קופצים לנחל (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
אחת הדרכים לשרוד את הקיץ. צאו והשתכשכו לאחד הנחלים בצפון | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
תארו לכם שכל הארץ שלנו הייתה מלאה בבריכות שכשוך ונחלים שוצפים? איך הקיץ שלנו היה נראה אז? כנראה שמושלם. אבל המצב, לצערנו, לא מתקרב להיות כזה. מי שמחפש בימים חמים אלה של קיץ נחל צלול וקריר בו ניתן לשכשך רגליים, יאלץ להרחיק לצפון הארץ – לגליל העליון ולרמת הגולן. למה, אתם שואלים? כי כל הנחלים הנשפכים לים התיכון - מצפון ועד לדרום, סובלים מזיהום וממעוט מים שהופכים את המגע איתם לסכנה בריאותית.

עד להקמת המדינה זרמו בנחלי הארץ, הנשפכים לים התיכון, כ-450 מיליון מ"ק מים בשנה. ותיקי התושבים נהגו לספר כיצד שחו בירקון, חתרו בסירות בנחל הנעמן, דגו דגים בקישון והשתכשכו במי נחל תנינים ובנחל אלכסנדר. אך עם הקמת המדינה, פיתוח החקלאות והגידול במספר התושבים, רוב המעיינות והנחלים נשאבו על-ידי חברת מקורות ועל-ידי מפיקים פרטיים והביצות וברכות החורף יובשו. לאפיקים היבשים הוזרמו שפכים ושאר מזהמים שהפכו את נחלי הארץ לחצר אחורית מזוהמת ומוזנחת.

בשנים האחרונות, ובעיקר בעקבות פעילות ארגוני הסביבה ובראשם עמותת צלול, עם הקמת מכונים לטיהור שפכים והפניית הקולחים להשקיה חקלאית, הזרמת הביוב לנחלים אמנם הצטמצמה, אך למרבה הצער, המים טרם שבו לנחלים. גדותיהם של חלקם אמנם שוקמו - כמו למשל גדות נחל הקישון, גדות נחל אלכסנדר וגדות נחל הירקון אך גוף המים נותר מזוהם ואסור ברחצה ובשיט (חוץ מאשר נחל הירקון). הסיבה לכך שנחלי הגולן והגליל ממשיכים לזרום נוגעת לעובדה שהם מזינים את אגם הכינרת המספקת מי שתיה, אחרת סביר להניח שגם הם היו סובלים מגורל דומה לזה של נחלי המרכז.

עמותת צלול, העוסקת בשמירה והגנה על הסביבה הימית בישראל, מביאה בפניכם סקירה מרעננת של נחלי הצפון הממשיכים לזרום גם בקיץ, ולספק צל וקרירות שכל-כך חסרים במחוזותינו.

מים קרים בזוויתן

הנחל הארוך ביותר ברמת הגולן הוא הזוויתן, שאורכו כ-35 קילומטר. ראשיתו של הנחל באזור עין זיוון והוא עובר בין מצוקי הבזלת. אחד ממקודי הביקור בנחל היא בריכת המשושים. מי הבריכה קרים גם בתקופת הקיץ ומאפשרים שחייה ורענון רטוב. בריכת המשומשים נמצאת בתוך גן לאומי והביקור בה מחייב תשלום. 

נערים על גדת ובמימי נחל זוויתן
הנחל הארוך ביותר ברמת הגולן . הזוויתן

מסלולי טיול ביהודייה

נחל יהודייה זורם בתוך שמורת היהודייה, מתחבר לנחל הזוויתן ונשפך לכינרת. הנחל משמש כאתר טיולים מבוקש ובו שני מסלולי טיול העוברים בתוך בריכות מים וצוקים המחייבים טיפוס. באזור הנחל כנסיה מתקופת התלמוד וכן בתי כנסת ישנים.

טיול ברמת הגולן: נחל יהודייה
אתר טיולים מבוקש. היהודייה

מפלים קטנטנים בנחל דליות

נחל דליות עובר בערוץ קניוני עמוק, הזרימה בנחל איתנה לכל אורך השנה. את הטיול מתחילים בשמורת גמלא המשקיפה על רמת הגולן, הכנרת, הרי הגליל והעיר הקדומה  גמלא. בנחל ניתן למצוא סדרת מפלים קטנים, המאפשרים שכשוך קיצי מרענן. בהמשכו חובר הנחל לנחל גמלא ומשם זורם לכינרת.

נחל דליות (צילום: אבי אריש, גלובס)
גם הוא מגיע לכנרת. נחל דליות | צילום: אבי אריש, גלובס

בריכות בבניאס

בגליל העליון ניתן ליהנות בתקופת הקיץ מנחל חרמון (בניאס), הזורם משיפולי החרמון ועד לעמק החולה. לאורך הנחל מספר בריכות, שרידי מקדש לאל פן, צמחייה סבוכה ומפל מעליו נמתח הגשר התלוי.

המפל המרשים, מפל הבניאס (צילום: ערן ודוד גל-אור)
מספר בריכות, צמחייה סבוכה וגשר תלוי. הבניאס | צילום: ערן ודוד גל-אור

מסלולים מוצלים בנחל שניר

מים זורמים יש גם בנחל שניר (חצבני), המתחיל את זרימתו בדרום לבנון עד לחלקו הצפוני של עמק החולה. עיקר הזרימה בנחל היא בתקופת החורף, אך גם בקיץ ניתן לראות בו מים, שהם תוצאת הפשרת שלגים מאוחרת. לאורך הנחל מסלולי הליכה מוצלים ואפשרות להירטב במים הזורמים.

אין תמונה
הפשרת שלגים מאוחרת. נחל שניר

רפטינג בנחל דן

הידוע מבין נחלי הצפון הוא הדן, הנובע במעיין והזורם לאורך קיבוצי האזור. לאורך הנחל מסלולי הליכה, חניוני לילה ואפשרות לרפטינג במי הנחל, ממש כמו בחו"ל.

נחל דן - חצבני , מופע חורף (צילום: אורלי גנוסר, גלובס)
נובע במעיין וזורם לאורך קיבוצי האזור. נחל דן | צילום: אורלי גנוסר, גלובס

מים צלולים בירדן הדרומי

מי שרוצה לרחוץ בירדן היוצא מהכינרת, יכול לעשות זאת בקטע קצר בלבד בסמוך לקיבוץ דגניה, מדרום לאתר הטבילה הירדנית ועד לסכר אלומות העוצר את זרימת המים לירדן הדרומי. קטע קצר זה שבו מים קרירים בצבע ירוק עמוק, הנהנים מצל עצי איקליפטוס ומזכירים לנו איך הכול היה יכול להיות אחרת.

מגוון חיות בנחל עמוד

נחל עמוד, גם הוא מבטיח שכשוך רגליים גם בתקופת הקיץ. הנחל מתחיל את דרכו במושב דלתון, שבהרי הגליל בקרבת טחנת קמח ישנה, בקרבת עין יקים. לאורך אפיק הנחל בוסתנים ובריכות שכשוך חביבות, בהן בריכת שכווי. ההליכה לאורך הנחל נעשית בצל עצים. בעלי המזל יפגשו בדרכם מגוון חיות כשפני סלע, חזירי בר, שועלים, תנים וכן צפרים רבות המקננות באזור.

נחל כזיב צילום איל שפירא, צימרים ליד מסלולים (צילום: איל שפירא)
בעבר זרם הנחל בכל ימות השנה, שכעת כמעט ונפסקה לחלוטין. נחל כזיב | צילום: איל שפירא

ויש את אלה שלא שרדו

גורלם של נחלי הגליל המערבי שפר עליהם פחות. נחל בצת, שאורכו כ-60 קילומטר נכנס לשטח מדינת ישראל באזור המושבים זרעית ושתולה ונשפך לים התיכון בסמוך לראש הנקרה. בעבר שפע הנחל במים, אך שאיבת מעיינותיו גרמה לייבושו בתקופת הקיץ. לאורך הנחל שרידים של טחנות קמח וצמחיה המשוועת לקצת מים.

נחל כזיב הנובע באזור הר מירון, נשפך לים התיכון בחוף אכזיב, צפונית לעיר נהרייה. הנחל, שלאורכו מספר מעיינות שהיו יכולים לנבוע גם בקיץ החם, סובל בחלקים ממנו מזיהום המגיע מכפרי הדרוזים ובעיקר מבית ג'אן. קטעים אחרים נקיים קצת יותר. בעבר זרם הנחל בכל ימות השנה, אך שאיבת מעין זיו הפסיקה כמעט לחלוטין את הזרימה. לאורך הנחל צמחיה עשירה, בעלי חיים הבאים לשתות בנחל וכן עדרי פרות הרועות בסמוך לו.

מים לים נחל עמוד 1 (צילום: איל שפירא)
לאורך אפיק הנחל בוסתנים ובריכות שכשוך חביבות. נחל עמוד | צילום: איל שפירא


יתר נחלי הארץ, כאמור, סובלים בתקופת הקיץ ממעוט מים ומזיהום שמקורו בתקלות, שבשפכים המגיעים לנחל מחוץ לקו הירוק. יש לקוות שבשנים הקרובות, ובעיקר עם התגברות ההתפלה, מקורות ומפיקים פרטיים ישחררו את אחיזתם במעיינות, מפסלם של מי התהום יעלה והזיהום יפחת. אם כל אלה אכן יקרו, נוכל לשכשך רגליים במעיינות ובנחלים גם במרכז הארץ.

* הכתבת מנהלת את קמפין נחלים בעמותת צלול

רוצים לפעול למען הים והנחלים? להצטרפות ליוזמת "מגני הים" של עמותת צלול

>> שווה לחכות: ירידה של כ-30 אחוז במחירי החופשות באוגוסט