לאחרונה נסעתי לטייל בגליל המערבי והגעתי לנחלים צלולים ומדהימים שזורמים בכל השנה. יש מקומות שהגעתי אליהם תוך 5 דקות ויש כאלה שדורשים הליכה של שעה ולצערי שמתי לב שבכל הנחלים שהייתי יש ערימות של זבל והמטיילים שהיו כאן קודם "שכחו" לאסוף אחריהם.

אני ממליץ להגיע למקומות האלה, אבל לא לשכוח להביא אתכם שקית זבל מהבית כי רק ככה נוכל לשמור עליהם יפים.

ארז דגן - טייל ויזם, הקים את אתר הטיולים "ארץ דגן", מוציא טיולי לוקיישנים למקומות נסתרים בארץ. לעדכונים בזמן אמת, אתם מוזמנים לעקוב בעמודי האינסטגרם והפייסבוק של ארז    

 >> מהצפון עד הדרום: אלה 60 המעיינות המומלצים ברחבי הארץ

 

עין געתון

נחל געתון זורם גם בקיץ ונשפך לים התיכון דרך הרחוב הראשי של נהריה, שדרות הגעתון. בימי הקיץ החמים ביקור במעיינות של נחל געתון זו אופציה נהדרת לבילוי בטבע, יש מים זורמים, בריכות שכשוך, הרבה צל, פינה רחבה לפיקניק בטבע וחורבה עתיקה שמהווה לוקיישן נפלא לצלמי טבע.

לצד כל היופי הזה, הלכלוך שראיתי בנחל הוא נוראי וכמעט בכל מטר שהלכתי נתקלתי בזבל שמפוזר בתוך המים הצלולים. מבאס.

עין געתון (צילום: ארז דגן)
כל כך יפה | צילום: ארז דגן

עין געתון (צילום: ארז דגן)
כל כך מבאס | צילום: ארז דגן

דרכי הגעה ופרטים נוספים

וויז: עין געתון | הטיול בחינם ומתאים למשפחות. 

*במהלך הנסיעה יש מעבר מים שהחציה שלו מתאימה לכל רכב.

*יש להתעדכן באתר רשות הטבע והגנים לגבי רמת הזיהום בנחל.

עין געתון (צילום: ארז דגן)
קופסת חומוס במים | צילום: ארז דגן

סיפור דרך נחל געתון

לאחר שחניתם ליד גדר בולטת, תצעדו במשך 5 דקות לכיוון החורשה המוצלת שם זורם נחל געתון. אפשר ללכת בתוך המים ואם תלכו קצת עם הזרם תגיעו לבריכות יותר רחבות.

בסמוך לנחל יש חורשת אקליפטוסים רחבה ומוצלת ובה אפשר לעצור לפיקניק מושלם. כ- 100 מטר מערבית לחורשה המוצלת, שוכנת חרבת געתון, ששימשה כבית האחוזה של משפחת סורסוק-משפחת בנקאים סורים נוצרית וכיום הוכרזה כאתר מורשת לאומי.

בימי קיץ המקום מוזנח ומלא בקוצים, אך שמעתי שבקרוב יבוצעו באתר עבודות שיקום.


נחל כזיב

נחל כזיב נמצא בין מעלות לנהריה וזורם כל השנה במים צלולים עם בריכות מים מדהימות, שמתאימות לטיול משפחתי בקיץ הישראלי הלוהט. מקורותיו של הנחל ממעיינות עין זיו, עין טמיר ועין חרדלית.

רוב המסלול בנחל נקי מלכלוך, מלבד כמויות לא נורמליות של אשפה שראיתי סמוך לבריכות הגדולות. בשבועות האחרונים הייתי בנחל הזה כמה פעמים ונראה לי שבכל פעם שהייתי שם הגעתי 5 דקות אחרי קבוצה של מטיילים שבחרה להשאיר את הזבל במקום לסחוב אותו לפח הקרוב.

נחל כזיב (צילום: ארז דגן)
פיסת גן עדן שחייבים לשמור עליה נקייה | צילום: ארז דגן

נחל כזיב (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן

דרכי הגעה ופרטים נוספים

וויז: מצפור מונפורט גורן | חינם, מותר כלבים, יש להצטייד במי שתיה לכל היום | סימון שבילים אדום ואז ירוק בנחל עד הבריכות | אין בנחל פחים, יש לאסוף אחריכם.

סיפור דרך נחל כזיב

יש שתי אפשרויות לטייל בנחל.

1. הדרך הקצרה:

מחנים בפארק גורן סמוך לתצפית על מבצר מונפורט ואז יורדים בסימון שבילים אדום במשך חצי שעה, עד לבריכות הרדודות וחוזרים חזרה באותה דרך (יש עליה תלולה).

נחל כזיב (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן

2. הדרך הארוכה:

אחרי שהגעתם לנחל תראו בריכות בעומקים שונים ואז תמשיכו עוד כשעה לפי סימון שבילים ירוק, עד לבריכת הנקיק שנמצאת סמוך למשטח סלע לבן ורחב ועוד 20 דקות הליכה, אם תרצו להגיע לבריכת הדולבים המדהימה שיכולה להיות מושלמת מלבד ערימות זבל שפזורות סביבה. הדרך חזרה לחניון באותה דרך.

*דרך נוספת להגיע לבריכת הדולבים היא להקליד בוויז "עין זיו" וללכת במשך שעה על כביש ואז על דרך ג'יפים עד לבריכה.


עין חרדלית

כששואלים אותי לאן כדאי לנסוע כדי לשכשך במקום עם מים צלולים, שקרוב לרכב, אני ישר חושב על עין חרדלית מהסיבות שידועות לכולם: יש מים נעימים כל השנה, בריכות רדודות, כניסה בחינם ולא צריך ללכת הרבה, כי החניה במרחק 5 דקות מהמים. ייתכן והיתרונות האלה הם בדיוק הסיבה למה הנחל הזה כל כך מלוכלך.

עין חרדלית (צילום: ארז דגן)
מקום מבוקש ויפה. עין חרדלית | צילום: ארז דגן

עין חרדלית (צילום: ארז דגן)
הליכלוך הורס הכל | צילום: ארז דגן

דרכי הגעה ופרטים נוספים

וויז: חניון עין חרדלית | חינם, הדרך לחניה מלאה בבורות, יש לנסוע לאט ובסבלנות | עמוס מאוד בסופ"ש, מומלץ להגיע בבוקר או אחה"צ.

סיפור דרך עין חרדלית

אחרי שהגעתם לצומת כברי והמשכתם לכיוון מושב עבדון, יש שלט קטן לכיוון החניה של עין חרדלית. לצערי הכביש הזה שמוביל לאחד המקומות היפים בישראל משובש, אז תסעו בבקשה לאט ותגיעו לחניה הגדולה סמוך לטחנת קמח עתיקה.

מהחניה תלכו מזרחה על הכביש, תעברו מתקן של מקורות ותגיעו לעין חרדלית-מסלול המים של המדינה. ההליכה בנחל מישורית וקלה עם סימון שבילים ירוק לאורך כל המסלול ואם ממש תרצו תוכלו ללכת עוד 15 דקות לבריכות הנסתרות יותר בנחל.

עין חרדלית (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן

 

ארז דגן - טייל ויזם, הקים את אתר הטיולים "ארץ דגן", מוציא טיולי לוקיישנים למקומות נסתרים בארץ. לעדכונים בזמן אמת, אתם מוזמנים לעקוב בעמודי האינסטגרם והפייסבוק של ארז