בואו להכיר את המעיין הכי צלול בארץ שנמצא במרחק 5 דקות מהרכב, ללכת ב"שביל הרטוב" או להשכיר רכב חשמלי שיקח אתכם עד למים. אספנו 4 מעיינות מומלצים שכדאי להגיע אליהם עכשיו. כך או כך בטיול הזה לא תישארו יבשים. 

ארז דגן - טייל ויזם, הקים את אתר הטיולים "ארץ דגן", המנגיש טיולים ואטרקציות לכל מי שמעוניין לצאת החוצה ולעשות הפסקה מהנטפליקס. להמלצות נוספות עקבו אחריו גם בפייסבוק ובאינסטגרם     

 1. עין יזרעאל

מעיין ובריכה למרגלות הגלבוע

עין יזרעאל מהווה נקודת פתיחה מרעננת להכרות עם עמק המעיינות שסוחף אליו אנשים מכל הארץ. המעיין ממוקם בין קיבוץ יזרעאל לכפר יחזקאל וההגעה אליו נוחה ופשוטה, בדרך עפר היוצאת מכביש 675.

עין יזרעאל (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן

מי המעיין נובעים מנביעה תת קרקעית הפעילה במשך כל השנה ויש האומרים שבימי הקיץ החמים שכל כך אופייניים לאזור, הנביעה פורצת ביתר שאת. גורם נוסף שעוזר לבריכה להישאר מלאה הוא הזרמת המים הקבועה מנחל חרוד.

עומק הבריכה משתנה ונע בין 60-100 ס"מ ובמרכז הבריכה יש משאבות מתקופת המנדט, שלשמחתנו אינן פעילות כיום. נקבת המעיין ממוקמת בסמוך. אתם תבחינו בתעלת מים ותוכלו אף להיכנס פנימה ולצעוד בה כמה עשרות מטרים.

עין יזרעאל הוא אחד המעיינות היותר מוצלים בעמק המעיינות, כבר בדרך הגישה לשם עם הרכב תבחינו בנווה של ממש, המוקף בעצי אקליפטוס המצלים על המעיין ומזמינים אתכם, האורחים במקום, לפיקניק נהדר ומנוחה קלה.

שימו לב! המקום קסום ממש, אך יכול להיות המוני בחופשות הקיץ ובסופ"ש.

וויז: עין יזרעאל

עין יזרעאל (צילום: אריאלה אפללו)
צילום: אריאלה אפללו

2. עין מודע

בריכת ענק צלולה בצבעי טורקיז

הבריכה בעין מודע מלאה בכל ימות השנה הודות למעיין טהור שממלא אותה. ההליכה אליה לא ארוכה וכשתגיעו לשם לא תרצו לעזוב. חורשה ירוקה של עצי אקליפטוס עוטפת את המעיין מכל כיוון ומקנה צל רב כמעט בכל מקום. מסביב לבריכה ספסלי ישיבה, פינות מוסדרות למנגל, פחי אשפה וברז מים שניתן לשתות ממנו.

עין מודע (צילום: אור בן יהודה)
צילום: אור בן יהודה

הגישה למים יחסית נוחה, עומק הבריכה כ-1.5 מטר וקרקעיתה נעימה הודות לחלוקי נחל שפזורים בה. בקצה הצפוני של הבריכה יש תעלת מים רדודה המתאימה מאוד כבריכת שכשוך לילדים.

עין מודע זו אחת הבריכות הכי גדולות בעמק המעיינות והיא אטרקטיבית מאוד בסופ"ש וחגים.

וויז: עין מודע, יש חניה מסודרת.

מרחק לבריכה: 500 מטרים (כ-10 דקות).

הגישה עד הבריכה לא אפשרית עם רכב, ניתן לצעוד ברגל לעמדת ההשכרה ולהשכיר בתשלום רכב חשמלי או אופנים .

עין מודע (צילום: אלכסי גורל)
צילום: אלכסי גורל
עין מודע (צילום: אור בן יהודה)
צילום: אור בן יהודה


3. עין מגדל

כנראה שעברתם שם המון פעמים, מבלי לדעת שהבריכה הכי צלולה וגדולה בארץ נמצאת במרחק 5 דקות מהחניה. עין מגדל הוא המעיין שממלא את נחל הקיבוצים ונמצא צמוד למתקן של מקורות מאחורי הסחנה, לכן הרבה מפספסים אותו. במקום אין הכוונה מסודרת ולא ברור מדוע, אך מדובר באחת מתופעות הטבע הכי מרעננות בארץ.

עין מגדל (צילום: אדר מרטיארנה)
צילום: אדר מרטיארנה

טמפרטורת המים בנחל הקיבוצים כ-24 מעלות והוא מתאים לרחצה ברוב שעות היום, במיוחד בשעות אחה"צ כשהמקום מתרוקן. עוצמת המעיין יוצרת בריכה ארוכה באורך של 1 ק"מ, בה ניתן לצעוד במשך כשעה שמסביב צמחייה פראית האופיינית לנחל הקיבוצים. זה המסלול היחידי בארץ שבו ניתן ללכת ברציפות במים בגובה של עד 1.70 ס"מ. תענוג של ממש ואין מתאים מזה לחג שבועות.

עין מגדל (צילום: אור בן יהודה)
צילום: אור בן יהודה
עין מגדל (צילום: אדר מרטיארנה)
צילום: אדר מרטיארנה

4. עין שוקק

"העמק הוא חלום"

עין שוקק נובע לאורך כל השנה בטמפרטורת מים נעימה של 24-28 מעלות. הבריכה עגולה ורחבה בעומק של כ-1.5 מטר והכניסה אליה נוחה מאוד. סביב עין שוקק יש שלל פינות מוצלות לפיקניק וניתן להיכנס למים בכל מקום שמתאים לכם.

עין שוקק (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן

בקצה הצפוני של הבריכה, מעבר לחומת האבן, יש שביל במים רדודים סמוך לשלט "השביל הרטוב" ואני מאוד ממליץ שתלכו אליו. המסלול, שאורכו כ-300 מטר במים רדודים, נפרץ לזכרו של סרן צביקה קפלן ז"ל מקיבוץ מירב, שנהרג במבצע צוק איתן, על ידי חבריו - "כוח צביקה".

ביום חם, ההליכה בשביל הרטוב מרעננת במיוחד, יש מלא צל וכשהלכתי שם לאחרונה התמלאתי תחושת גאווה באחי מיכאל שעזר בפריצת השביל לזכר חברו לצוות צביקה קפלן ז"ל.

וויז: עין מגדל

זמן הליכה: רבע שעה (1 ק"מ).

מחנים בחניה שמאחורי הסחנה ויורדים לכביש הגישה ע"פ השילוט לעין שוקק | הכניסה לבריכה בחינם וללא הרשמה מראש | ניתן להשכיר רכב קלאב-קר שיסייע לכם להגיע במהירות | בסופ"ש עלול להיות עמוס, מומלץ להגיע אחה"צ.

עין שוקק השביל הרטוב (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן

עין שוקק השביל הרטוב (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן
ארז דגן - טייל ויזם, הקים את אתר הטיולים "ארץ דגן", המנגיש טיולים ואטרקציות לכל מי שמעוניין לצאת החוצה ולעשות הפסקה מהנטפליקס. להמלצות נוספות עקבו אחריו גם בפייסבוק ובאינסטגרם