"יפו היא הפינה היוקרתית והלא צפויה של תל אביב", זו הכותרת שבחרו להעניק ב'ניו יורק טיימס' לכתבה שעלתה לפני כשבוע וסוקרת את כל מה שקורה במקום שעד היום תמיד עמד בצל של האחות הגדולה שלו.

>>לעוד עדכונים היכנסו לעמוד הפייסבוק של mako חופש 

נראה שמאז שנטע ברזילי הביאה את אירוויזיון 2019 לארץ, כולם לא מפסיקים לדבר על העיר המארחת - תל אביב. יחד עם זאת, נראה שדווקא יפו, שבשנים האחרונות התחדשה בלא מעט מלונות יוקרה ומסעדות והתרבות רבת השנים שלה, היא זו שבאמת גונבת את ההצגה בעולם. 

יפו (צילום: Seth Aronstam, shutterstock)
מגדל השעון | צילום: Seth Aronstam, shutterstock
הבריכה הכי טובה בעולם (צילום: אסף פיננצ'וק)
מלון סטאי ביפו | צילום: אסף פיננצ'וק

"הנמל העתיק בן 3,000 השנים הוא מבוך של סמטאות אבן לבנות, מסגדים ושווקים עם עתיקות ותבילינים" , מתארים בניו יורק טיימס. באתר מציינים בעיקר את שלושת מלונות היוקרה שנפתחו לאחרונה כמי שמצעידים לטענתם את יפו קדימה: סטאי בסמוך למגדל השעון (שגם זכתה לאחרונה במלון עם הבריכה היפה בעולם), דה ג'פה ודריסקו. לכל זה תוסיפו חיי לילה תוססים, שוק הפשפשים מפורסם ותקבלו מקום ששווה להגיע אליו.

הדבר הגדול הבא

הזינוק הגדול ביותר לשינוי, על פי המגזין, הגיע לאחר שבשנת 2007 העירייה שיפצה את הנמל הישן ושוק הפשפשים בהשקעה של כ-225 מיליון דולרים. פתאום במקום נפתחו מסעדות ופאבים, ואנשים החלו להגיע בהמוניהם. מאותו רגע נראה שיפו לא עוצרת ומתחדשת כל הזמן. בשנת 2016 חל עוד זינוק בעיר כשרז רהב פתח את מסעדת OCD ("ניסוי גסטרונומי פרוע") וגרר אחריו גל של מסעדות שף, כמו למשל מסעדת בית קנדינוף, מסעדה שהיא גם מקום לאומנות. 

יפו (צילום: Protasov AN, shutterstock)
נמל יפו | צילום: Protasov AN, shutterstock
יפו (צילום: Subodh Agnihotri, shutterstock)
רחובות יפו | צילום: Subodh Agnihotri, shutterstock

ומה עוד כתבו במגזין היוקרתי? "יפו היא האזור הכי חם בתל אביב. האנרגיה והאותנטיות, ביחד עם האומנות המקומית, הגלריות, הארכיטקטורה, האוכל המדהים והים, נותנים לה את האווירה המיוחדת שלה. ביפו יש את כל המרכיבים להיות הדבר הגדול הבא". 

לצד כל המחמאות, במגזין מציינים גם שהג'נטריפיקציה שעבר המקום בשנים האחרונות לא משמחת את כולם. יפו הייתה במשך מאות שנים המרכז של התושבים הערבים והמוסלמים באזור. עם הזמן, ככל שהתפתחו בה פרוייקטים יוקרתיים, צצו גם לא מעט האשמות על כך שההיסטוריה והאותנטיות המוסלמית של העיר נמחקו.

"יחד עם זאת, כיום האזור הוא אחד המקומות הבודדים בארץ בו חיה אוכלוסיה יהודית וערבית מעורבת", נכתב. ובשורה התחתונה: אתם יכולים לאהוב את יפו, או לשנוא את מה שעבר עליה, אבל אתם בהחלט לא יכולים להתעלם ממנה. גם בעולם כבר הבינו את זה. 

שיפוץ נמל יפו

בתקופה הקרובה יחלו עבודות לשיפוץ הנמל שצפויות להימשך כשנתיים. "עיריית תל אביב-יפו השקיעה וממשיכה להשקיע משאבים רבים בשיפוץ מזחי הדייגים ותשתיות העגינה בנמל יפו", נמסר ל-mako חופש. "בתחילת חודש יוני יחלו עבודות לפיתוח הנמל והפיכתו למרכז בילוי ופנאי המשלב מוסדות תרבות ואמנות, כולל חידוש אזור מחסני הדייגים ורציפי הסירות, תוך שמירה על האותנטיות היפואית. אזור העבודות יתבצע סביב מחסנים 2-3 בלבד שיהיה סגור לתקופה של כשנתיים וחצי, אך תישאר רצועת מעבר באזור המעגנה לתנועת מבקרים ותפעול של המעגנה והדייגים. הנמל ימשיך לשמש כנמל דייג פעיל".