בימים רגילים כולנו רגילים ליהנות מהטבע במקומות כמו מצפה נפתוח ואתר הטבע העירוני עמק הצבאים בירושלים, חופי אילת, מכמורת וניצנים ועוד, אולם בשבוע הראשון של סגר הקורונה השני, הם נותרו שוממים. אנשי החברה להגנת הטבע צילמו אותם בישבלנו, כדי שלא נפספס את המראות היפים גם בימים בהם אנחנו לא לגמרי יכולים לבקר בו.

בחברה להגנת הטבע מסבירים שלשהייה בטבע יש חשיבות עצומה לבריאותנו, הפיזית והנפשית, ולא במקרה – המין האנושי התפתח במשך מיליוני שנים בסביבה טבעית. החושים שלנו ומבנה הנפש שלנו מכווננים לגירויים בטבע.

מחקרים מצאו ששהות בטבע מפחיתה לחץ נפשי, מעכבת תגובות אלימות או אימפולסיביות, מפחיתה סימפטומים של דיכאון, חרדה והפרעות קשב, מעודדת יצירתיות ומעלה את תחושת הערך העצמי והאושר הפנימי באנשים – הן כפרטים, והן ברמת הקהילה והאוכלוסייה.

"בזמן הסגר הראשון, קיבלנו כל הזמן דיווחים על 'שגשוג' הטבע - בעלי חיים שחוצים את גבולות אזורי המחייה שלהם ומופיעים בלב הערים הריקות, בחופי הרחצה הריקים מאדם, בכבישים השקטים ועוד", מסבירים בחברה להגנת הטבע. לעיתים נראה שהטבע עורך חגיגה, אך המצב האופטימלי הוא מצב של חיים משותפים, בהם כל הצדדים יודעים לחיות ביחד והתחשבות האחד בשני. הקיום שלנו כרוך בטבע וגם הטבע זקוק לנו, לשמור עליו, לכבד אותו, לאהוב אותו, ולחנך את הדורות הבאים לשותפות טובה ומכבדת עם הטבע".

עמק הצבאים (צילום: דב גרינבלט)
צבאים בעמק הצבאים | צילום: דב גרינבלט
חוף ניצנים (צילום: ברק ביכלר)
חוף ניצנים | צילום: ברק ביכלר

נדידת הציפורים החלה

גם בקק"ל דאגו לתעד את מה שקורה כרגע באחד מהמקומות הכי יפים בארץ בזמן הכי יפה שלו - אגמון החולה. "אנחנו נמצאים כרגע בעיצומה של נדידת הסתיו", אומרת עינבר שלומית רובין, שעובדת בשמורה. "הציפורים עוזבות את אתרי הקינון שלהן באירופה שמתקררת ועוברות אצלנו בדרך אל אפריקה. למעלה מחצי מיליארד ציפורים עוברות בישראל בתקופת הנדידה, ולהרבה מהן אגמון החולה מהווה את אחד מתחנות החובה כדי שיוכלו להמשיך במסע הארוך שלהן", 

"בימים האלה אפשר בעיקר לראות את השקנאים והעופות הדורסים. יש גם הרבה חופמאים שהגיעו ובכלל הרבה עופות מים. בימים הקרובים אמורים להגיע גם העגורים הראשונים כדי לשמח אותנו".

 "המדבר לא שומם"

עוד תמונות יפות הגיעו אלינו מפארק תמנע בערבה הדרומית, שם דאגו לתעד שלל בעלי חיים. "הטבע בסדר גמור, זה משהו שמאוד מרגישים אותו בתקופה האחרונה", אומר עומר ארמוזה, מנהל פארק תמנע. "אני חושב שהטבע הוא קצת כמונו. אחרי קיץ עמוס וחם, יש התעוררות מחודשת, ואנחנו בעצם עדים להרבה חיות שאנחנו רואים עכשיו בצורה חופשית.

פארק תמנע הוא אחד הפארקים הגדולים בארץ - 70,000 דונם, בערך בגודל של תל אביב, ככה שיש המון מרחבים גם לנו וגם לחיות. אני חושב שכל החיות, בטח באזור שלנו, הן לא מסוכנות. אם מכבדים אותן אז הן יודעות לכבד חזרה, הן לא מאוד מפחדות אבל אם הן מרגישות מאוימות אז כמובן שיעלמו. יש לנו באזור צבאים, יעלים, חרדוני צב, חרדוני סיני, ציפורים. חושבים שהמדבר שומם אבל יש פה הרבה מאוד חיים וחיות".

תמנע (צילום: מיכאל אליגולשוילי)
יעל נובי צעיר | צילום: מיכאל אליגולשוילי
תמנע (צילום: מיכאל אליגולשוילי)
חרדון צב הדור | צילום: מיכאל אליגולשוילי
תמנע (צילום: מיכאל אליגולשוילי)
עופות דורסים בנדידה | צילום: מיכאל אליגולשוילי
תמנע (צילום: מיכאל אליגולשוילי)
צילום: מיכאל אליגולשוילי