בשעה טובה - הטפטוף הראשון (והקצר מידי) מאחורינו והרבה מאיתנו כבר מתחילים להרגיש את הסתיו שהגיע: קרירות בשעות בין הערביים והלילה, סוודרים וחולצות ארוכות שמתחילם להילקח בחשבון ואפילו גינות ירק ואדניות שמתחדשות בשתילים חדשים לקראת החורף.

לכבוד המאורע המשמח, אספנו מספר המלצות על מקומות לטייל בהם בתקופה הקרובה, לםני או אחרי הגשם הרשאון האמיתי שיגיע. תזכרו שתמיד חשוב להיות זהירים, במסלולים רטובים וחלקלקים, בעיקר אם יש סכנה במסלול של מצוק, תהום, או כל מפגע אחר שיכול להוות סכנה אמיתית. והעיקר ליהנות. 

נחל השופט

מסלול שלכת ואווירת אירופה בארץ 

מסלול נחל השופט יפה במהלך כל השנה, אך היתרון שלו בעונה הזו הוא שהעצים עומדים בשלכת, נעים ונוח לטייל בו, גם עם ילדים קטנים וגם לבעלי מוגבלות בתנועה. תוכלו לעשות את המסלול הקצר, או מסלול ארוך יותר, בכל מקרה הרבה פחות עמוס מתקופת הקיץ והחופש הגדול, תהנו משלכת זהובה ויפה, גשרוני עץ והליכה לאורך הנחל.

טיול רמת הגולן-חלמוניות (צילום: מירב טלמור-קשי)
נחל השופט | צילום: מירב טלמור-קשי

היתרון: מסלול נוח, חנייה קרובה, עלי השלכת הרטובים משרים אווירה מיוחדת, בחניון החרובים הסמוך ניתן לעשות פיקניק, להתארגן וליהנות מפינת חמד בחינם לגמרי.


רכס בשנית ברמת הגולן

פריחת החלמוניות וסתוונית התשבץ  

אין כמו להגיע ולחזות בפריחה המדהימה של החלמוניות וסתווניות התשבץ, בתקווה שישתפו פעולה ויופיעו במלוא תפארתן כמו בכל שנה. הנסיעה לרמת הגולן, לאחר הגשם, חוויתית אף היא ולמרות המרחק מהמרכז או מהדרום, שווה לנסוע ולעלות לרכס בשנית והר חזקה הן לתצפית מרהיבה והן לטיול בינות לפרחים. אפשר להמשיך במסלול רגלי אל "שביל הגולן", שמתחיל ממש מתחת למוצב.

טיול רמת הגולן-חלמוניות (צילום: מירב טלמור-קשי)
חלמוניות ברמת הגולן | צילום: מירב טלמור-קשי

היתרון: רמת הגולן כולה יפה לאחר גשם ראשון, תצפית נהדרת מראש הרכס ( בתקווה לראות טובה ), החנייה ממש קרובה למקום פריחתן של החלמוניות והסתווניות, יש ללכת בזהירות רבה בין הפרחים בכדי לא לדרוך עליהם ולשמור על הטבע.  


אגמון עמק חפר ומצפור ויקר

גם הציפורים אוהבות גשם ראשון

לא רק אנחנו צוהלים משמחה לקראת היורה, גם בעלי החיים נהנים מהאוויר הנעים. ההמלצה שלי לטייל במצפור ויקר בעמק חפר ובאגמון חפר (בסמוך לקיבוץ עין החורש), תוכלו להספיק רק אחד או את שניהם, מה שתחליטו ותלוי בזמן שתפנו ביומן. המצפור והאגמון קרובים אחד לשני, באחד תרוויחו מצפור משגע הצופה אל שדות עמק חפר, ציפורים ונוף פתוח ובשני, תוכלו להתהלך בין בריכות הדגים, לעצור בביתני הצפייה , כולל תמונות והסברים על קירות הביתנים ולהנות מהעובדה שגם הציפורים אוהבות גשם ראשון.

אגמון חפר (צילום: נגה משל)
אגמון עמק חפר | צילום: נגה משל

היתרון: ניתן להגיע עם הרכב מאוד קרוב למסלולים הקצרים, להרגיש חלק  מהטבע, בעלי החיים והציפורים. המיקום בעמק חפר אשר בשרון, כך שמתאים למגיעים גם מהדרום וגם מהצפון.


ברכת יער חדרה

מי אמר בוץ ולא קיבל?

קניתם מגפיים? זה הזמן לאוורר אותם, או לבדוק האם אתם באותה מידה משנה שעברה ולהתכונן לגשם המשמעותי הראשון. אין כמו טיול לאחר הגשם עם מגפי גומי, בוץ ושלוליות. הצעה לטיול שבת קצר ונחמד בבריכת יער חדרה, אם יש לכם זכוכית מגדלת תביאו איתכם, אפשר לנסות ולצפות בדו חיים בבריכות, או להסתכל ממרחק על המתרחש בתוך השמורה. בינות לצמחיית הביצות העשירה, תוכלו לטייל, אפילו אם ירד עדיין גשם, תביאו מטריות. ההליכה לא קשה ואינה ארוכה, אבל בהחלט יכולה להיות חווייתית ושווה במיוחד, למי שלא מפחד מבוץ ואקשן בטבע.

בריכת יער חדרה (צילום: מירב טלמור-קשי)
בריכת יער חדרה | צילום: מירב טלמור-קשי

היתרון: הליכה קצרה יחסית בשמורת טבע מיוחדת של ביצות שהיו קיימות באזור, שילוב מרשים בין גשם ראשון, מגפיים וסביר להניח בוץ, אפשרות לחקר דו חיים מקרוב , כמובן תוך כדי שמירה על הטבע והחוקים.


גן לאומי עין חמד

אירופה בדרך לירושלים

אני יודעת שלהגיד אירופה בימים אלו זה קצת מעורר אי נוחות, כי השמיים סגורים ומי לא מתגעגע לנופי אירופה בסתיו, שלכת, דלועים וענני גשם. אבל אני ממש בעדכם ולכן משתפת אתכם במקום קסום, שאפשר לרגע להרגיש בו כמו באירופה בסתיו. גן לאומי עין חמד, השייך לרשות הטבע והגנים ובהחלט צריך להירשם מראש באתר שלהם, הוא כזה. העצים שעומדים בשלכת, הנחל הזורם והגשרונים, יופי מקומי שמאפשר ליהנות ממראות עלי שלכת כתומים ואדומים וקרירות חורפית. אם תביאו גם פק"ל קטן ותכינו תה צמחים עם עוגיות שוות, בכלל תחושו את עצמכם בפארק בפריז, לונדון או וינה.

גן לאומי עין חמד (צילום: מירב טלמור-קשי)
גן לאומי עין חמד | צילום: מירב טלמור-קשי

היתרון: אפשר גם להתלבש יפה, משום שהגן הלאומי לא דורש מאמץ הליכה מיוחד וכך בצילומים ממש תוכלו להשתלב בווייב האירופאי. מכאן תוכלו להמשיך לעין כרם או למסלולים נוספים בהרי ירושלים או בעיר עצמה. 


מערות בית גוברין

טיול מיוחד גם בגשם

הנה מקון שניתן לטיי בו בכל מזג אוויר. גם כשיש גשם, נוכל לטייל בין המערות השונות, ללמוד על הקולומבריום, על ציורי הקיר ועל החיים שהיו ב"ארץ אלף המערות" – כפי שמצוין באתר רשות הטבע והגנים. במקרה של גשם, ניתן להיכנס לאחת המערות, להתבונן ולחכות שתוכלו להמשיך לנקודה הבאה. יש הרבה הסברים מעניינים, לעיתים ישנן גם פעילויות של רט"ג, כמובן הכל תלוי מגבלות הקורונה. המערות עצמן, מאפשרות, מעבר לחקר ההיסטוריה, הגנה מפני הגשם ויכולת לטיול מיוחד בין הטיפות. הגן הלאומי ממוקם בשפלה, על כביש בית שמש קרית גת. יש כמובן להירשם מראש באתר ולהביא את האישור עמכם.

מערת הפעמון (צילום: יחסי ציבור, ויקיפדיה)
מערת הפעמון | צילום: יחסי ציבור, ויקיפדיה

היתרון: גן לאומי שנדרשת אליו הרשמה מראש, אפשר לטייל גם אם יורד גשם – יש מקום מחסה, שילוב הhסטוריה ואמנות, תערוכה מרשימה "צורות אנוש" המתקיימת בגן הלאומי בשעות החשיכה ודורשת אף היא, הרשמה מראש.

 

 

מירב טלמור-קשי, מתכננת טיולים בארץ ובחו״ל, מומחית בתחומי תקשורת ויחסי ציבור ונותנת שירותי ייעוץ בנושאים אלו. כתבת תיירות ובעלת הבלוג "חלומות ומסעות" גם בפייסבוק ובאינסטגרם