תקופת הקורונה, שמלווה אותנו כבר מעל לחצי שנה, לא מנעה מהמוני ישראלים ליהנות ממגוון מסלולי הטיול ברחבי הארץ ואף בחו"ל. בזמן שהפעילות בענף התיירות חוותה ירידה חדה, לפי חברת MAGNUS  איתור וחילוץ, הכוננות נשארה דרוכה במרכז השליטה 24/7 במטרה להעניק לעזרה לאלה הנדרשים לכך.

בזמן הגל הראשון אלו היו בעיקר ישראלים שמצאו את עצמם במדינה זרה בזמן שהשמיים נסגרים ללא יכולת לחזור. ובהמשך, מי שנזקק לעזרה היו בעיקר אלה שטיילו בארץ במהלך החופש הגדול, או בודדים שהצליחו לטוס לחו"ל לפני תחילת הסגר. במרכז השליטה של MAGNUS שיתפו אותנו בשלושה סיפורים שהתרחשו בתקופה האחרונה:

איבד קשר עם המציאות

המיקום: ארה"ב

פרטי האירוע: חילוץ על רקע משבר נפשי

לא כל החילוצים הם כמו שדמיינתם: הר, מטייל שנתקע בשטח ומסוק שבדיוק בדרך אליו. במקרים רבים ישנם חילוצים על רקע משבר נפשי במהלך שהייה בחו"ל ויש להחזירם בהקדם הביתה.

בסגר האחרון התקבלה פנייה למרכז השליטה על ידי בני המשפחה של ד', שעבר לגור ולעבוד בארה"ב יחד עם חבריו, על כך שעבר התקף פסיכוטי כתוצאה משימוש בסמים פסיכואקטיבים. לאחר ההתפרצות ד' איבד קשר למציאות, הוצף במחשבות פראנואידיות ונעשה אלים בצורה מסוכנת. במצב בו האדם מוגדר כסכנה מיידית לעצמו ולסביבה הנחיית הצוות היא בשלב ראשון לפנות לרשויות המקומיות כדי למנוע פגיעה של האדם בעצמו או בסביבתו.

במקביל, תודרכו החברים כיצד להתנהל עם ד' עד שיגיעו הרשויות. ד' נלקח לאשפוז בבית החולים המקומי על ידי הרשויות המקומיות ואובחן על ידי הפסיכיאטר התורן במצב פסיכוטי. לאחר התבוננות נוספת של הפסיכיאטר האמריקאי, ניתנה אבחנה שגויה שעל פיה ד' חווה תסמינים של מחלה נוירולוגית נדירה התוקפת את המוח ולכן ד' לא טופל כראוי למצבו.

התקף פסיכוטי (צילום:  panitanphoto, shutterstock)
המטייל איבד קשר למציאות. אילוסטרציה | צילום: panitanphoto, shutterstock

הצוות הרפואי של MAGNUS המליץ למשפחה להביא את ד' לארץ להמשך טיפול ובמקביל ניהלו תקשורת רציפה עם הצוות הרפואי המטפל בו בארה"ב, כדי לבצע בדיקות מחודשות ולהבין את המצב לעומק. תחילה ניסתה המשפחה לשחרר את ד' מהאשפוז על ידי נציגי המשפחה אך כשאלו הגיעו ל-ד' והבינו את חומרת מצבו פנתה המשפחה שנית ל-MAGNUS על מנת להוציא משלחת חילוץ נפשי להבאתו של ד' לטיפול בארץ.

משלחת החילוץ הנפשי הגיעה תוך זמן קצר לבית החולים בארה"ב, בזכות שיתוף פעולה עם משרד החוץ והקונסול המקומי התאפשר לצוות החילוץ לנוע בארה"ב למרות הסגר וההנחיות המגבילות תנועה בעקבות הקורונה.

הצוות פגש את ד' בחדר מבודד תחת השגחה רפואית והם קיבלו אזהרה כי ד' אלים. מניסיון רב שנים של פעילות וחילוצים על רקע נפשי, הצוות שיחרר את ד' מבית החולים וכבר למחרת יוצאו בשיתוף פעולה מלא עמו לטיסה ארוכה בחזרה לישראל.

במקביל, המשפחה עברה הדרכה מקצועית על ידי הצוות בארץ לניהול והתנהלות עד לסוף טיפול ושיקום. בנתב"ג, המתינה ניידת של מד"א עם צוות עטוף חליפות לבנות למניעת הידבקות במחלת הקורונה שפגש את הצוות של MAGNUS יחד עם ד' והוא עולה לניידת מרצונו החופשי. בזכות התגובה ותהליך החילוץ המהיר, ד' התאזן לאחר כחודש ועבר לכפר איזון להמשך טיפול ושיקום. הוא צפוי לחזור לחיים נורמטיביים.

שדה תעופה בארה"ב (צילום:   Joni Hanebutt, shutterstock)
ד' עלה למטוס מיוזמתו | צילום: Joni Hanebutt, shutterstock

הקשר עם המטייל אבד

המיקום: הפארק הלאומי Rila, בולגריה

פרטי האירוע: מטייל מבוטח "הפניקס" דווח כמנותק קשר על ידי בני משפחתו

בזמן שרוב המטיילים טסים כדי להתנתק, הם לעיתים שוכחים את המשפחה הדואגת שהשאירו בבית. לאחר 72 שעות בהן לא נוצר קשר בין המטייל לבני משפחתו, בידיעה כי יצא לשטח לבדו ולא היה ידוע טיב הציוד שעמו. צוות הדסק קיבל את הפנייה ופעל לאיתורו באמצעות אנשי קשר מקומיים, הם נשלחו לנקודות מפתח לאורך המסלול. הפארק הלאומי ידוע כאזור ללא קליטה סלולרית, עם מס' בקתות לאורכו. לבסוף אותר המטייל באחת מאותן בקתות בהפסקה בין חלקי המסלול.

מומלץ לנסות וליצור קשר בדפוסי זמן שנקבעו מראש עם הקרובים אליכם.

פארק רילה בבולגריה (צילום: באדיבות MAGNUS)
פארק רילה בבולגריה | צילום: באדיבות MAGNUS

נתקע בלב המדבר

המיקום: נחל כמריר, ישראל

פרטי האירוע: מטייל נתקע במהלך טיול ג'יפים בשטח

אין אחד שלא יצא בחייו לטיול ג'יפים, בו ניתן מסלולים מאתגרים. אבל בדיוק כמו בכביש עירוני, גם בדרכי השטח צפויות לעיתים תקלות, רק שבאזור ללא קליטה הפעולה הפשוטה של קריאה לגרר לא אפשרית. במידה והצטיידתם קל כי ציפיתם להתחיל ולסיים את המסלול באותו היום, יתכן ותקלעו לחשיכה. במדבר, בו השינויים במזג האוויר קיצוניים ביחס בין היום והלילה, סיטואציה כזו עלולה להיות מסכנת חיים. במקרה הזה, המטייל היה מצויד במכשיר לוויני ושלח אות SOS למרכז השליטה ודיווח על כך שנתקע עם הג'יפ ללא יכולת להיחלץ. הצוות שמר איתו על קשר רציף, עדכן את יחידת החילוץ המקומית ולבסוף הוא הוצא מהשטח בבטחה.

אות SOS שהתקבל במרכז השליטה (צילום: באדיבות MAGNUS)
אות SOS שהתקבל במרכז השליטה | צילום: באדיבות MAGNUS
הכתבה הוכנה בסיוע MAGNUS - איתור, חילוץ ומכשירים לווינים לחו"ל