לאחר שהסגר האחרון הותיר אותנו שוב סגורים בין ארבעה קירות במשך שבועות ארוכים, הגיע הזמן לחזור אל הטבע והמרחבים הגדולים שיש לארץ הקטנה שלנו להציע.

רשת מלונות מטיילים ריכזה 6 מקומות שמומלץ לבקר בהם בסופ"ש הקרוב ויאפשרו לנו לנשום הכי הרבה אוויר שיש. לכם נשאר לבחור אם בא לכם את הירוק של העצים והצמחים בטבע, הכחול של הנחלים והים,  או הסגול והצהוב של הפריחות בסתיו תחת שמיים פתוחים לחלוטין. בואו נצא לדרך.

מי שמעדיף לראות כחול

חוף אכזיב

אם אפשר לשים את האצבע על חוף אחד המסמל חופש באווירה של חו"ל זהו חוף אכזיב, בין המפרצונים, בריכות ים הטבעיות והלגונות הכחולות בינות לסלעים המתאימות לשכשוך.

איך מגיעים?

רושמים ב-waze  שמורת חוף אכזיב ופונים ימינה לכיוון צפון לפני החניון לדרך כורכר. בדרך חולפים על פני "מדינת אכזיב" לאורך קו הים. ניתן להחנות לאורך בריכות השכשוך והלגונות ולצפות בדרך באנדרטת "פסל ים" של יחיאל שמי בגובה 5 מטרים לציון ההעפלה לארץ ישראל. בחוף אין שירותי הצלה באזור ואין צל.

חוף אכזיב (צילום: irisphoto1, shutterstock)
צילום: irisphoto1, shutterstock

חוף הדקל ליד הבניאס

האגדה מספרת על זוג אוהבים שהתקשה לעמוד בקשיי החיים בעמק החולה הבראשיתי, התווכחו רבות והחליטו להיפרד, הוא לצפון והיא לדרום המדברי. לפני הפרידה נטעו עצי דקל מדבריים. הדרומיים לא שרדו ואלו הצפוניים ניצבים עד היום בכניסה לחניון הדקל. לחוף עצמו לגונות רדודות מוקפות עצים וצמחייה ירוקה והוא מתאים במיוחד לשכשוך אחרון במים הקרירים של הבניאס לפני שהחורף מגיע.

איך מגיעים?

רושמים ב-waze "חניון דקל". עוברים רגלית שער ירוק לרכבים, פונים שמאלה לכיוון דרום, והולכים כ-700 מטר במקביל לבניאס, עד לפנייה לפינת הדקל, בה פונים ימינה. ניתן להמשיך וללכת דרומה לאורך הבניאס, לפינות החמדהרבות לשכשוך ופיקניק. המסלול נגיש לעגלות, אין שירותים באזור, הכניסה ללא עלות וללא תיאום.

חוף הדקל (צילום: באדיבות רשת מלונות מטיילים)
צילום: באדיבות רשת מלונות מטיילים

אוהבי הירוק

טוסקנה הדרוזית

הטיול לטוסקנה הדרוזית עובר בדרכים צדדיות ופחות מוכרות, בין כפרים ובוסתנים השייכים לדרוזים בצפון רמת הגולן. הטיול משלב תצפית וביקור בבריכת רם, טורבינות הרוח של תל ע'סניה, עמק יעפורי הדרוזי והשוק המיוחד, תצפית על החרמון ועל סוריה וביקור בטוטם שהוצב ביום שחרורו של גלעד שליט.

איך מגיעים?

בוויז - "נמרוד". בכניסה ליישוב לפני השער חונים לתצפית הראשונה במסלול. ממשיכים במסלול לבריכת רם. חונים בחניית המסעדה הגדולה. מצד שמאל לחניה כביש אספלט קטן שמוביל לשביל התצפיות. בנקודה זו יופיע שילוט ההכוונה הראשון לשביל התצפיות הסובב את ברכת רם. ניתן לבצע את השביל המקיף עם רכב גבוה בלבד בשל שביל הכורכר העולה. הטיול מעגלי.

טוסקנה הדרוזית (צילום: באדיבות רשת מלונות מטיילים)
צילום: באדיבות רשת מלונות מטיילים

נחל קדש - המסלול המאתגר

המסלול שנכנס בשל יופיו לשביל ישראל, כולל שני ערוצים המתלכדים לקניון מצוקי תלול ומרשים. באזור צמחייה עשירה והוא התפרסם בעיקר בשל מושבת שפני הסלע. המסלול מאופיין בסלעים קשים וגדולים לאורכו . אחת הנקודות במסלול היא מצודת ישע. המסלול מסתיים בקבר נבי יושע, שלפי המסורת הוא קברו של יהושע בן נון.

אורך המסלול כ-2 קילומטר. לא מעגלי ואורכו כשעתיים הליכה. מומלץ לעצור בחניון האלה- בה נמצאת האלה העתיקה בישראל.

נחל קדש (צילום: באדיבות רשת מלונות מטיילים)
צילום: באדיבות רשת מלונות מטיילים

חובבי הצבעוניות

טיול אל פריחת הסתווניות והחלמוניות בגולן

מי שפספס את פריחת החצבים, יכול למצוא מבוקשו בצבעוניות מבשרי הסתיו האחרים, החלמונית הצהובה והסתוונית הסגולה שכעת נמצאות בשיא פריחתן באזור צפון רמת הגולן.

איך מגיעים?

כקילומטר וחצי מצפון ליישוב אלוני הבשן פונים  מזרחה בכביש רעוע אל רכס חזקה. נוסעים עד למעבר בקר, המסומן בשלט "שביל הגולן" עם סימון שבילים ירוק "ג'ואיזה". רחבת הכניסה תחשוף נקודות של פרחים בצהוב או סגול.

משם ממשיכים לטיול בחורש הטבעי במסלול "בשבילם" ביער המשופע בעמדות תצפית המוקדשות לזכר שני חייליקיבוץ מרום גולן כחלק מפרויקט הנצחת בני הקיבוץ. השביל המשופע בסתווניות וחלמוניות ומבטיח פגישות ארעיות עם חיות בר ממוקם ממוקם ביער האלונים הסמוך לקיבוץ מרום גולן על רקע נופים מרהיבים.

חלמוניות ברכס בשנית (צילום: יהודה וינברג)
צילום: יהודה וינברג

עמק החולה

בין פלגי המים, הנחלים השוצפים, שפע הירוק והצל הרב, יחד עם שיאה של עונת הנדידה, עמק החולה מציע כיום נוף שקשה למצוא בארץ.

איך מגיעים?

פנו לצומת הגומא והמשיכו כמה מאות מטרים בנסיעה מזרחה לכיוון קיבוץ כפר בלום, לאחר מכן פנו שמאלה לדרך עפר המובילה לבריכות הדגים עם העופות המגיעים לסעודה של דגיגונים ותצפית על נוף רכס רמים ורמת הגולן.   סעו לקרן נפתלי סמוך למושב רמות נפתלי לתצפית על עמק החולה והאגמון. סיימו בעיר העתיקה קדש , עם המקדש ההלניסטי מלפני 2000 שנה. סיפורה של העיר העתיקה קדש מוזכר בכתבים מצריים ובספר מכבים ובה גם תצפית על בקעת קדש וגבול הלבנון.

בעקבות הציפורים בעמק החולה (צילום: באדיבות רשת מלונות מטיילים)
צילום: באדיבות רשת מלונות מטיילים