בזמן שהטיולים בטבע חזרו לחיינו יצאנו למסע קצר ברחבי ישראל, בין תצפיות ומצפורים מיוחדים. חלקם מוכרים יותר חלקם פחות, אך מה שבטוח זה שאוויר צלול ומראות קסומים יחכו לכם בראש התל, הגבעה או ההר. אל תשכחו להביא מחצלת, משהו חם ופשוט ליהנות מהאווירה. נצא לדרך:

צפון

רמת הגולן : תל סאקי

תל סאקי (צילום: Nancy_Anderson, shutterstock)
צילום: Nancy_Anderson, shutterstock

תל געשי ברמת הגולן, היושב בנקודה אסטרטגית ומשקיף על חלקים נרחבים מהרמה. לאחר מלחמת ששת הימים הוקם בו מוצב קטן של צה"ל, שהיה אמור לפקח על תנועת כוחות סורית במידה ויקרה משהו. המוצב היה מאויש במספר חיילים לתצפית, בונקר ותעלות בטון, לא משהו רציני במיוחד וגם כאן, תפסה מלחמת יום הכיפורים את חיילי צה"ל בתל סאקי, בהפתעה וקרב קשה מאוד יחד עם סיפורי גבורה התנהל במקום. נכון להיום, ובהמשך לצילומים של חלק מסדרת הטלוויזיה המצליחה "שעת נעילה" בתל סאקי, ניתן לבקר בו, ליהנות מתצפית מרשימה על האזור ולחוש לרגע את משמעות המילה "יתרון גיאוגרפי". נקודת תצפית מרגשת במיוחד. אל תחמיצו.


אצבע הגליל : מצפה דדו – מטולה

מצפה דדו (צילום: MoLarjung, shutterstock)
צילום: MoLarjung, shutterstock

מצפה דדו, על שם דוד אלעזר (דדו) אלוף פיקוד הצפון במלחמת ששת הימים והרמטכ"ל במלחמת יום הכיפורים, ממוקם במערב מטולה. התצפית, במרומי הר צפייה, פונה אל נופי הגליל העליון, עמק החולה, הרי נפתלי, הרי הגולן והחרמון, עמק עיון ודרום לבנון. ניתן להגיע עם הרכב עד למצפה ואח"כ להמשיך בדרך נוף הרי נפתלי (מצפה עדי), דרך נוף משגעת אף היא.

ביום בהיר, עם ראות טובה, תוכלו לראות את אגמון החולה, התלים הגעשיים ברמת הגולן (חרמונית, אביטל ובנטל) ומבצר הבופור בלבנון. יופי עוצר נשימה בכל עונה, לגמרי חו"ל.


גליל עליון: מצפור הר אדיר

מצפור הר אדיר  (צילום: רשות הטבע והגנים)
צילום: רשות הטבע והגנים

מצפור הר אדיר ממוקם בשמורת הר מירון (של רשות הטבע והגנים) ועל כן נעשה מאמץ לא לפגוע בטבע ולשמור על הסביבה. ניתן להגיע לחנייה הסמוכה למחנה הצבאי וממנה לעלות ברגל כ-10 דקות. המצפור, שהוקדש לזכרם של חללי מלחמת לבנון השנייה, משקיף לעבר נופיו הקסומים של הגליל ודרום לבנון. ניתן להלך על מרפסת עץ, בין לוחות זכוכית עם ציטוטים, שמות הנופלים והסברים על הנראה בשטח ממול. המקום עצמו מעורר יראת כבוד לנופלים שחרפו נפשם עבור המולדת וגם לנקודת התצפית המיוחדת הזו. ניתן לשבת בתחומי המצפה לפיקניק קטן או קפה, יש מספר נקודות המותאמות לכך.


גליל מערבי: פארק גורן ומצפור המונפורט

המונפורוט (צילום: מירב טלמור-קשי)
צילום: מירב טלמור-קשי

פארק גורן בגליל המערבי הינו בהחלט נקודה טובה לפיקניק או ארוחה משפחתית בטבע. בתוך הפארק, תוכלו להגיע לנקודת תצפית נפלאה על מבצר המונפורט, המופיע במלוא הדרו ישירות מולכם. לפניכם נפרש הנוף הקסום של נחל כזיב והחורש העוטף אותו ואם תחליטו (מאוד מומלץ), לרדת לטיול בנחל כזיב, תזהו את סימון השבילים שמתחיל ממש ממרפסת התצפית. במהלך כל הירידה לעבר הנחל, תהנו מנוף פתוח וזוויות שונות של מבצר המונפורט, רק צעדו בזהירות, תעצרו במספר נקודות לצלם ובשאר הזמן תתרכזו בשביל ההליכה ולא בצילומים.


גליל תחתון : מצוק הארבל (שמורת טבע ארבל)

הר הארבל (צילום: Michael Egenburg, Shutterstock)
הר הארבל | צילום: Michael Egenburg, Shutterstock

אם תרצו תצפית מיוחדת בזריחה, זה המקום בשבילכם, אבל יש לבדוק באתר של רשות הטבע והגנים, אם השמורה נפתחת לצילומי זריחה. ואין ספק שאם הגעתם בזריחה, זכיתם לחוויה יוצאת דופן ותמונות וסרטונים שיעיפו לכם את הסטורי והעוקבים.

מצוק הארבל מזדקר מעל הכנרת ומשקיף לגולן, הר החרמון והרי הגליל ותוכלו למצוא בו 3 מצפורים שונים, מכל אחד מהם ניבטת נקודת תצפית שונה ומיוחדת. מצפור הר ניתאי אף מונגש לנכים.

לחובבי ההליכה, אפשר לרדת בשביל הליכה ממצוק הארבל, מסלול יפהפה אבל כולל בתוכו ירידה תלולה ויתדות, אנא רדו בזהירות, שמרו על הילדים ובדקו לפני כן באתר רשות הטבע והגנים מה הן הנחיות הביטחון וההמלצות למסלול זה.

*עוד שתי תצפיות נפלאות בצפון:

מצפה לשלום ליד כפר חרוב - תצפית פנורמית על כל הכנרת מהצד השני לארבל.

כתף שאול בהר שאול - תצפית מרהיבה על כל שדות העמק והגלבוע.


מרכז

עמק חפר: מצפור שוקה

שוקה (צילום: מירב טלמור-קשי)
צילום: מירב טלמור-קשי

מצפור שוקה (לזכרו של יהושע שוקה דורפמן) שוכן בראש תל אשקף אשר בעמק חפר, בין חניאל לבורגתה. התל עצמו, נמצא בסמיכות לנחל אלכסנדר ונמצאו בו שרידים ארכיאולוגיים של גת יין עתיקה מהתקופה הביזנטית, כל זאת בתוך הנוף היפה, הירוק והעשיר של עמק חפר.

*עוד תצפיות נפלאות בעמק:

מצפור ויקר - מקום מומלץ לחובבי הצפרות ובכלל.

ביתני התצפית באגמון חפר - קחו בחשבון, שמיד לאחר הגשם האדמה בוצית וההגעה למצפור שוקה הינה בעייתית לרכב רגיל, סעו בזהירות ושמרו על המקום היפה.


תל אביב: מצפה עזריאלי

תצפית עזריאלי (צילום: RICIfoto, shutterstock)
צילום: RICIfoto, shutterstock

קצת אורבניות במרכז הארץ. אחת התצפיות שאני אוהבת היא הקומה ה-49 במגדל העגול בעזריאלי, מה שמכונה "מצפה עזריאלי". כמובן יש לבדוק שעות פתיחה ותקנות בימי קורונה, אבל אם עליתם עד למעלה (במעלית, כמובן), תוכלו ליהנות מנוף מטריף של תל אביב וסביבותיה (דרך חלונות זכוכית גדולים). מושלם לדייט רומנטי בימים שאפשר אח"כ להמשיך למסעדה טובה ברחבי תל אביב.

*עוד תצפית נפלאה באזור המרכז:

אפולוניה - תצפית מרהיבה על הים והשקיעה.


מטה יהודה - עמק האלה: תל שוכה (תל שכה) גבעת התורמוסים

תל שוכה (צילום: Layue, shutterstock)
צילום: Layue, shutterstock

"ויאספו פלישתים את מחניהם למלחמה ויאספו שוכה אשר ליהודה ויחנו בין שוכה ובין עזקה באפס דמים : ושאול איש ישראל ונאספו ויחנו בעמק האלה ויערכו מלחמה לקראת פלישתים "(שמואל א' – י"ז ).

שוכה נזכרת בתנ"ך כאחת מהערים שנכבשה על ידי יהושע בן נון ולאחר מכן הוזכרה בהקשר הקרב של דוד וגוליית, כמו מקומות נוספים באזור. בראש תל שוכה, אפשר לראות שרידים ארכיאולוגיים שונים, רצפות פסיפס, מערות, בורות מים ומתקנים חקלאיים מהעיר הקדומה שוכה. ואולי סימן ההיכר הידוע ביותר, הוא הצבע הסגול של פריחת התורמוסים, מאמצע סוף פברואר ועד אמצע סוף מרץ (תלוי במזג האוויר) ועל כן מכונה המקום, גם גבעת התורמוסים. מראש התל תוכלו להשקיף על עמק האלה, ליהנות מהנוף, ללמוד על ההיסטוריה המקומית ואם זכרתם לאסוף בדרך סלסילת פיקניק, או הבאתם מהבית, אז בכלל זכיתם בפרק מערוץ "החיים הטובים".


הרי ירושלים: מצפה ארתור רובינשטיין – "הפסנתר" 

הפסנתר (צילום: Avi1111, ויקיפדיה)
צילום: Avi1111, ויקיפדיה

מצפה ארתור רובינשטיין הינו מצפור נוף בהרי ירושלים ובסמיכות ליד קנדי ומושב עמינדב. הוא נבנה לזכרו של הפסנתרן הידוע וצורתו מזכירה קלידים של פסנתר, כאשר מנגנים עליהם. הפסנתר בנוי מאבן ירושלמית ומאבן שיש והוא מהווה את אחת מנקודות התצפית היפות בהרי ירושלים. ליד האנדרטה ישנה מצבה צנועה עם שמו ומתחתיה כד, בו הוטמן אפרו של רובינשטיין.


ירושלים: חומות העיר העתיקה

חומות ירושלים (צילום: Nina Zorina, shutterstock)
צילום: Nina Zorina, shutterstock

את מסלול ההליכה על החומות סביר להניח שכולכם מכירים, אם מותר להגיע על פי תקנות הקורונה, מומלץ מאוד לעשות סיור על החומות ולהשקיף על העיר העתיקה, ירושלים וסביבותיה. תוכלו לעשות זאת עצמאית או עם סיור מתואם מראש, בכל מקרה עדיף שמישהו יוכל להסביר על המראות שניבטים מכל צעד וצעד על חומותיה של העיר העתיקה והחשובה לשלושת הדתות כולן.

דרום

ערד: מצפור מואב

מצפור מואב (צילום: Israel.gold, shutterstock)
צילום: Israel.gold, shutterstock

בקצה העיר ערד וליד מלונותיה, משתרע אחד המצפורים המיוחדים בדרום הארץ, מצפור מואב. סימון שבילים ירוק ונגיש, מוביל את המטיילים לעבר המצפור ואל פסלו המיוחד של הפסל יגאל תומרקין, אשר תוכנן בצורת מטוס כזיכרון למבצע לוט לכיבוש ים המלח.

המצפור והפסל משתלבים בנוף המדברי ומאפשרים תצפית מרהיבה לעבר נופי מדבר יהודה, ים המלח והרי מואב הנפרשים מכל עבר. מי שרוצה להמשיך למסלול טיול אחרי התצפית המשגעת, יכול לעקוב אחרי סימון שבילים ירוק ולרדת לנחל כידוד. (אורכו של המסלול כ-5 ק"מ ואסור להיכנס אליו במקרה של גשמים או סכנה לשיטפונות).


כמעט הגענו לאילת: הר יואש

טיולים בדרך לאילת (צילום: נגה משל)
צילום: נגה משל

רגע לפני שמגיעים לאילת, לשנרקל וליהנות ממנעמי העיר הדרומית, מומלץ לעצור לתצפית משגעת המשקיפה על הרי אילת, מפרץ אילת וסיני. התצפית היא מהר יואש, אשר עד 1949 ישבו בו הירדנים כנקודה אסטרטגית חשובה, ובמבצע עובדה הוא נכבש על ידי צה"ל. השביל העולה אל ההר הוא קצר ונוח, מגיעים אל הפסגה ומשם ניבטים אלינו הנופים הקסומים, בואך אילת.

ההגעה לתצפית היא דרך כביש 12 (יש לוודא שהוא פתוח) ומהחנייה הליכה רגלית למעלה ההר, של כ-15 דקות. ביום של ראות טובה תוכלו לראות מחזה נדיר של 4 מדינות: ירדן, מצרים, ערב הסעודית וישראל כמובן.

*עוד שתי תצפיות נפלאות בדרום:

אחוזת הקבר של דוד ופולה בן גוריון (תצפית על נחל צין ובקעת צין).

מצפור המרפסת במרכז המבקרים במכתש רמון.

 

מירב טלמור-קשי, מתכננת טיולים בארץ ובחו״ל, מומחית בתחומי תקשורת ויחסי ציבור ונותנת שירותי ייעוץ בנושאים אלו. כתבת תיירות ובעלת הבלוג "חלומות ומסעות" גם בפייסבוק ובאינסטגרם