כמו לא מעט ישראלים, המלחמה שהחלה ביום שבת, תפסה גם את יהודה לימן ויובל תנורי, בעלי בלוג היוקרה Two Flying Boys, מעבר לים. "היינו בחופשה במלדיביים", הם מספרים ל-mako חופש. "ישבנו אל מול אחד הנופים הכי יפים בעולם והידיעות על מה שקורה בארץ התחילו להגיע. די מהר גודל האסון התחיל להתגלות ומצאנו את הראש והלב בארץ או כמו שאמרנו אחד לשני: 'הגוף בגן עדן והראש בגיהנום'".

מאותו הרגע יהודה ויובל העבירו את עמוד האינסטגרם שלהם ממצב חופשה למצב מלחמה. "יש לנו בלוג עם מעל 30 אלף עוקבים ובאופן טבעי כמה מהם התחילו לפנות אלינו מכל מיני מקומות בעולם, והתייעצו איתנו איך לחזור ארצה", הם מספרים. "במקביל, גם הטיסה שלנו הביתה עם אייר סיישל נדחתה למועד לא ידוע והצטרפנו לקבוצת וואטסאפ של כל מי שהיה עליה. מכל אלה עלה בעיקר בלבול מאוד גדול: איזה חברות טסות לארץ ואיזה לא, מה עושים במקרה של טיסה מבוטלת, ובעיקר איך מוצאים טיסה הביתה במצב שכל ישראלי שהגיע לחו"ל עם אחת מחברות התעופה הזרות, צריך לחזור עם אחת מהחברות הישראליות שהטיסות שלהן אחרי סוכות די מלאות ממילא?

> ריכוז חברות התעופה שעדיין טסות לארץ 

> ריכוז טיסות החילוץ שיש מסביב לעולם

"התחלנו לפרסם בבלוג שלנו את כל המידע על הטיסות המבוטלות וטיסות החילוץ המיוחדות שהוציאו והצענו למי שנתקל בבעיה לפנות כדי שנסייע. המלדיביים הפסיקו לעניין אותנו. דיברנו עם הילדים הפרטיים שלנו שהיו בארץ, עידכנו את האינסטגרם בכל מידע רלוונטי שאספנו ועקבנו אחרי החדשות מהארץ, אבל תוך זמן קצר האינסטגרם שלנו התחיל להתפוצץ. בהתחלה הגיעו עשרות פניות שהפכו מהר מאוד למאות, גם מעוקבים וגם לא עוקבים ששמעו עלינו מכל מיני חברים ואנשים שתקועים אי שם. הרבה לא ידעו מה לעשות, לא קיבלו שום מידע או אמפתיה מהחברות הזרות ומאוד התקשו להשיג את החברות הישראליות שפשוט לא הצליחו לעמוד במבול הפניות אליהן".

אתם יודעים להגיד לכמה אנשים עזרתם בימים האחרונים?
"לא עצרנו לספור, אבל מדובר במאות רבות שקיבלו מאיתנו מענה אישי ועוד אלפים רבים שנעזרו במידע שפרסמנו והצליחו למצוא פתרון לעצמם. אנחנו ממשיכים גם עכשיו".

חמ"ל טיסות בחו"ל (צילום: Two Flying Boys)
"הגוף בגן עדן והראש בגיהנום". יובל תנורי (מימין) ויהודה לימן, Two Flying Boys | צילום: Two Flying Boys

מאיזה יעדים בעולם קיבלתם את רוב הפניות לעזרה?
"קיבלנו הודעות מכל יעד אפשרי. מחבר'ה אחרי צבא שהיו באמצע טרק בנפאל, זוג קצינים שנחתו בפרו ועשו אחורה פנה לארץ, חולים בדרכם לטיפולים מארה"ב בישראל, המוני ישראלים שנתקעו בטורקיה וחששו להישאר, חיילים בתאילנד שאסור להם לטוס או לנחות במדינות ערב בדרכם ארצה, ועצוב מכל – בני משפחה שרצו להגיע ארצה להלוויות. 

"קיבלנו למשל בקשה לעזרה מאח שכול שקיבל זה עתה את הבשורה הקשה מכל, ישראלית בארה"ב שמגיעה לארץ עם תרומה של 50 אפודים קרמיים, אמא של חטופה שקיבלה את הבשורה באמצע טרק בנפאל, ומנהל מחלקה בבית חולים שמנסה לחזור ארצה לטפל בפצועים".

ולמרות הבלגן הגדול, חוסר הוודאות ומאות הפניות, יהודה ויובל מציינים שיש גם לא מעט דברים חיוביים שקרו כאן בימים האחרונים. "ישראלים אוהבים לא פעם לבקר את החברות הישראליות, אבל דווקא כאן הרגשנו שהיה מאמץ גדול לתת מענה. כולן פתחו מוקדים בהיקף הרחב ביותר שיכלו בהתראה כזו קצרה, ניצלו את צי המטוסים שלהן עד למקסימום כדי להוסיף טיסות ולהחזיר ישראלים וטיפלו במסירות ורגישות בכל אותם מקרים מיוחדים של מילואימניקים עם צו 8 ומשפחות שכולות שרצו לחזור ארצה. ברור שעדיין יש בלגן כי זו מלחמה, הנסיבות קשות מאוד, אך אל על, ארקיע וישראייר נותנות לבדן מענה של מה שהיה עד כה עולם תעופה שלם".

מחפשים טיסה בחזרה לארץ? הנה כמה טיפים של Two Flying Boys

  1. אם אתם נמצאים ביעד ויש ממנו טיסה לארץ אך היא מלאה, הגיעו בכל זאת לשדה התעופה ונסו לעלות עליה. יש הרבה מאוד מקרים של נוסעים שלא מגיעים לטיסות ומקומות מתפנים. לטיסה שלנו מדובאי היום עלו כ-20 משוחררים טריים עם צו 8 ללא כרטיס שחזרו ארצה למרות שכל הכרטיסים לטיסה נמכרו.
  2. רוב טיסות החילוץ יוצאות מאתונה, דובאי או יוון. נסו להגיע לשם ומשם יגדלו הסיכויים שלכם להגיע ארצה.
  3. כמעט כל יום מפרסמות החברות הישראליות טיסות חילוץ שונות לאותו יום או ליום למחרת. עקבו במקום בו מתפרסמות הטיסות, כמו בבלוג שלנו, כדי להזמין מקום על אחת מהן.
  4. אם אתם לא חייבים – אל תתקשרו לחברות התעופה. הזמנות כרטיסים, שינויים או ביטולם ניתן לעשות אונליין.

 

בלוג טיולי היוקרה Two Flying Boys באתר, באינסטגרם ובפודקאסט במטוסי אל על