עם הגעתם של אלפי מפונים מהצפון והדרום לשהייה ממושכת במלונות, בתי הארחה ואכסניות סביב הכינרת, ולנוכח חשיבותן של פעילויות הפגה והתרעננות, איגוד ערים כינרת ממליץ עבור המפונים בפרט, וחובבי הטבע בכלל, על מסלול טיול משפחתי ב'שביל סובב כינרת', לאורך רצועת חוף קסומה בצפון האגם הלאומי, בה שוכן "המפל הנסתר" שנוצר מבאר ארטזית שוצפת ותצפית מרהיבה על הכינרת.

אורך המסלול: 2 ק"מ.

רמת קושי: בינוני, לאוהבי לכת.

ציוד: נעליים סגורות ונוחות להליכה, כובעים ומים.

המפל הנעלם הכנרת (צילום: אוריה פרנקל, איגוד ערים כינרת)
צילום: אוריה פרנקל, איגוד ערים כינרת

איך מגיעים?

מחנים את הרכב בחניון חוף כפר נחום, 3.5 ק"מ מצומת כפר נחום מזרחה נקודת הסיום בעין איוב. מומלץ לארגן רכב איסוף שימתין ברחבת החניה בכניסה לפילגרהאוס. יש לנקוט משנה זהירות במעבר בכבישים.

תיאור המסלול

מתחילים בסמוך לחוף כפר נחום והולכים מערבה אל בין הכינרת למטעי המנגו והזיתים. לאחר כ-1,000 מטר מגיעים למבנה בזלת חסר גג וממשיכים ללכת עם השביל שמוביל אל חצי אי עם תצפית מרהיבה אל הכינרת. הולכים לצד מטע הזיתים ובקצהו כבר שומעים את שצף המים הנופלים ב"מפל הנסתר" ישירות אל הכינרת, מגיעים אל עין איוב והמפל הנסתר ונהנים מתצפית ונוף עוצר נשימה. המפל השוצף הוא תוצאה של קידוח של תה"ל משנות ה-60, כחלק מהמאמץ של המוביל הארצי למניעת נביעת המעיינות המלוחים בכינרת. הבאר ארטזית, כלומר: פורצת בכוחות עצמה בלחץ המים, ללא משאבה. כיוון שנתגלה שהמים הם בעלי מליחות נמוכה, הם זורמים בחופשיות אל הכינרת.

המפל הנעלם הכנרת (צילום: אוריה פרנקל, איגוד ערים כינרת)
צילום: אוריה פרנקל, איגוד ערים כינרת

משפת הכינרת עולות מדרגות אל כביש 87. בדרך למעלה אל הכביש מבחינים משמאל במבנה עגול, "באר איוב". זוהי בעצם בריכת הרמה שנבנתה מעל עין איוב. המעיין הנובע בין קירות הבריכה ממלא אותה ומאפשר השקיית שדות סמוכים. בסיום המדרגות פונים שמאלה והולכים עוד כ-200 מטר לרחבת החניה בכניסה לפלגרהאוס, שם יחכה הרכב במידה וחניתם ואם לא, מהמפל חוזרים חזרה לתחילת המסלול.


טיולים בחינם של החברה להגנת הטבע

כ-1,000 איש יצאו בסוף השבוע שעבר לטייל בטבע באזורים שונים בארץ, באמצעות טיולים ופעילויות של החברה להגנת הטבע, שהיו ללא כל תשלום.

גם בסוף השבוע הנוכחי מציעה החברה להגנת הטבע לציבור, לקחת אוויר ולצאת בשישי ושבת לכמה שעות של הפוגה בטבע, באמצעות טיולים ופעילויות, בפארק הצפרות אילת, בשטחים הפתוחים של מודיעין, בשפלת יהודה, באלוני יצחק, בעין כרם ובמכתש רמון. כל הפעילויות והטיולים, נערכים באזורים ירוקים, על פי מפת ההתגוננות של פיקוד העורף וכולם, כאמור - ללא תשלום.

צפרות בבריכות דגים  (צילום: החברה להגנת הטבע)
צילום: החברה להגנת הטבע

ביום שישי, תקיים החברה להגנת הטבע, בוקר טוב עם ציפורים - סיור צפרות, טיבוע ציפורים וקפה, בפארק הצפרות אילת; טיול פריחה בגבעות הדרומיות של מודיעין; טיול היסטורי בתל עזקה שבשפלת יהודה; טיול פריחת הסתיו, באלוני יצחק וטיול פריחה בלב העיר, אל נחל חלילים, מבשרת ציון.

ביום שבת, יתקיים טיול בשביל התצפיות סובב עין כרם בירושלים (לחברים בלבד) וטיול בגבעת חרוט ובנחל ארדון, במכתש רמון.

להרשמה ופרטים נוספים