כשאילנה, תושבת אחד הישובים בשפלה, התקשרה להזמין למשפחתה חופשה לארבעה ימים בסוויטה בבית מלון באילת באוגוסט, היא גילתה שתיאלץ להיפרד מיותר מ-20 אלף שקלים.

"חשבתי שאני חולמת או הוזה. שאלתי שוב את הנציגה במחלקת ההזמנות והיא אמרה שזה המחיר. שיש ביקוש גדול ביולי ואוגוסט ולא נשארו מקומות", מספרת אילנה. "התקשרתי לבית מלון פחות יוקרתי והמחיר צנח ב-2,000 שקל וזה עדיין יקר מאוד. אם הילדים היו מחוסנים היינו נוסעים לעקבה או לכרתים ומשלמים חצי מחיר. אנחנו מרגישים כמו בני ערובה, בתי המלון באילת מתפרעים במחירים והאזרחים משלמים בלית ברירה. אני ויתרת, אין לי סכומים כאלה לשלם, אבל יש לי חברות שלקחו הלוואה מהבנק כדי לממן חופשה. אי אפשר להשאיר את הילדים חודשיים בבית. גם ככה הם סבלו בתקופת הקורונה".

אילת נפתחה לתיירים (צילום: איתי כהן)
בכל יום שעובר, המחירים ממשכים לעלות. אילת | צילום: איתי כהן

בשבוע האחרון נושא יוקר המלונות בארץ עלה מחדש לכותרות בעקבות החלטתו של שר התיירות החדש, יואל רזבוזוב, לבטל קמפיין שקורא לנפוש בארץ, בגלל יוקר המלונות בקיץ ובכלל. בתוך כך, ל-mako נודע כי אלפי ישראלים לקחו בתקופה האחרונה הלוואות מהבנקים וחברות האשראי כדי לממן חופשה באילת.

"כמעט כל מי שפנה להזמין דרכי חופשה לאילת לקח הלוואה מהבנק. זה לקוחות קבועים שלי המון שנים", חושפת סוכנת נסיעות ותיקה ממרכז הארץ. "אנשים נמצאים במלכוד, הם חוששים לטוס לחו"ל כדי לא להידבק בקורונה או שהילדים לא התחסנו, אז אין להם ברירה אלא לקחת חופשה בעיקר באילת או בטבריה. המחירים מטורפים אז הם לוקחים הלוואות. חלק מהלקוחות שלי היו בחל"ת בזמן הקורונה ואחרים בקושי התפרנסו. מישהו צריך לעשות סוף למחירים האלה. זה גורם לאנשים לפשוט את הרגל ממש ככה. חופשה בישראל לא צריכה להיות יקרה מחופשה בכרתים כולל טיסות ומלונות הכול כלול".

אזור המלונות בים המלח (צילום: Edi Israel/Flash90, חדשות)
גם בים המלח המחירים גבוהים | צילום: Edi Israel/Flash90, חדשות

כמה עולה חופשה באילת וכמה בחו"ל?

בדקנו מחירים בכמה בתי מלון באילת מפוארים יותר או פחות. כך למשל, סופ"ש ביולי בסוויטה שכוללת שני חדרי שינה, מטבחון סלון לזוג ושני ילדים עולה 18,000 שקל באחד המלונות הגדולים בעיר. במלון אחר, סוויטה דומה על בסיס הכול כלול עולה בין 16 ל-20 אלף שקל. בחדרים יותר בסיסיים המחירים למשפחה בסופ"ש נעים סביב ה-8,000 שקל, על בסיס ארוחת בוקר.

וכמה תעלה לכם חופשה בחו"ל? ברשת מלונות לואיס (Louis), לה בתי מלון ברחבי קפריסין, מציינים שארבעה לילות  ל-2+2 ע"ב הכל כלול במלון לואיס אימפריאל ביץ', כולל טיסות, יעלה 4,783 שקל. בנוסף, ארבעה לילות  ל-2+2 ע"ב הכל כלול במלון לואיס פאתון ביץ', כולל טיסות, יעלה 5,188 שקל.

king jason (צילום: יח"צ - באדיבות המלון)
מלון King Jason בקפריסין | צילום: יח"צ - באדיבות המלון

במלונות חמישה כוכבים בכרתים, יוון, בסופ"ש בחודש יולי לארבעה לילות, כולל זוג ושני ילדים על בסיס הכול כלול תשלמו בממוצע בין 5,500 ל-7,500 שקל לכל היותר. במלונות יוקרה במערב האי תיפרדו מעוד כ-2,500 שקל.

חופשה בכרתים (צילום: אילן ארנון)
מלון בכרתים | צילום: אילן ארנון

בבורגס, בולגריה, יעד אהוב על הישראלים, משפחה עם שני ילדים תשלם לארבעה לילות על בסיס חצי פנסיון במלון חמישה כוכבים כולל טיסות, כ-7,000 שקל בלבד. במלונות יוקרה המחיר יקפוץ בעוד 1,500 שקל בממוצע.

The Wave Resort (צילום: ארכיון המלון)
מלון בבורגס | צילום: ארכיון המלון

*שימו לב! ילדים שאינם מחוסנים חייבים בבידוד כשהם חוזרים לארץ.