מה הדבר הראשון שצריך לעשות בעיר?

לבקר באגם ירוחם. האגם, שנמצא מערבית לעיר, ממוקם בתוך תחום השיפוט שלה ואין ספק שהוא גאוות התושבים. הוא נוצר בעקבות בניית סכר בנחל רביבים ומשמש כמוקד תיירות שמתמלא בעונת הגשמים. במהלך השנים, על מנת לחזק את המקום, הוקם בצמוד אליו גם פארק ירוחם המשתרע על 4,000 דונם ובו ניתן למצוא עצים, ספסלים, מתקני נופש, מסלול אופניים וכל מה שצריך כדי להעביר במקום כמה שעות מפתיעות וכיפיות. חובבי הצפרות יוכלו לתצפת כאן על לא מעט מיני ציפורים.

View this post on Instagram

A post shared by @itamardadon on

צריך להודות שחיפה נותנת פייט לתל אביב

לא רק קסאמים: שדרות היא עיר תוססת

הגיע הזמן שנתחיל לעצור בכרמיאל 

>>לעוד עדכונים היכנסו לעמוד הפייסבוק של mako חופש 

מה חייבים לראות?

את הזריחה מהר אבנון. גם לכאן צריך לנסוע מספר דקות בודדות בדרך ברורה וקלה כדי להגיע, אבל אם אתם מוצאים את עצמכם באיזור ירוחם בשעה מוקדמת, או שאתם אוהבים להשקים קום, אתם פשוט חייבים להגיע ולראות את הזריחה ואת המכתש הגדול שנפרש מתחתיכם. מדובר בזריחה הכי יפה בארץ.  

View this post on Instagram

A post shared by sararonen (@sararonen) on

באיזו מסעדה חייבים לאכול?

אין ממש מסעדות בירוחם, אלא יותר מקומות כמו שווארמה או פיצה. אם בכל זאת בא לכם לשבת לאכול כמו שצריך, יש פרויקט חברתי שנקרא "המבשלות" ומטרתו לפתוח את דלתות הבתים במקום והוא מאפשר להגיע לאחת מוותיקות היישוב ולאכול אוכל מרוקאי מסורתי אצלה בבית. כמובן שצריך להזמין מקום מראש כדי שיוכלו להתכונן ולהכין עבורכם את האוכל הכי אותנטי שתטעמו. מדובר בפרוייקט נדיר, מיוחד וטעים. עלות ארוחה מלאה: 110 שקל.

המקום ששווה לצאת אליו בערב

פאב "המעברה" שנמצא במרכז ירוחם הוא פאב קטן ומשפחתי עם אווירה שקטה, שנותן פתרון מצוין למי שמחפש לשתות משהו לא מתוחכם מדי בערב, ולהיפגש עם הצעירים המקומיים. 

View this post on Instagram

A post shared by Noa Partuk (@snapshotnoa) on

הרחוב שחייבים ללכת בו

בשנת 1990 נבנה בירוחם "פסל הזהות". מדובר בשני ניצבים מבטון המתנשאים לגובה של 20 מטר. אל הפסל, שנמצא במרכז העיר ומחבר בין השיכונים המערביים של ירוחם, מגיעים בהליכה בטיילת שניתן לראות ממנה שקיעות וזריחות יפות. הפסל עצמו ממוקם בנקודה ממנה ניתן לראות גם את קו הרקיע של ירוחם ואף את האגם המקומי.

View this post on Instagram

A post shared by Zoe Cook-Nadel (@thesezosaintloyal) on

התמונה שאתם חייבים לצלם למזכרת

תמצאו לכם את התצפית הקרובה אליכם ותצלמו. יש כאן כאלה בכל פינה והתמונה תצא יפה בכל מצב. 

מה מחפשים הכי הרבה באפליקציית איזי בעיר? 

הדבר שתושבי ירוחם מחפשים הכי הרבה זה פיצריות. הפיצה "הפינה הטובה" היא המבוקשת ביותר מביניהן.

איפה כדאי לשים את הראש?

אחרי שנים שבירוחם לא היה מקום לשים בו את הראש, נפתח מלון "אירוס המדבר" במטרה לתת מענה הן למשפחות והן למטיילים צעירים שמגיעים לאיזור ורוצים להעביר כאן את הלילה, או יותר. יש כאן 47 חדרים וסוויטות שמשתלבים בסביבה המדברית וחלק ניכר מרווחי המלון מושקעים בפיתוח הקהילה המקומית. 

מלון אירוס המדבר ירוחם (צילום: אסף פינצ'וק)
מלון אירוס המדבר | צילום: אסף פינצ'וק

עוד דבר שכדאי לדעת

ירוחם ממוקמת בסמוך למכתש הגדול וניתן לצאת מכאן ללא מעט טיולים מאתגרים יותר או פחות.