"'כוכבים נופלים' הם חלקיקים שגודלם נע בין גודל של גרגר חול לסלע קטן והם נקראים מטאוריטים", מסביר אפי פרי, תיירן מדברי ומדריך אסטרונומיה ממצפה רמון. "אלה הם גרגירים הנכנסים לתוך האטמוספירה במהירות של 20-50 אלף קילומטר בשעה. מדובר בפגיעה מאוד חזקה שיוצרת חיכוך גדול בחום רב. החיכוך גורם לחלקיקים להישרף והתוצר של השריפה הוא למעשה מה שאנו רואים בשמיים. בכל לילה נתון יש סיכוי גבוה לראות כוכבים נופלים, במיוחד במדבר, שם יש מיעוט ישובים שמוביל לזיהום אור מהנמוכים בעולם, ולצד ימי עננות מעטים בשנה, גם בחורף. אך ישנם תאריכים חוזרים בכל שנה בהם אנו יודעים שנראה כמות גדולה במיוחד של כוכבים נופלים. הסיבה לכך היא שמסלול כדור הארץ עובר דרך ריכוזי חומר בין-כוכבי, 'אבק כוכבים', גבוה ואז אנו מקבלים את התופעה של 'מטר המטאורים'".

רוצים להצטרף לחגיגה? אתם יכולים לעשות זאת בכל מקום חשוב במדבר, החל מהר הנגב, מכתש רמון ועד אזור תמנע. רק ריך לפרוס מחצלת, להביא משהו חם (קר בלילה), מקפת ולהמתין. אם אתם רוצים להצטרף לחוויה מודרכת, אלה האופציות העומדות בפניכם:

מתחם צפייה בכוכבים חדש בחניון הלילה חאן בארות בלב מכתש רמון

רשות הטבע והגנים חנכה בימים אלו מתחם צפייה בכוכבים חדש בחניון הלילה חאן בארות, שבלב מכתש רמון, להעצמת חווית הביקור של הלנים בחניון הלילה.

מתחם הצפייה בכוכבים שנמצא תחת כיפת השמיים מאובזר בשתי משקפות אסטרונומיות מיוחדות לצפייה בכוכבים, חופשיות לשימוש עבור ציבור המטיילים, בשילוב פינות ישיבה מבטון, המעוצבות בצורת פוף ומפוזרות במתחם ביחס לכוכבים.

המתחם נבנה על ידי צוות חניון הלילה חאן בארות ומחוז דרום של רשות הטבע והגנים יחד עם ייעוץ מקצועי של נדב סילברט, מורה דרך ובעליו של "מצפה הכוכבים בטבע". לדברי שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים: "הטבע היפה והמיוחד בעולם נמצא אצלנו בנגב. המתקן המשקפות החדש, הפתוח לציבור, מהווה נדבך נוסף בשרות שאנחנו נותנים לקהל למען חוויה טובה יותר בטבע".

חאן בארות רשטג
צילום: מעיין לוי

לפני שלוש שנים הוכרז מכתש רמון, על ידי הארגון האמריקני (IDA (International Dark Sky Association כ"שמורת אור כוכבים בינלאומית", הראשונה במזרח התיכון. עם קבלת התואר הצטרף מכתש רמון לרשימת האתרים ברחבי העולם שבהם, במרבית לילות השנה, תנאי הצפייה בכוכבים הם קרובים לאידיאליים. בזכות זאת חניון הלילה חאן בארות מהווה גם מקום מועדף לסיורים וחוויות אסטרונומיה לרבות צילומי כוכבים.


פעילויות מטר הפרסאידים במצפה רמון

כמו בכל שנה סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע, יחד עם המועצה המקומית מצפה רמון, מזמינות את הציבור לפעילות כוכבים בחינם. בכל לילה בין ה 8/8 ל 13/8 יתקיימו תצפיות טלסקופים, הפעלות למשפחות והרצאות מדענים ומומחים, בחמישה מוקדים שונים סביב מצפה רמון. הפעילויות יתבצעו בקבוצות קטנות, בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

הפעילויות ללא תשלום אך בהרשמה מראש. לפרטים נוספים


פעילויות אסטרונומיה בלילות הקיץ הקרירים בהר הנגב

במסגרת קמפיין "לילות קיץ קרירים בהר הנגב" יתקיימו במרחב מספר פעילויות כוכבים ואסטרונומיה מודרכות ששיאן ליל הפרסאידים בתאריכים 12-13.8. כל הפעילויות יתקיימו ברמת הנגב ומצפה רמון, אזור שמאופיין בזיהום אור הנמוך בארץ ולכן מהווה המקום המושלם ביותר לצפייה בכוכבים בכל ימות השנה.

בכל יום בשבוע יתקיימו תצפיות מודרכות הכוללות הרצאה בנושא אסטרונומיה, היכרות עם כיפת השמיים באמצעות ציין לייזר ותצפיות כוכבים דרך טלסקופים ענקיים. הפעילות תועבר על ידי מרכז הדרכה "בטבע" ואורכה כשעתיים. היא מתאימה לכל הגילאים ומותנית בהרשמה מראש. השנה, ובאופן טבעי, לא יתקיים האירוע ההמוני של ליל מטאורים במצפה רמון ובמקומו יתקיימו הרצאות, פעילויות קצרות ותצפיות בכמה מוקדים בו זמנית, בקבוצות קטנות ובהרשמה מראש בלבד על מנת להבטיח את השמירה על ההנחיות. בנוסף, ב-12.8 תתקיים פעילות "פלאנט מצפה רמון" עם תצפיות אסטרונומיה, הרצאות מדעיות, הופעות מוזיקליות מצומצמות ועוד.

הר הנגב
צילום: דניאל בר

>> לפרטים נוספים על הפעילויות


לילות כוכבים במכתש ירוחם עם "שירת הכוכבים"

במצפה הכוכבים 'שירת הכוכבים' בירוחם מזמינים אתכם לסיור בין כוכבים ועד לקצה היקום עם טלסקופים ענקיים. לרשות המשתתפים יעמדו מספר טלסקופים גדולים מאוד דרכם תוכלו להביט על כוכבי הלכת המרהיבים צדק ושבתאי, תכירו גרמי שמיים עמוקים, צבירי כוכבים, גלקסיות וערפיליות ואת מכתשי הירח. התצפיות ילוו בהדרכה מרתקת והיכרות עם כיפת השמיים, בה גם נצפה על "אנטארס" אחד מהכוכבים המפלצתיים בגלקסיה ועוד סיפורי כוכבים רבים מהעת העתיקה ועד התגליות הגדולות בנות זמננו. לצד ההדרכות לגילאים הבוגרים יותר, יתקיימו גם הדרכות מותאמות וחווייתיות לילדים מגיל 4 ועד 10. במהלך הפעילות יוגשו תה צמחים חם, עוגיות פריכות - ואפילו כרבוליות.

ירוחם
צילום: מרדכי גורדון

הפעילות תתקיים לאורך החודש, בשעה 20:30. יש להתעדכן בעמוד הפייסבוק של "שירת הכוכבים" על התאריכים המדויקים. המחיר למשתתף (מגיל 4 ומעלה): 80 שקלים. ההרשמה מראש חובה. הפעילות מותנת במינימום 10 נרשמים. כמות המקסימום, בהתאם להוראות משרד הבריאות.


נוקדים עם כוכבים

פסטיבל המטאורים המסורתי המציע סוף שבוע של צפייה בכוכבים לצד פעילויות וסדנאות לכל המשפחה בהם: דוכנים עם תוצרת מקומית, מופע מוזיקלי לכל המשפחה, סדנאות מסע בין כוכבים ומתחם מפנק לצפייה במטר המטאורים הצפוי לשטוף את שמי הארץ בחודש אוגוסט. עוד בכפר פינת חי,  מתחם גמלים חדש ומתחם מרענן לימי הקיץ החמים.

פסטיבל נוקדים עם כוכבים
צילום: יוני גריצנר

הפעלות תתקיים בכפר הנוקדים בשלושה תאריכים: 14/8, 21/8 מחיר? 50 ₪ למבוגר (לא כולל לינה) ו-40 שקלים לילד עד גיל 12 (לא כולל לינה).

>> לפרטים נוספים והזמנת מקום


מטר הפרסאידים בירוחם

תצפיות כוכבים "מטר המטאורים" ופעילות לכל המשפחה בפארק אגם ירוחם במסגרתה תוכלו לצפות בכוכבים הנופלים דרך טלסקופים מקצועיים, תקבלו הדרכה תחת כיפת שמיים, תשחקו במשחק שמדמה את מודל מערכת השמש ותטיסו רקטות. בנוסף יתקיימו הפעלות חוץ חווייתיות והשכרת אופניים לטיולים במרחב, סיורי עקרבים ותתאפשר לינה באגם במתחם החורשה ללא עלות נוספת.

הפעילות תתקיים בפארק אגם ירוחם ב-13.8. עלות: 40 שקלים למשתתף. סיורי העקרבים בתוספת 10 שקלים. בהרשמה מראש.

>>לפרטים נוספים והרשמה


לילות קיץ של כוכבים בחאן בארותיים

פעילות "גשם של כוכבים" בחאן בארותיים בעזוז תתקיים ב-13-14.8. בלב המדבר המרוחק, בקצה המדבר הנסתר של ניצנה, שוכן חאן בארותיים הציורי. המקום, המוכר והאהוב על ציבור המטיילים, מציע בקיץ הזה שני לילות של חגיגת תצפיות כוכבים, לצד אירוח מפנק ואותנטי באתר.

חאן בארותיים
צילום: חאן בארותיים

>>פרטים נוספים והזמנות באתר


תיירות ערבה תיכונה 

מדענים ואסטרונומיים אומרים כי הערבה התיכונה הינו אחד האזורים היפים בעולם לצפייה בשחקים. בערבה קיים חושך כמעט מלא והיעדר תאורה מלאכותית, שבדך כלל אופפת את חבלי הארץ העירוניים המתאפיינים ב"זיהום האור" ופוגעים בחדות הצפייה. סופי השבוע זרועי הכוכבים בערבה התיכונה מתקיימים הרחק מאורות הכרך. הלילה זרוע באין סוף כוכבים והשמים מתגלים במלוא הדרם. במקום בו פוגש המדבר את השמים, תוכלו לצפות במופע מרהיב של מטר מטאורים, שהינם שרידי אבק שהותיר אחריו כוכב שביט במסלולו סביב השמש וכאשר כדור הארץ עובר בשובל השאריות של השביט, פוגעים המטאורים באטמוספירה במהירות של 59 ק"מ לשנייה ויוצרים מופע שמימי.

ערבה תיכונה
צילום: באדיבות נוף צוקים

תיירות ערבה תיכונה מזמינה אתכם לארבעה סופי שבוע בממלכת השקט, הרוגע, נופי בראשית מדבריים ואלפי כוכבים הפרושים מלמעלה.  מתי? 14.8 בחוות האנטילופות.

>> לפרטים נוספים והרשמה


פארק תמנע

מחלקת התיירות בערבה הדרומית ומדריכי "הדובה הגדולה" מזמינים את הקהל הרחב לחוויה לילית קסומה במרחב הפתוח ומפגש מקרוב עם עולם האסטרונומיה והחלל במשך 4 לילות בחודש אוגוסט. השנה ניתן יהיה לצפות במטר המטאורים הפרסאידים מאחר והירח צפוי לעלות בשעות הלילה המאוחרות.

מתחמי הפעילות בליל כוכבים כוללים מתחם סטלריום – הקרנת מסע מרתק אל כוכבי הלכת. מתחם תצפיות בטלסקופים מקצועיים בליווי מדריכים. תצפית על הירח, על כוכבי הלכת שבתאי וצדק, גלקסיות ועוד. מתחם שיגור טילים – סדנה חווייתית להורים ולילדים בנושא טילים והנעה רקטית. המבקרים יבנו דגם של טיל מבקבוק משקה קל ויטיסו אותו באמצעות לחץ אויר ומים. מתחם תצפית כוכבים – הסבר על קבוצות כוכבים, מציאת כוכב הצפון וסיפורי כוכבים באמצעות אלומות לייזר הנוגעות בכוכבים. "גלגל המזל" – מתחם הדמיה ובו דגמים פלנטריים של כוכבי הלכת ומערכת השמש, המחשה של ליקוי ירח וליקוי חמה. מתחם הרצאות - בו יכירו המבקרים את גווניה השונים של האסטרונומיה, בהרצאות קצרות המותאמות לכל המשפחה: ההיסטוריה של האסטרונומיה, מסע אל קצה היקום, מערכת השמש ומעטפת החיים.

תמנע
צילום: יובל פדר

שעות פעילות "לילות כוכבים" הינן ב-20:00-00:00. עלות ההשתתפות: דמי השתתפת למבוגר – 79 שקלים, דמי השתתפות לילד – 69 שקלים, תוספת לסיור זריחה – 20 שקלים למשתתף.