דצמבר כבר כאן והחורף האמיתי מבושש להגיע. ישנן הרבה פרשנויות למה ומדוע, אבל העובדות הן עובדות ועל כן יצאנו לחפש מזג אוויר קריר יותר, קצת מים, קצת חגיגות והרבה טבע פתוח, עד שהגשמים הרציניים, הקור והפריחה הרעננה יגיעו אלינו.

>>לעוד עדכונים היכנסו לעמוד הפייסבוק של mako חופש 

>> למסלול הטיול של חודש נובמבר

>> למסלול הטיול של חודש אוקטובר

אז עלינו לירושלים, שבדרך אלי תמיד שווה לעצור לטיולים בהרי יהודה (הרי ירושלים), בהם יש גם מעיינות רבים. הנחל הגדול שעובר בהרי יהודה, הינו נחל שורק ויובליו הגדולים הם נחל רפאים ונחל כסלון. המסלע של הרי יהודה עשוי בעיקרו מסלע גיר ודולומיט, דבר המאפשר למי גשם ומשקעים לחלחל דרכם ולנבוע כמעיינות בהרים.

עין כסלון - מעיין קטן בין תאנה וקנה סוף 

למעיין עצמו ניתן להגיע משני כיוונים שונים, או להחנות את הרכב בישוב כסלון ולרדת ברגל (צריך לחצות כביש ראשי). ניתן גם לרדת עם הרכב בזהירות לעבר נחל כסלון ולהחנות ליד בית העלמין של הישוב (בצד ובשקט ובתנאי שלא מפריעים) ומשם לצעוד ישירות בנחל לכיוון המעיין. ההליכה לא ארוכה ובמגמת ירידה. המעיין עצמו מעט נחבא אחרי העיקול, אבל ברגע שהגעתם לא תתחרטו. המים נעימים ונקיים אך עמוקים למדי - קחו בחשבון, ילדים קטנים או כל מי שאינו יודע לשחות, חייב השגחה צמודה. המעיין אינו גדול, ניתן לשבת ולטבול רגליים ובינתיים להכיר את המטילים שהגיעו לבקר גם (מפגש חברתי זה חלק מהעניין), או לאזור אומץ ולהיכנס לתוך המים הקרירים. תביאו מגבת ופק"ל קפה, זה כבר יכול להיות שיפור מקצים מושלם.

עין כסלון (צילום: מירב טלמור-קשי)
צילום: מירב טלמור-קשי
עין כסלון (צילום: מירב טלמור-קשי)
צילום: מירב טלמור-קשי

יער הקדושים - מקום טוב לפיקניק

יער רחב ידיים השייך לקק"ל וממוקם בנגישות טובה גם לעין כסלון וגם לעינות בוקר (שמיד נצא לבקר גם בהם). בכניסה ליער, תוכלו למצוא מפה של קק"ל עם הסברים לגבי התנהלות ביער, מסלולי טיול ונקודות ציון חשובות באזור. שולחנות עץ פזורים ברחבי היער וזה אכן אידאלי להוציא את הפק"ל פעם נוספת, לפרוש מפה משובצת ולארגן ארוחה ממיטב התוצרת הביתית. יכול להיות שאפילו יהיו לכם שכנים מאובזרים עם מערכות שמע וציוד מטבחים איכותי, אז תמיד תוכלו להזמין מהם שיר שאתם אוהבים. לפחות לנסות.

יער הקדושים (צילום: מירב טלמור-קשי)
צילום: מירב טלמור-קשי

עינות בוקר - פינת זולה סמויה מן העין וקרובה אל הלב

אחרי שאכלתם ונחתם, או לפני, הכל תלוי בכם, ניתן ללכת ברגל או לנסוע מרחק קצר מאוד לירידה לעינות בוקר. לעינות בוקר יש שביל קטן מדרך העפר הראשית, חשוב לשים לב שקצת קשה לאתר את הירידה המסודרת למעיינות עצמם - קחו מעט ימינה לאחר שירדתם מדרך העפר הראשית ואז תמצאו אותם בנקל. ללכת בזהירות ואז לפנות שמאלה (מרחק קצר למדי) לעינות בוקר. המקום עצמו טופח ונוקה על ידי מתנדבים וממש חשוב לשמור על הניקיון, על השקט, על הציוד (פינות זולה, ספסלים, גפנים) ולהשאיר בדיוק אותוה דבר גם לבאים אחריכם.

עינות בוקר (צילום: מירב טלמור-קשי)
צילום: מירב טלמור-קשי

עצירת אוכל בעין כרם

שכונת עין כרם היפה, רק להגיע אליה ולהסתובב ברחובות כבר עושה טוב על הלב. אבל אם באוכל עסקינן, מומלץ לעצור בפונדק עין כרם - מסעדה ותיקה ומוכרת שיתרונה הגדול הוא בגיוון התפריט וביכולת של כל אחד, כולל ילדים, למצוא משהו שהוא אוהב. אל תחמיצו את הפוקצ'ות שיוצאות היישר מהטאבון החם.

אירועי חג המולד

במהלך חודש דצמבר מתקיימים אירועים שונים וקונצרטים לציון חג המולד. בכיכר ימק"א מוקם עץ כריסמס גדול וצבעוני, ישנם שווקי חג מולד, קישוטים ואווירה מיוחדת. עיקר הפעילות מתמקדת ברובע הנוצרי וברובע הארמני, קונצרטים ומקהלות המתקיימים בכנסיות השונות, ניתן לראות בפרסומים השונים, אירוע חגיגי באברהם הוסטל ועוד הפתעות ברחבי העיר.

והשנה, כאשר חנוכה וחג המולד יוצאים בחפיפה אחד לשני, אפשר בהחלט להנות מערב חוויתי, מלא אור ושמחה בירושלים. אולי אפילו תישארו לישון ? מי יודע, אולי יחכו לכם הפתעות בגרביים...או על אדן החלון ליד החנוכייה.

כריסמס ירושלים (צילום: מירב טלמור-קשי)
צילום: מירב טלמור-קשי
_OBJ

מירב טלמור קשי- יעוץ ותכנון טיולים בהתאמה אישית גם בפייסבוק