בשנת 2022, אחרי שהקורונה נגמרה באופן סופי והמוני ישראלים חזרו לטייל בכל העולם, גם טרנד הקרוזים מנמל חיפה החל להתפוצץ וטרף את כל הקלפים. ואז הגיעה שנת 2023 והוכיחה שעוד לא ראינו כלום והאהבה לאניית הענק רק הולכת וגדלה.

כך, אחרי שמנו ספנות פתחה את העונה באופן רישמי ואחריה הצטרפו גם MSC ורויאל קריביאן (ובהמשך גם NCL), ביום חמישי האחרון שלוש אניות קרוזים עגנו במקביל ברציפי נמל חיפה ועל סיפונן היו 11 אלף נוסעים, כ- 5,200 מהם תיירים. מדובר בשיא מבקרים ליום בטרמינל הנמל מאז 2011.

> נמל חיפה הפך להיות אחד המקומות החמים

> בשנה שעברה הצטרפנו לקרוז הבינלאומי הראשון מנמל חיפה וכך זה נראה

בנמל עגנו אניית Norwegian Jade של חברת הקרוזים נורוויג'יאן ועליה כ-2,700 תיירים, שצפויה להגיע השנה באופן קבוע לנמל חיפה כחלק ממסלול של 7 לילות במזרח הים התיכון שיוצא מפיראוס, וכולל יומיים בישראל (תיירים מהארץ לא יוכלו לעלות). מרביתם של התיירים באוניה מצפון אמריקה.

קראון איריס (צילום: גיאודרונס)
הקראון איריס בנמל חיפה | צילום: גיאודרונס

MSC MUSICA (צילום: ניר הופמן)
האנייה הכי גדולה שתהיה כאן השנה. MSC MUSICA | צילום: ניר הופמן

לאחר מכן נכנסה לנמל גם הקראון איריס של חברת מנו ספנות שתפליג לפנות ערב להפלגת סופשבוע בלימסול (קפריסין) ותשוב לנמל חיפה ביום ראשון. האוניה השלישית שהגיעה באותו היום היתה ה-MSC MUSICA שמגיעה לנמל חיפה מידי יום חמישי ועל סיפונה כ-2,500 תיירים מאמריקה ואירופה שבאים לביקור בישראל, וכן כ-1,000 נוסעים (ישראלים וזרים) שמתחילים ומסיימים את ההפלגה בחיפה, כחלק משבוע הפלגה באיי יוון, פיראוס וקושאדסי בטורקיה.

כאמור, גם רויאל קריביאן עם האוניה Rhapsody of the Seas החלה את העונה הארוכה שלה בנמל חיפה השבוע והיא תעגון בארץ בכל יום שלישי.

הספינה Rhapsody of the seas בחיפה (צילום: גיאודרונס)
גם רויאל קריביאן בנמל חיפה | צילום: גיאודרונס

"האהבה לקרוזים התחילה עוד לפני הקורונה. זה קרה בלי שיווק או פרסום אגרסיבי, אנשים פשוט גילו שהם אוהבים את המוצר" אמר אודי שנבל, מנכ״ל סנורמה, נציגת רויאל קריביאן בישראל. "אנשים הבינו שזה קונספט נוח לכל הגילאים והנוחות הזאת פשוט מכרה את עצמה. הביקוש היה בעיקר למשפחות עם ילדים שהבינו שזו חופשה שמתאימה ונוחה לכולם. 80 אחוז מהנוסעים שעלו להפלגה מחיפה השנה היו אנשים שלא הפליגו מעולם ואחרי שחזרו לארץ כבר הזמינו את השיט הבא, חלק מאירופה, וצירפו עוד משפחה וחברים".

כ-600 אלף נוסעים ותיירים יגיעו באניות ב-2023

הנמל הלאומי בחיפה נערך לכמות שיא של מבקרים כאשר הצפי הוא לכ-230 הפלגות קרוז עליהן יפליגו כ-600 אלף נוסעים ותיירים. סך הכל יגיעו לנמל חיפה השנה כ-30 חברות קרוז שונות, 10 מהן גם הכריזו על חיפה כנמל בית בו הן מתחילות ומסיימות את ההפלגה. נתוני 2023 מהווים גידול של למעלה מ-70 אחוזים ביחס ל-2022, שהייתה אף היא שנת שיא.

View this post on Instagram

A post shared by Port of Haifa - נמל חיפה (@portofhaifa)

בתוך כך, כחלק מפיתוח תשתיות התיירות בנמל, נחנך לאחרונהר חניון ייעודי המונה כ-600 מקומות חנייה, למפליגים מנמל חיפה. החניון יכלול איסוף כבודה והסעה ישירות לטרמינל הנוסעים, ויקל על ההגעה לטרמינל. פרטים על הסדרי החנייה ניתן למצוא באתר האינטרנט של נמל הלאומי חיפה.