לקראת סוף החורף, הכנרת בהמולה רבה. בקרוב יעזבו השחפים והקומורנים את הארץ, ובינתיים הם ממלאים את בטנם בדגים ומתכוננים לדרך הארוכה והמפרכת. לפתע, כמו בפקודה מגבוה, הם פורשים כנפיים וממריאים אל-על במטס פרידה אחרון.

במשך יותר מ-20 שנה צילם משה אלפרט, אחד מצלמי הטבע הטובים בעולם, את סרט הטבע הישראלי הקולנועי הראשון - "ארץ בראשית". אלפרט צילם למעלה מ-30 סרטי טבע שזיכו אותו בהכרה בינלאומית. בין היתר צילם גם
בסרטי הטבע המובחרים של ה"נשיונל ג'אוגרפיק" וה-BBC.

מסלול בהשראה: סובב כנרת

אין תמונה
נחל יבניאל. הפינאלה בכנרת שווה הכל

המסלול המאתגר מתחיל מערבית למצפה אלות, על המפגש בין השביל הכחול, השחור ושביל ישראל. ההגעה לכאן אינה מסובכת כפי שזה אולי נשמע – אך צריך מישהו שיקפיץ אתכם לתחילת המסלול ויאסוף אתכם בסופו מהכנרת, שכן המסלול אורכי. מקיבוץ כנרת, שעל החוף, עולים עם כביש מספר 767 אל יבניאל, חוצים את היישוב וממשיכים על אותו הכביש לכיוון כפר כמא. ליד סימון הקילומטר השביעי נמצא מסלול רכב בסימון כחול, לצד שמאל. יורדים איתו דרומה, וממשיכים עוד כחמישה קילומטרים עד למפגש עם שלושת הצבעים שדיברנו עליהם קודם. שם נפרדים מהמכונית ועולים עם הסימון השחור אל מצפה אלות. מתרווחים, אוכלים ארוחת בוקר וממשיכים עם המסלול השחור והמפותל אל הירידה לכיוון נחל יבניאל. מנחל יבניאל המסלול ממשיך על השביל השחור, שנפגש בסופו של דבר בסימון הירוק וחוצה את הגשר מעל הירדן. הסיום בכנרת, לאחר כ-13 קילומטרים של הליכה, הוא גרנד פינאלה שאין דומה לו.

פתוח: תמיד.
בכיס: המסלול חופשי, אלה רק החופים שמפשלים בנקודה הזו, ולכל חוף העלות שלו (משתנה בסופי שבוע).
מגיעים: נוסעים על כביש 90 ופונים בצומת כנרת אל כביש 767, ממנו עולים לכיוון יבניאל.
מצטיידים: המון המון מים, למרות שיש ים למטה. קחו גם גרסה מודפסת של חוק הסדרת מקומות הרחצה, שמאז נכתב, ב-1964, עדיין לא הצליחו להפנים אותו באגם הקטן הזה. הראו את החוק לכל מי שגובה מכם תשלום והציעו לו בידידות ללכת לתפוס שמש במקום לשבת בקופה.

* המליצה: סתיו שפיר

>> ארץ בראשית מציגה: מדבר יהודה בשיא הקיץ | תחילת הסתיו בצפון הארץ