זה מה שאנחנו יודעים עד עכשיו בנוגע לחזרת הטיסות ופתיחת הגבולות לתיירים: לא מעט מדינות הודיעו שהן יפתחו בקרוב את הגבולות שלהן לישראלים ובראשן אלו שזכו להגדרת "המדינות הירוקות" כמו יוון, קפריסין, איי סיישל, מונטנגרו ועוד. גם חברות התעופה משדרות אופטימיות ורבות מהן הודיעו על תאריך יעד להחזרת הקו לנתב"ג ופתיחת מכירת הכרטיסים במחירים מוזלים.

מצד שני, בביקור של נציגי משרד הבריאות בנתב"ג, שנערך בשבוע שעבר, יצאה הודעה פחות אופטימית על פיה החזרת שדה התעופה לפעילות תיקח עוד הרבה זמן ונכון לעכשיו כל מי שחוזר מחו"ל מחויב בבידוד של שבועיים. גם החשש הממשי מגל שני לא מעודד במיוחד ולא מעט חברות תעופה דוחות את חזרתן בגלל שעדיין לא קיים מתווה מסודר.

אז מה באמת כדאי לעשות - להזמין כרטיס טיסה או לחכות? שישה מומחים מעולם התעופה, שיודעים מה באמת קורה מאחורי הקלעים ולא רק בכותרות העיתונים, ממליצים איך דעתם כדאי לפעול. בשורה התחתונה: החופשה בחו"ל עדיין לא נמצאת מעבר לפינה.

גיל סתיו, סמנכ"ל השיווק והמכירות של ישראייר:

"לא לרכוש כרטיסי טיסה לחודש יוני"

״אכן אנחנו נמצאים בתקופה של חוסר וודאות. יותר ויותר מדינות מעדכנות שהן מסירות את חובת הבידוד לתיירים הישראלים שיגיעו אליהן, אולם ישראל טרם הכריזה על הסרת חובת הבידוד וטרם עדכנה באופן רשמי מי יהיו אותן 'מדינות ירוקות' שחזרה מהן תשחרר מחובת הבידוד. כל עוד אין הכרזה רשמית של מדינת ישראל, לא מומלץ לרכוש כרטיסים לחודש יוני, אולם, סביר להניח שלמשל בחודשים אוגוסט ספטמבר תוסר חובת הבידוד מחלק מהיעדים.

לאותם אלו שבוחרים כבר עכשיו לרכוש כרטיס טיסה מומלץ לוודא שיש להם את היכולת לבטל במידה ותהיה חובת בידוד ככלל, מומלץ לרכוש מגוף מוכר עם נציגות בישראל על מנת שיהיה כתובת לפניות גם לאחר המשבר״.

פרופסור סדצקי ופרופסור גרוטו בסיור בנתב"ג (צילום: N12)
להמתין להודעה רישמית של משרד הבריאות. הסיור בנתב"ג בשבוע שעבר | צילום: N12


יניב לניס, מייסד טיסות סודיות:

"למשרד הבריאות אין מתווה יציאה להסרת הבידוד לשבים מחו"ל"

"הדיון התקשורתי על מדינות ירוקות, חבילות לסיישל ופיילוט לקפריסין נשאר בחדשות ולא קיים באף מתווה רשמי של משרד הבריאות. ככל הידוע לנו - למשרד הבריאות אין מתווה יציאה להסרת הבידוד לשבים מחו"ל, מדדים ברורים למדינות ירוקות או תוכנית להתמודדות עם השבים ממדינות בהן התפרצויות חדשות של הנגיף.

ההמלצה שלנו לחודשי הקיץ היא להימנע מרכישת טיסות וחבילות נופש לקיץ עד שתצא הודעה מסודרת ממשרד הבריאות בנוגע להסרת הבידוד. אין ספק שיש מחירים מאד מפתים כרגע ליוני-יולי-אוגוסט אך מוקדם מידי לקבוע מתי ולאילו מדינות נוכל לנסוע. המחירים מאד נמוכים גם להמשך השנה, חגי תשרי, חנוכה, ואפילו פסח 2021 ובהחלט הייתי ממליץ לנצל את המחירים הללו ולשריין חופשה מראש במחירים זולים. ניתן גם לבטח טיסות היוצאות מספטמבר ואילך בביטוח ביטול טיסה וזה מאפשר לנו הצרכנים גמישות בביטול הנסיעה במידה ואנו לא מרגישים שמספיק בטוח לנסוע.

כמובן שגם לחברות התעופה אינטרס ברור שיוסר הבידוד ואיסור כניסת הזרים לארץ, ללא שינוי במדיניות הבריאות וההגירה של מדינת ישראל סביר מאד שרוב החברות שהכריזו על שובן לנתב"ג ימשיכו לדחות את תאריך החזרה לארץ.

על פי סקר שערכנו בקרב 5000 נשאלים, 65 אחוזים מהציבור לא יטוס לחו"ל ללא הסרת הבידוד".


זיו רוזן, מנכ"ל גוליבר:

"אין תשובה אחת חד משמעית"

"חשוב לזכור שאישור פתיחת השמיים תלוי בהחלטת הממשלה ובהתאם למצב, גם אם חברות תעופה הודיעו על חזרת הפעילות ופתיחת הקווים ומדינות מסוימות אישרו את פתיחת שעריהן לישראלים.

בימים אלה קיים בלבול גדול ואין תשובה אחת חד משמעית האם נכון להזמין עכשיו טיסה או חופשה לקיץ או להמתין לאישור רשמי, אך המחירים כעת אטרקטיביים במיוחד והם מהווים הזדמנות טובה להזמין טיסה או חופשה עם מדיניות ביטולים מקלה המאפשרת דינמיות גבוהה ושינויים בכרטיסים, בחלק מהמקרים זיכוי מלא, בחלק שינוי תאריך או יעד ללא על עלות נוספת. חשוב מאוד להקפיד לקרוא את האותיות הקטנות לגבי המדיניות של כל חברה. המחירים כעת מתבטאים בירידה ממוצעת של כ-20 אחוזים ביחס לשנה שעברה ולכן אני ממליץ להזמין חופשה וליהנות ממחירים שאנו לא רגילים לראות בחודשי הקיץ בדרך כלל.

אני מקווה שבימים הקרובים משרד הבריאות והתיירות יקבלו החלטה בנוגע לפתיחת השמיים."


שירלי כהן עורקבי, סמנכ"ל השיווק והמכירות באשת טורס:

"זה מה שצריך לעשות כדי להזמין כעת"

"אי הודאות בנוגע לטיסות בחו"ל תלווה אותנו בתקופה הקרובה: חברות תעופה נמצאות בקשיים, הענף עובר מיזוגים ורכישות, ולכן הצרכן צריך לגבות את עצמו בכמה שיותר 'שכבות הגנה'.

ישנם משתנים שלא תלויים בצרכן, אך יש להם השפעה משמעותית על הטיסות - פרסום 'המדינות הירוקות' אליהן יותר לטוס, וביטול חובת הבידוד על החוזרים ממדינות אלו. לעומת זאת, ישנם משתנים שכן תלויים בצרכן ומי שינהג לפיהם יוכל להזמין כבר כעת, כשהמחירים נמוכים משמעותית מהרגיל, וגם לעשות זאת בראש שקט ללא חשש:  

ראשית ומעל כולם – דמי הביטול. חברות התיירות מציעות הזמנה בתנאי ביטול גמישים, כדי לתמרץ את הלקוחות להזמין דווקא אצלם. השוו בין כמה שיותר אפשרויות כדי לראות איפה מציעים את ההצעה המשתלמת ביותר, וקראו את האותיות הקטנות.

שנית, הזמינו דרך גורם מוכר, אמין, עם כתובת שתוכלו לפנות אליה במקרה והדברים משתבשים או אם יש שינויים. ישראלים רבים מתפתים להזמין באתרים בינלאומיים ללא שירות לקוחות ראוי כדי להוזיל את החופשה, והתוצאה – הזמנה זולה שעלולה לעלות ביוקר.

בנוסף, חשוב ללכת על בטוח גם ברמת היעד: אנו שומעים על עוד ועוד מדינות שמתכננות לפתוח את השערים לתיירים כבר מהקיץ הקרוב.

עד שהדברים יתבהרו מומלץ להזמין טיסות למדינות ששיעור התחלואה בהן היה ונותר נמוך, ומנהיגות מדיניות אחראית לתיירות נכנסת: יוון, קפריסין, גיאורגיה, סיישל, מדינות הבלקן ויעדי הים השחור".

קפריסין (צילום: משרד התיירות של קפריסין)
אם כבר מזמינים, אז רק ל"מדינות הירוקות". קפריסין | צילום: משרד התיירות של קפריסין


יעקב אמסלם, בעלים של קבוצת אמסלם תיירות ונופש:

"מומלץ לבצע הזמנות ל'מדינות ירוקות"'

"בגדול ניתן לראות שגם קבוצת לופטהנזה שהיא קבוצה מובילה בעולם התעופה, מדברת על התחלת אלפי טיסות ממחצית יוני. זו בהחלט בשורה משמעותית שכן היא טסה להרבה מאוד יעדים בעולם והיא מובילת שוק על כן, מדובר בנתון מעודד לגבי הבאות.

אין ספק שחברות התעופה נערכות לטיסות נקיות והן גם משפיעות על הרגולציה שבמסגרת פעילותן יבטיחו גם תור לבדיקה רפואית. הנטייה היא לייצר סיטואציה שמי שעולה לטיסה עבר בדיקת חום ועבר בדיקה לשלילת קורונה בפרק זמן קצר ובסבירות גבוהה ( בדומה לינשוף ולבדיקות מסוג זה). מי שלא יעמוד במבחן לא יועלה למטוס. נכון שזה יצריך הגעה של 5 שעות לפני המראה, אך בשביל תחושת החופש האנושות תתרגל גם לזה.

צריך להבין, חברות התעופה מחויבות בערכים של מיליוני דולרים על כל מטוס שנמצא בחזקתם, עוד לפני שהוא בכלל המריא. הן לא יוכלו להמשיך לשרוד סיטואציה של קרקוע צי המטוסים לאורך זמן. כנ"ל גם המלונות, חברות השכרת הרכב, ספנות אטרקציות ועוד. גם האנושות לא תוכל לשרוד עוד הסגר אמיתי, תסתכלו רק מה שקרה לנו השבוע כולם רוצים לצאת לבלות וליהנות, מכאן זה לא נכון שפתיחת השמיים רחוקה. זה נכון שהאנושות צמאה לחזור לשפיות, זה נכון שמדינות שיזמו פתיחת שמים למדינות נקיות, יובילו וירוויחו את התנועה וזה נכון שיהיה דגש גדול מאוד על היגיינה והספקים שיובילו יהיו אלה שידברו היגיינה.

אני בהחלט ממליץ לקהל הרחב לבצע הזמנות ליעדים ירוקים מבעוד מועד ולהיות חלק ממחוללי השוק. כמובן שעל מנת להבטיח החזר כספי, ניתן להגן באמצעות ביטוחים מתאימים הקיימים בענף".


עודד חודורוב, סמנכ"ל התפעול של דיזנהאוז:

"עד שלא תהיה אמירה ברורה מטעם הממשלה אי הוודאות תישאר"

״נכון להיום המצב בנוגע לטיסות לחו"ל מבלבל, יש הרבה רעש בתקשורת על פתיחת השמיים למספר מדינות, אך בפועל אין עדיין החלטת ממשלה בנושא ועדין נדרש בידוד למגיעים ולשבים מחו"ל. עד שלא תהיה אמירה ברורה מטעם הממשלה אי הוודאות תישאר.

בקרב חברות התיירות ניתן לרכוש כרטיסי טיסה וחופשות לחו"ל כבר היום, ואין ציפייה שהמחירים ישתנו משמעותית גם לאחר אישור הממשלה. חשוב להדגיש שלאור המצב התנאי הביטול ושינוי של רוב ספקי התיירות מאוד נוחים. מומלץ לשים לב לתנאים אלו בעת ההזמנה ובכך למזער את הסיכון למקרה של ביטול הטיסה בעתיד.״