התחזית הצפויה להיום ׁ(2.7) במקומות נבחרים: החרמון עד 24 מעלות, טבריה (הכנרת) עד 37 מעלות, חיפה עד 29 מעלות, תל אביב עד 29 מעלות, ירושלים עד 29 מעלות, באר שבע עד 34 מעלות, מצפה רמון עד 30 מעלות, ים המלח עד 39 מעלות ובאילת עד 40 מעלות.איפה מומלץ לטייל בשבת? 

עין אלון

עין אלון (צילום: שרית פלאצ'י מיארה, רשות הטבע והגנים)
צילום: שרית פלאצ'י מיארה, רשות הטבע והגנים

עין אלון הינו מעיין מפתיע וכיפי בלב שמורת הכרמל הירוקה והמיוערת כל השנה של רשות הטבע והגנים, והוא נקודה מדהימה לטיול או לפיקניק. מי המעיין נובעים מתוך מאגר תת קרקעי הנאגר ממי הגשמים והוא עובר בערוצו של נחל אורן, הגדול באגני הניקוז המערבי של הכרמל.

המסלול הינו מסלול קווי של כקילומטר, ואורך כ-40 דקות. אל המעיין מגיעים מחניון האגם בכרמל. חונים בחניון האגם, מחפשים את השביל האדום ומתחילים לצעוד פנימה. ההליכה היא נעימה ומוצלת בשביל מישורי לצד נחל אורן עד להגעה לטחנת קמח.

כאן יהיה פיצול שבילים, המסלול שלנו ממשיך עם השביל הירוק במסלול של 10 דקות הליכה שרובה חשופה לשמש. לאחר חצייה של שער מתכת, נראה מדרגות בטון שיובילו אותנו אל המעייןזה הזמן לעצור, ליהנות מהנוף המדהים ולשכשך בבריכה. המים אמנם רדודים ומתאימים בעיקר לשכשוך רגליים, אך השלווה ורחש זרימת המים בין העצים, הופכים את עין אלון לפינת חמד נהדרת. כאן גם המסלול מסתיים וניתן לשבת ולנוח בצל או לחזור לחניון האגם בדרך בה צעדתם.

מומלץ לחזור לכאן לאחר חודשי הקיץ ולעשות את מסלול נחל אורן, עין אלון שמתחיל מאזור צומת דמון ומסתיים במעיין ובחניון האגם.

יש להקפיד על כובע ומי שתיה | נקודת התחלה וסיום: חניון האגם פארק הכרמל | בווייז: חניון האגם


פארק המנחת

פארק המנחת (צילום: ארז דגן)
פארק המנחת | צילום: ארז דגן

פארק המנחת קרוי על שמו של מנחת המטוסים הנטוש על יד קרית שמונה. שמו הנוסף של המקום הוא "פארק המטוס" על שם מטוס ישן של חיל האוויר שהוצב בסמוך.

הפארק מסודר וממוקם על נחל עיון ליד קרית שמונה, אך הפעם זה לא באמת טיול. פשוט מגיעים עם הרכב לפינות מדהימות על המים, קצת לפני נקודת המפגש של נחל עיון עם נחל שניר.

וויז: "בריכת המנחת" ואז ממשיכים למטה לחניה מסודרת | ליד הנחל ישנם ספסלי ישיבה, מותר כלבים, חינם, יש פחים, לא להשאיר זבל שם, אסור להיות שם בלילה, אסור קמפינג | מגיעים עם הרכב עד לשם.

>> לעוד פרטים ומעיינות נוספים באזור


 השביל הרטוב - פארק המעיינות

עין שוקק השביל הרטוב (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן

בקצה השמאלי של עין שוקק בפארק המעיינות, נמצא "השביל הרטוב" - מסלול הליכה במים רדודים, שזורם בכל ימות השנה ובטמפרטורה נעימה במיוחד. אורך המסלול כ-350 מטרים ובממוצע לוקח כ-10 דקות הליכה.

אחרי שחניתם בחנייה הגדולה של פארק המעיינות, תתקרבו לכביש הפנימי ותלכו כ-15 דקות ישר עם השילוט לעין שוקק - בריכה מדהימה וצלולה, אך לרוב עמוסה באנשים.

בקצה השמאלי שלה, מעבר לחומת האבן, יש שביל שמוביל לתחילת "השביל הרטוב" שהוקם לזכרו של סרן צביקה קפלן ז"ל שנהרג במבצע צוק איתן.

צביקה גר ביישוב מרב שבגלבוע, אהב לטייל בסביבה וזה היה מאוד טבעי שחבריו לסיירת גולני המכונים "כח צביקה", שהכירו אותו היטב, יעשו מעשה ויפרצו שביל בנחל, כדי להנציח את זכרונו ואכן כך היה.

תוואי השביל עובר בתוך המים בהלוך, והחזרה היא על השביל היבש שנמצא משמאל לנחל, או שאפשר ללכת בתוך המים ולסיים בבריכת הטחנה, שנמצאת בסוף השביל היבש ליד טחנת קמח עתיקה.

הדרך חזרה לחנייה בפארק המעיינות היא באותה הדרך בה הגעתם.

וויז: פארק המעיינות

>> לעוד פרטים ומסלולים רטובים באזור


נחל דוד

נחל דוד המסלול הקצר (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן

בשמורת עין גדי זורם כל השנה נחל הקרוי על שם דוד המלך שברח מפני שאול, והסתתר במערה בעין גדי. אפשרויות הטיול מתחלקות ל-400 מטר בשביל נגיש, 1 ק"מ או 3 ק"מ - בכולם יש אפשרות כניסה למים.

מתאים לעגלות - מסלול נגיש של 400 מטר לכל כיון

אחרי שנכנסתם לשמורה לכו בטיילת נגישה לעגלות ומוצלת בעצי שיזף ושיטה. אנחנו מתחילים לשמוע את רעש המים, אך לא רואים אותם עדיין בשלב הזה. מה שכן תראו כנראה הם את שפני הסלע שכבר התרגלו לנוכחותם של בני האדם. לאחר כ- 400 מטר, הטיילת היפה שהלכנו בה תפנה ימינה לרצפת עץ, שמובילה לתצפית על המפל הראשון של נחל דוד ולבריכה המזמינה.

מתאים למשפחות - 1 ק"מ לכל כיוון

לאחר המפל הראשון, נצא לשמש ונטפס במדרגות בסלע, שלאורכן יש כמה בריכות שכשוך ומפלים קטנים שמתאימים לרחצה. בהמשך נחצה נחל על גשרון עץ, שיוביל אותנו דרך מערה טבעית מקני סוף עד למפל שולמית העוצמתי. המפל מגודר עקב סכנה של אבנים מתדרדרות ועל כן הכניסה למים אסורה. הדרך חזור עוברת בגדה הדרומית, שם אפשר ללכת בשביל יבש עד לחניה.

מתאים למיטבי לכת - 3 ק"מ לכל כיון

לאחר הצפייה במפל שולמית, מתחיל שביל העולה במעלה השמורה בדרך חשופה לשמש. אם עד עכשיו לא ממש התאמצתם, פה תתחילו. לאחר טיפוס משמעותי, תפנו ימינה ותגיעו לעין שולמית, מעיין קטן וחמוד עם מים צלולים ישר מהסלע.

המשיכו ללכת על הרכס מערבה, ותגיעו לבריכה מהממת הצופה לים המלח. בהמשך תהיה לכם ירידה עם יתדות למערת דודים - בה יש מפל שזורם לבריכה. החזרה לחניה באותה דרך שבה הגעתם.

>> לעוד פרטים ומסלולי מים נוספים במדבר יהודה