אין תמונה
נמל קיסריה

ונפתח באמביוולנטיות: עתיקות זה קצת, איך לומר, פאסה. לכן חשוב לומר שהעתיקות של קיסריה מפעימות באמת – ואנחנו לא מדברים על שלמה ארצי באמפיתיאטרון. אם מתעלמים לרגע מסיתות יתר של המקום (שבילים, ריצוף, גיזום, חנויות מזכרות ולוק כללי של "הרגע הייתה פה עוזרת בית ששייפה הכול") – הן בהחלט שוות העמקה. ולא רק העתיקות. מתברר שבנמל קיסריה יש המון דברים לעשות. וזה חוץ מלדמיין מרוצי המרכבות בהיפודרום שהורדוס בנה לפני 2000 שנה, כדי שלחבר'ה שלו יהיה איך להרוג 180 ימי חופש בשנה.

עושים: אם אתם בעניין של להסתדר לבד תוכלו למצוא באתר הרשמי של נמל קיסריה חמישה מסלולים שונים ומפורטים, שיובילו אתכם בנבכי העתיקות. אם לא יש במקום מדריכים, שבתאום מראש עוטים על עצמם שיק של מפיק מסיבות בארמון של הורדוס ומציעים שלל משחקי דרך נעימים שיגרמו לכם להרגיש כמו רומאים חובבי שעשועים.
אחרי ששבעתם מהמשחקים, החוויה האינטראקטיבית "כוכבי קיסריה" תאפשר לכם לתקשר עם כל מי שהיה מישהו בעיר: דמויות וירטואליות כמו רבי עקיבא וחנה סנש יענו לכם על שאלות, במעין סיאנס עם מחשבים במקום כוסות, ואין מנוס מלהודות שהעסק עשוי יפה.

אין תמונה
עדיף להגיע באמצע השבועאת שובר הקופות המקומי "חוויית קיסריה" לא כדאי לפספס. ולו בגלל דמותו המרשימה של הורדוס שמגלם סוג של איבגי עב גבות. הסרט הוא טיים ליין על קיסריה מלפני אלפיים שנה ועד היום, והוא מושקע ברמת שר הטבעות, משרה אווירה של דיסני ואפילו מעניין.

אין תמונה
אטרקצית "מסע בזמן"
זה גם הזמן לגלות שהורדוס – המלך הבלתי מעורער של קיסריה - היה בחור רציני ובעל חזון. בלי זיקוקים ובלי צדק חברתי, אבל עם מלא רעיונות מוזרים כמו "בואו נבנה נמל בלב ים", הורדוס כבש את מקומו המכובד כגאידמק התקופתי. ב"מגדל הזמן" תקבלו הסברים מפורטים מפי מדריכים נעימים שיפרטו לכם מה בדיוק הוא בנה ואיפה, פלוס מה נשאר מזה היום. בשלב הזה לא יכולנו להימנע מלתהות מה יישאר כאן כשנלך, ומתי תבוא רעידת האדמה הבאה.
בשביל להשתחרר מהמועקה דלגו מעל חנויות המזכרות והמשיכו להתחרדנות שלווה על החול. החוף של קיסריה – למרות היותו רצועה זעירה יחסית – יחבק אתכם ביופיו המרגש, כזה שכל מי שנוהג להתחכך בזיעת זרים בחופי תל אביב יידע להעריך.

אין תמונה
מסעדת NINETEEN
אוכלים: אבנים שבורות ומשחקי טוגה לא עושים לכם את זה? ארבע מסעדות וגלידרייה ייאבקו על הזמן הפנוי של החיך שלכם בין אטרקציה לאטרקציה. בהחלט מספיק בשביל שתרגישו לא בנוח בבגד ים.
לא שבעתם? אל תוותרו על הקינוחים המשובחים במסעדת "ניינטין" – ביסטרו יוקרתי שמשקיף על מגרשי הגולף (טלפון: 04-6267000). מהמרפסת שלו תזכו למבט אנתרופולוגי על שחקני גולף חובבים בעלי שיער מכסיף, טווסים שמתרוצצים בחדווה, שיירות אווזים שמדשדשות לכל עבר וגם מלצרים מהשווים באזור. וכל זה בלי לשחק גולף.

שירותים: יש. גם מלתחות.

מגיעים: קיסריה היא עונג שבת אמיתי, אבל כזה שהכי כדאי לשמור דווקא לאמצע השבוע, לימים שבהם אתם - וכל שאר עם ישראל על ילדיו הרועשים אמורים להיות בעבודה. מה יש, קחו חופש. גם הרומאים עשו את זה.

ברוכים הבאים: למשפחות, לקבוצות, ואם מוותרים על האטרקציות והולכים רק על החוף – גם לזוגות ולכל המבקשים להתבודד.

פתוחים: אפריל עד ספטמבר כל יום מ-8:00 עד 18:00. אוקטובר עד מרץ כל יום מ-8:00 עד 16:00.

מדברים: 04-6174444,  *6550.

משלמים: 36 ש"ח לגן הלאומי למבוגר, 22 לילד. הנחות לסטודנטים, גמלאים, חיילים וקבוצות.