בזמן שמצב התחלואה לקורונה בארץ ממשיך לעלות וישראל איבדה את מעמדה כ"מדינה ירוקה", עדיין ניתן למצוא כמה מדינות בעולם שמוכנות לקבל את התיירים מישראל גם עכשיו וללא צורך בבידוד בעת הנחיתה. כך למשל, מונטנגרו - המדינה ממערב הבלקן, שהוכרזה כמדינה נקייה מקורונה, הודיעה לפני כעשרה ימים שתאפשר לתיירים, כולל לאלה מישראל, להיכנס לתחומיה.

"גם בימים אלו, כמו בעבר מונטנגרו מחכה ומקדמת בברכה את התיירים מישראל שיוכלו ליהנות מיופיה ומחופיה של המדינה", אמר אז דמיר דוידוביץ ממלא מקום שר התיירות של מונטנגרו .התנאי היחיד לכניסה, על פי הקונסולייה במונטנגרו, היה הצגת בדיקת קורונה שלילית שנעשתה ב-72 השעות שלפני ההגעה.

בודווה (צילום: נעמה ברקן)
במונטנגרו כבר היו מוכנים לקראתנו | צילום: נעמה ברקן

בעקבות כך, חברת ישראייר הודיעה שתפעיל שתי טיסות למדינה: אחת היתה אמורה להמריא היום, שישי ה-24.7 והשנייה ב-3.8. מחיר כרטיס לטיסה הלוך ושוב עמד על 199 דולר (כ-680 שקלים).

על פי החברה, ההיענות עם פתיחת הטיסות היתה גבוהה וישראלים רבים ראו בהן את האפשרות הכמעט בלעדית לצאת לנופש בחו"ל בימינו, לאחר תקופה ארוכה. בחברה מסרו שמספר הכניסות לאתר גדלה באופן משמעותי, היתה התעניינות גדולה וכ-20 אנשים כבר הזמינו כרטיס מיד כשנפתחו הטיסות.

מבצע חילוץ הישראלים מאיטליה  (צילום: באדיבות ישראייר, mako חופש)
על פי חברת ישראייר כ-20 אנשים כבר קנו כרטיס | צילום: באדיבות ישראייר, mako חופש


למרות המצב המעודד, בשלב מסוים ההזמנות נעצרו וחלק ממי שכבר קנה כרטיס החליט בסופו של דבר לבטל. הירידה החדה במספרים גרמה לכך שלפני מספר ימים הודיעו בישראייר על ביטול הטיסה שהיתה אמורה להמריא היום והחלום על חופשה במדינה נקייה מקורונה התרחק פעם נוספת.

אחת הטענות שהובילו לביטול הטיסה, מצד אנשים שכבר קנו כרטיס, היא העובדה שנכון להיום, על מנת לעבור בדיקת קורונה לפני נסיעה לחו"ל צריך לשלם בין 500 ל-800 שקלים (תלוי בסוג הבדיקה), סכום שגבוהה ממחיר כרטיס הטיסה והופך את החופשה ללא כדאית. 

את הבדיקות הפרטיות (אלה שלא עושים בקבלת הפנייה מרופא המשפחה) ניתן לבצע בשני מקומות בלבד: בהדסה בירושלים או ברמת גן. כך למשל, ישראלית שנסעה לאחרונה לקפריסין, בזמן שבמדינה עוד איפשרו כניסה של ישראלים, עברה בדיקה פרטית עליה שילמה 800 שקלים ונאלצה לנסוע במיוחד לירושלים עברה.

הדסה הר הצופים (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
כדי לעשות בדיקה פרטית צריך לעלות לירושלים ולשלם עד 800 שקלים | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נכון להיום, בעולם כבר קיימות בדיקות מהירות בעלות של כ-50 דולר. אותה ישראלית שטסה לקפריסין למשל, ציינה שמי שנחת במדינה ללא בדיקה (כמו זו שהיא עשתה ב-800 שקל) נשלח לעשות בדיקה מהירה בשדה בעלות של 60 יורו. גם בארץ כבר נערכים לאפשרות הזו, וברשות שדות התעופה יוציאו בקרוב מכרז להפעלת בדיקות קורונה מהירות שיתקיימו בנתב"ג.

עד שזה יקרה, בפני הישראלים (המחזיקים בדרכון ישראלי) עומדות שלוש אופציות כדי לטוס היום לחו"ל: לשלם סכום לא קטן על בדיקה פרטית לפני טיסה למדינה שדורשת תוצאות שליליות, לטוס ללא בדיקה ולעבור בשדה אם קיים ואם לא אז להיכנס לבידוד, או לטוס למדינה כמו טורקיה שאליה אין הגבלות נכון לעכשיו. כך או כך, לא משנה איך טסתם, בחזרה לארץ עדיין תאלצו להיכנס לבידוד של 14 יום.