"בכל לילה נתון יש סיכוי גבוה לראות כוכבים נופלים, במיוחד במדבר, שם יש מיעוט יישובים שמוביל לזיהום אור מהנמוכים בעולם, ולצד ימי עננות מעטים בשנה, גם בחורף. אך ישנם תאריכים חוזרים בכל שנה בהם אנו יודעים שנראה כמות גדולה במיוחד של כוכבים נופלים", מסביר אפי פרי, תיירן מדברי ומדריך אסטרונומיה ממצפה רמון. "הסיבה לכך היא שמסלול כדור הארץ עובר דרך ריכוזי חומר בין-כוכבי, 'אבק כוכבים', גבוה ואז אנו מקבלים את התופעה של 'מטר המטאורים'".

בשנה שעברה, בזמן שהקורונה השאירה אותנו בבית לא מעט ישראלים גילו את פסטבילי המטאורים השונים והמדבר היה מלא בסקרנים שהגיעו לחזות במראה המרהיב. רוצים להצטרף לחגיגה השנה? אתם יכולים לעשות זאת בכל מקום חשוך במדבר, החל מהר הנגב, מכתש רמון ועד אזור תמנע, או להצטרף לאחד מהאירועים המתקיימים בתקופה הקרובה. 

נוקדים עם כוכבים

עונת המטאורים כמעט פה ובמהלך חודש אוגוסט יהיה ניתן לצפות כמעט מידי לילה בממטרי מטאורים. במסגרת פסטיבל נוקדים עם כוכבים ייהנו האורחים מסופ"ש מדברי חוויתי שיכלול קבלת פנים מוזיקלית  לצד שוק ערב ססגוני שיכלול דוכני פעילות לילדים, דוכני אמנות, בגדים, חפצי נוי ועוד. במקביל פינת החי של הכפר תהיה פתוחה לרשות המבקרים. בנוסף- המבלים בפסטיבל יוכלו ליהנות ממתחם המים החדש, שהוא חוויה מרגשת בפני עצמה, שנותנת הרגשה של נווה מדבר אמיתי.

פסטיבל נוקדים עם כוכבים (צילום: יוני גריצנר)
צילום: יוני גריצנר

לאחר השקיעה ועם צאת הכוכבים, יתקיימו בכפר מספר פעילויות בנושא כוכבים וסיורי לילה ייחודים המותאמים לכל המשפחה. בין האירועים סדנת מסע בין כוכבים שתתקיים תחת כיפת השמיים ותכלול הדרכות והסברים על גרמי השמים השונים, תצפיות כוכבים בטלסקופים מקצועיים ועוד. כדי לאפשר לאורחים חוויה עוצמתית של מפגש עם המטאורים, תצפיות הכוכבים יתקיימו בנקודת חשוכה בסמוך לכפר. לטובת המטיילים שלא הולכים לישון, יפתח מתחם תצפיות מיוחד, שיהיה פתוח עדעד שעות הבוקר המוקדמות.  

נוקדים עם כוכבים יתקיים בתאריכים: 30-31.7, 6-7.8, 13-14.8

>> לעוד פרטים והרשמה


מכתש של כוכבים

בכל ימי חמישי ושישי (החל מה-15.7 ועד ה-27.8) ובכל ימי השבוע בין 8-14.8, יתקיים בלב מכתש רמון אירוע מיוחד שבמהלכו יוצבו טלסקופים מקצועיים ויועברו תצפיות מודרכות, יוקרנו סרטים ב-360 מעלות ויוצב מתחם דמוי מאדים בשם D-MARS. בנוסף יהיו במתחם דוכני אוכל, הרצאות, פעילויות לילדים ועוד.

מכתש של כוכבים (צילום: שיר פרסר)
צילום: שיר פרסר

מכתש של כוכבים יתקיים עד תאריך ה-27.8

>> לעוד פרטים והרשמה


לילות לבנים בערבה התיכונה

תיירות מועצה אזורית הערבה התיכונה, מזמינה לארבעה סופי שבוע בממלכת השקט, הרוגע, נופי בראשית מדבריים ואלפי כוכבים הפרושים בשמים הרחבים והנקיים. בין הפעילויות: תצפיות כוכבים, פעילות מדברית, שירה מסביב למדורה, הרצאות רום שמיים, פעילות לילדים ועוד.

ערבה תיכונה (צילום: באדיבות נוף צוקים)
צילום: באדיבות נוף צוקים

מדענים ואסטרונומיים אומרים, כי הערבה התיכונה הינה אחד מהאזורים היפים בעולם לצפייה בשחקים. בערבה קיים חושך כמעט מלא והיעדר תאורה מלאכותית שבדך כלל אופפת את חבלי הארץ העירוניים המתאפיינים ב"זיהום האור" ופוגעים בחדות הצפייה. סופי השבוע זרועי הכוכבים בערבה התיכונה מתקיימים הרחק מאורות הכרך והשמים מתגלים במלוא הדרם. במקום בו פוגש המדבר את השמים, תוכלו לצפות במופע מרהיב של גרמי השמיים וליהנות מפעילויות שטח מגוונות במדבר.

הסופ"שים יתקיימו החל משבוע הבא: 22-23.7, 29-30.7, 4-5.8, 11-13.8.

>> לעוד פרטים והרשמה


לילות כוכבים בפארק תמנע

פארק תמנע, מחלקת התיירות בערבה הדרומית ומדריכי "הדובה הגדולה" מזמינים את הקהל הרחב ל"לילות כוכבים", חוויה לילית קסומה במרחב הפתוח ומפגש מקרוב עם עולם האסטרונומיה והחלל במשך 4 לילות בחודש אוגוסט, בין התאריכים 9-12.8 בכל ערב בין השעות 20:00 עד 00:00. אופי הפעילות יאפשר לקהל להסתובב במתחמים השונים שיפוזרו ברחבי הפארק ובמתחם המרכזי הממוקם ליד האגם, כך שהמשתתפים יוכלו לבחור בעצמם את הפעילות המתאימה להם. כל המתחמים יפעלו בסבבים של כחצי שעה.

תמנע (צילום: יובל פדר)
צילום: יובל פדר

לילות כוכבים יתקיים בתאריכים: 9-12.8

>> לעוד פרטים והרשמה

עוד מקומות לראות בהם את מטר המטאורים

חמוקי ניצנה

חמוקי ניצנה הוא שמו הציורי של אתר טבע קסום, המציג סלעי קירטון לבנים מבהיקים, שלובשים כאן צורות מרהיבות ובלתי שגרתיות. הסיבה לכך היא שמצד אחד תצורת הסלע כאן רכה מספיק כדי להניח לגשם ולכוחות הבליה לעצב בה "חמוקיים" חלקים ויפים, ומצד אחר הסלע קשה דיו כדי לא להתפורר מיד, ובלילה הסלעים מקבלים תאורה טבעית יפיפייה. התוצאה היא פארק פסלים טבעי ולוקיישן מושלם לצפייה בכוכבים, שלא הרבה מכירים. אנא שמרו על יופיו של המקום.

איך מגיעים? 2 ק"מ לאחר צומת ניצנה, מופיע שלט הכוונה חום לכיוון “חמוקי ניצנה”. לאחר נסיעה קצרה ישנה חנייה, שנמצאת ממש ליד האתר. לא ניתן לפספס. ואפשר לשים חמוקי ניצנה בווייז.

אגם ירוחם

לא רבים יודעים שאגם ירוחם הוא מקום מומלץ לצפייה בכוכבים. ניתן להגיע לאגם בשעת שקיעה ולאחר מכן להישאר לצפייה בכוכבים, וליהנות מהקסם של אגם בלב מדבר.

איך מגיעים? לאחר כ-15 ק”מ מגיעים לצומת הנגב ופונים לכביש 224 לכיוון ירוחם. נוסעים כ-12 ק”מ נוספים, עד שמגיעים לצומת ירוחם (המפגש עם כביש 204), ופונים ימינה לכיוון פארק ירוחם. לאחר כ-1 ק”מ מגיעים לחנייה של פארק ירוחם.

בלילה של ה-11 לאוגוסט יתקיים בפארק אירוע כוכבים.

ירוחם (צילום: מרדכי גורדון)
צילום: מרדכי גורדון

אתר החול הצבעוני במכתש ירוחם

בסמוך לפתח המכתש של ירוחם נמצא אתר החול הצבעוני. בלילה זוהי נקודה מצוינת להתבוננות על השמיים. בחניון של האתר יש מספר שולחנות פיקניק ועצי אקליפטוס. יש להקפיד להסתובב עם נעליים, וזאת בעקבות שיברי זכוכיות הנמצאים תודות לבקבוקים עם חול צבעוני שלא צלחה דרכם.

איך מגיעים? לחניון החולות הצבעוניים ניתן להגיע מכיוון ירוחם דרך כביש 225 או מכיוון דימונה והמכתש הקטן – מכביש 206 ופונים ימינה לכביש 225 וכ 1.5 ק"מ אחרי הצומת נפנה ימינה לחניון החולות הצבעוניים.

ב-12.8 ובתאריכים נוספים לאורך אוגוסט, יתקיימו במכתש ירוחם תצפיות כוכבים מודרכות.

בוסתן שבטה

כ-700 מטר מצפון לגן הלאומי שבטה נמצא בוסתן, המשחזר חווה חקלאית עתיקה וממחיש את החקלאות הנבטית שהתבססה על איסוף מי גשמים. המקום מהווה פינת חמד להפסקת קפה או לפיקניק, אך בלילה ניתן ליהנות מהחושך המוחלט והשקט על מנת לפרוס מחצלת ולצפות במטר הפרסאידים הקסום.

איך מגיעים? מצומת טללים נוסעים מערבה לכיוון ניצנה (כביש 211) ולאחר כ-19 ק"מ, בצומת שבטה, פונים דרומה ונוסעים כ-9 ק"מ עד האתר. לבאים מכביש 40 (באר שבע-שיזפון) יש להמשיך מצומת טללים על כביש 211 כ- 30 ק"מ מערבה. בצומת, ליד תחנת הדלק, נוסעים כ- 10 ק"מ דרומה. בדרך עפר המסתעפת מזרחה מכביש הגישה לשבטה, כ-900 מטרים מרחבת החניה.

כך הנראו מיטב הצילומים מישראל (צילום: דניאל צ'קלוב)
צילום: דניאל צ'קלוב