למעט הפטורים מהחובה על פי הנחיות שבתוקף).

הכניסה כפופה לרישום מוקדם באתר הגן הבוטני.

 

תל אביב-יפו

כמידי שנה, חגיגות הכריסמס ביפו צפויות להתרכז באזור כיכר השעון. השנה ככל הנראה לא ייערך הטקס השנתי של הדלקת עץ חג המולד אך עדיין אזור זה מקסים בתקופה זו של השנה. אני ממליץ להיכנס לתוך סמטאות העיר העתיקה ולטייל בין הבתים, תוכלו לראות משפחות נוצריות חוגגות את החג ואת האורות הצבעוניים שיבקעו מהחלונות.

כיכר השעון

אירועים מומלצים בתל אביב-יפו: בכל שנה חוגגים ביפו את חג החנוכה ואת חג המולד במהלך חודש דצמבר ונותנים ביטוי לרב תרבותיות האופיינית לעיר. במרחב כיכר השעון אפשר יהיה ליהנות השנה ממיצבי אמנות מוארים לצד עץ האשוח המסורתי, חנוכיית ענק וסהר. בעסקים של מתחם נגה תוצג אמנות רב תחומית, סיורים יערכו בכל רחבי העיר ורחוב יפת ילבש חג. הופעות חיות בלייב ואונליין, תהלוכה ממונעת של סנטה קלאוס, חלוקת ערכות לקישוט הבתים, הדלקות נר משותפות לשכנים ושלל פעילויות תרבותיות וקהילתיות.

במרחב התיירותי, באזור כיכר השעון, יוצבו השנה שני מייצבים מרהיבים של סיטי פלטון שיזמינו שיטוט ואינטראקציה ביניהם, מבלי להפר את הנחיות משרד הבריאות - האחד לציון חנוכה עם 8 סביבוני ענק מוארים בצבעים שונים ולכבוד חג המולד - 4 כדורים שקופים דמויי "כדורי שלג" מבדולח, מוארים, שבכל אחד מהם פסל מסמלי החג. בלחיצה קלה על רגלית שתוצמד אליהם יתעופפו פתיתי השלג בתוך הכדור השקוף וידמו כדור בדולח עם שלג.

 

חיפה

כל שנה, בתקופת הכריסמס וחנוכה, העיר חיפה צובעת את עצמה בצבעי חג ואף עורכת פסטיבל שנתי "החג של החגים" שבו מקבלים החגים השונים את מקומם. ההמלצה שלי היא להגיע לאזור המושבה הגרמנית בעיר, להסתובב ברחובות הציוריים ולסיים באזור הנמל עם תצפית מדהימה לגנים הבהאיים.

החג של החגים, מושבה גרמנית מוארת (צילום: באדיבות דוברות עיריית חיפה)
המושבה הגרמנית בשנים קודמות | צילום: באדיבות דוברות עיריית חיפה

אירועים מומלצים בחיפה: עם ריח ורוח החורף, בפתח תקופת החגים, חוזר פסטיבל ״חג החגים״, זו שנתו ה-27, על מסורותיו האהובות והמוכרות, הפעם בהגשה קצת אחרת. בין התאריכים 10-20 בדצמבר, בהתאם להנחיות, למגבלות, להגבלות ולמתווים, יתקיימו אירועי הפסטיבל ברובם במהדורה דיגיטלית, ובמידת האפשר במרחבים הציבוריים, בגלריות ובחללי הסטודיו הפתוחים. מספר המשתתפים מוגבל ובהזמנה מראש.

בין האירועים: סיורי כריסטמס בעיר, מפגש מיוחד 30 שנה לג׳יש – עם אהוד בנאי, ג'ורג' סמעאן וסלאם דרוויש, משדרים חגיגיים של רדיו אל ג׳באל, תערוכת חוצות של אמנים חיפאים, אנסמבל תיג'וואל במופע לייב, סדנאות בישול חיפאיות, קונצרט קלאסי בכנסייה, מופע מחווה לאום כולתום ועוד עולם ומלואו.

לפרטים נוספים והזמנת מקומות וכרטיסים באתר הפסטיבל

 

נצרת

העיר נצרת, הפכה בשנים האחרונות למוקד עלייה לרגל בתקופת חג המולד. אלפי אנשים פוקדים את רחובותיה ואת מוקדי החג הנמצאים בשטחה של העיר. המלצתי היא להתחיל בביקור בכנסיית הבשורה בעיר, שמידי שנה מקושטת בצורה מרשימה לכבוד החג, להסתובב ברחובותיה הצבעוניים של העיר ואולי אף ליהנות מאוכל נצרתי אותנטי. במידה וההנחיות של משרד הבריאות יאפשרו, גם מרכזי הקניות שבעיר מומלצים ואף בחלקם תמצאו סיילים שווים לכל כיס.

עץ הכריסמס בעיר (צילום: RnDmS., shutterstock)
צילום: RnDmS., shutterstock

אירועים מומלצים בנצרת: ע״פ הנחיות משרד הבריאות, לא יתקיימו אירועים כמו בכל שנה. יחד עם זאת, אכן יואר העץ הגדול בכיכר המעיין ב-13.12 ויקושטו כיכרות ורחובות. אירועי העדות והעמותות השונות יועברו ברשת. ביקור באתרים וליד העץ יתאפשר ע״פ הכללים של משרד הבריאות.

 

 הגליל

לחובבי הטיולים והסיורים המיוחדים, אני ממליץ לטייל בכפרי הגליל – פסוטא, מעיליא, עילבון, כפר ראמא, ירכא, כפר יסיף, כפר כנא ושפרים, כל אלו מתקשטים ומאירים את עצמם במהלך החודש ועד תחילת ינואר. זוהי אווירה מאוד מיוחדת, אווירה של כיף, אחדות, שמחה, אוכל וקניות.

מעיליא

אירועים מומלצים במעיליא: כבכל שנה, תחגוג העיירה הנוצרית, את חג המולד בשלל אורות בוהקים וצבעוניים, עצי אשוח מרהיבים, בובות סנטה קלאוס, קישוטים מסורתיים ואווירה חגיגית. ברחבת הכנסייה המרכזית יתקיים טקס הדלקת עץ האשוח המרכזי, שיועבר בשידור ישיר באמצעות עמודי הפייסבוק של מעיליא ואוצרות הגליל.

לטובת מי שיבחר לבקר במעיליא, בתקופה הנפלאה של חג המולד, וליהנות  מהעיירה הציורית הלובשת חג, יפתחו עסקי התיירות בעיירה את שעריהן.

 

אירועים מומלצים בירכאבעקבות הקורונה ועל מנת לשמור על בריאות הציבור בפעם הראשונה בארץ נפתח מתחם דרייב אין חג המולד. מתחם מיי בייבי הפך למסלול נסיעה ברכב שמכניס אתכם אל מנהרה מקושטת וישר אל אווירת חג המולד עם שלל מייצגי אורות שטרם נראו בישראל. אורך מסלול הנסיעה ברכב הוא כ-600 מטרים כל הסיבוב הוא בערך 5-6 דקות של נסיעה וכולו מתקיים ברכב הפרטי שלכם. בסיום המסלול יחכו לכם דוכני שתייה ומזון שהרכישה מהם מתבצעת מהרכב גם. עלות האטרקציה 20 ש"ח לאדם. המתחם נפתח בתאריך 1.12 ויעבוד עד ה-10.1.