השבוע נפתחו אילת וים המלח לתיירים כחלק מתכנית "האיים הירוקים" וכולם חיכו לסוף השבוע כדי שהתיירות במקומות הללו תחל לחזור לעצמה כמו לפני הקורונה. ישראלים שהגיעו לעיר הדרומית מספרים שאלפי ישראלים גודשים את מרכזי הקניות בעיר הדרומית משעות הבוקר וקונים מכל הבא ליד בזמן שהחופים והטיילת עדיין ריקים.

"אין מה לעשות הרבה במלון אז יצאנו החוצה להתאוורר ולקנות מוצרי חשמל ובגדים", סיפרה ענת מירושלים שהגיעה לנפוש בעיר עם כמה מבני משפחתה. "היינו חייבים חופש. הרגשנו חנוקים בתקופה הזו. עוד לפני שעשינו את כל בדיקות הקורונה הזמנו את החדרים למלון כדי לשריין אותם מראש. אנחנו נהנים פה מכל רגע. זה היה שווה את כל הנסיעה והטרטור של הבדיקות. סוף סוף יש אוויר של חופש. לא הלכנו לים ולמרינה כי מזג האוויר לא הכי נוח אבל כיף לנו פה וזה הכי חשוב".

אילת נפתחה לתיירים (צילום: באדיבות רשת מלונות פתאל)
מחסומים בכניסה לעיר | צילום: באדיבות רשת מלונות פתאל
אילת נפתחה לתיירים (צילום: איתי כהן)
מרכזי הקניות התמלאו | צילום: איתי כהן
אילת נפתחה לתיירים (צילום: איתי כהן)
צילום: איתי כהן

הפיכתה של אילת ל"אי ירוק", ניסוי ראשון מסוגו נתקל בלא מעט קשיים ביציאה לדרך, אך נראה שהיום הדברים כבר החלו לפעול כמ שצריך ובכניסה לעיר כבר נערכות בדיקות במחסומים. על פי הנתונים שהגיעו ל-mako התפוסה בבתי המלון עומדת על כ-50 אחוז בלבד. רק כשני שליש מבתי המלון בעיר פתחו את שעריהם והתקווה היא שהחל מהשבוע הבא שאר המלונות ייצטרפו גם הם.

גורמים בענף התיירות בעיר העריכו כי כבר בשבוע הבא כל בתי המלון 50 במספר ייפתחו (12 אלף חדרים) והתפוסה תעלה ל-85 אחוז לפחות.

"יש נופשים פוטנציאלים שיושבים על הגדר ומחכים לראות איך הניסוי יעבוד ואז הם יזמינו חדרים. אחרים מחכים למבצעים זולים ולכן אני מעריך שבשבוע הבא בתי המלון יהיו מלאים ברובם עד אפס מקום", הסביר מנהל בכיר באחד מבתי המלון בעיר.

אילת נפתחה לתיירים (צילום: איתי כהן)
צילום: איתי כהן
אילת נפתחה לתיירים (צילום: איתי כהן)
צילום: איתי כהן

"בתי המלונות המשויכים לרשתות הגדולות נערכו יותר מהר למתווה מבחינת הצטיידות במזון וכוח אדם בכל הנושא הלוגיסטי והתחזוקה ולכן הם היו יותר זמינים לקליטת הנופשים ולהזמנות מידיות", הסביר יו"ר התאחדות בתי המלון באילת, שבי ישי. "אני יכול לומר שהביקוש לבתי מלון בעיר שובר שיאים. יש ביקושים אדירים וכבר בשבוע הבא נראה תפוסה גדולה בהרבה מסוף השבוע הזה. אנשים להוטים לצאת לחופשה כמעט בכל מחיר ואילת נותנת להם את המענה לחופשה מושלמת".

לדבריו, בתי המלון יקפידו מאוד על הבדיקות ויבדקו שהן תקינות ולא מזויפות ויערבו את המשטרה במידת הצורך. "למלונות יש אינטרס שאילת באמת תהיה ירוקה. מי שינסה להתחכם ויגיע עם בדיקות מזויפות נערב את המשטרה באופן מידי", הדגיש ישי. "תהיה הקפדה חמורה מאוד בנושא הבדיקות. ניסוי האי הירוק חשוב לנו ולא נרצה לחזור אחורה ושיגרמו לכך שבתי המלון שוב יסגרו בפעם השלישית, כי אם זה יקרה זו תהיה מכת מוות שלא נתאושש ממנה. אני מציע לנופשים לבוא ליהנות מאילת ומבתי המלון ולהקפיד על ההנחיות".

אילת נפתחה לתיירים (צילום: איתי כהן)
צילום: איתי כהן
_OBJ

גורם בכיר באחד מבתי המלון בעיר אישר כי הם הכשירו את העובדים לבדוק היטב כמה פעמים את בדיקות הקורונה שעמם מגיעים הנופשים בעיר. "אנחנו ערוכים למקרה של זיופי בדיקות. הכשרנו עובדים שיבדקו כמה שצריך את הבדיקות גם עם יהיו עיכובים. חשוב לנו שהניסוי יצליח כדי שנמשיך להפעיל את בתי המלון וניתן את השירות הכי טוב לאורחים. אם יהיו זיופים ניתנה הנחיה להזמין מיד את המשטרה", הסביר הבכיר.