בזמן שבכל העולם כבר מתכוננים ליום בו ניתן יהיה לפתוח את הגבולות ולאפשר לתיירים לטוס, עדיין לא לגמרי ברור מה יקרה עם המטיילים המבוגרים. מצד אחד, מדובר בקהל יעד שאוהב לטייל, לא מעט בטיולים מאורגנים, ותורם לא מעט כסף לענף. מצד שני, מדובר בקבוצת סיכון לנגיף הקורונה שחוששת מבריאותה וחברות הביטוח לא ימהרו לבטח את מי שירצה לצאת ממדינתו.

ד"ר ערן כתר, יועץ וחוקר תיירות, המחלקה לניהול תיירות ומלונאות, המכללה האקדמית כנרת מציין ש"בשנים האחרונות הגיל השלישי מהווה פלח שוק מרכזי בתיירות העולמי, וכ-20 אחוזים מהתיירות היוצאת מאירופה היא של קבוצת גיל זאת. בין היתר, הגורמים מאחורי צמיחת פלח זה כוללים עלייה בתוחלת החיים, שיפור בבריאות, עלייה בהכנסה הפנויה והתפתחות תרבות הפנאי בקרב תיירים אלה".

בשל היותם קבוצת סיכון לנגיף הקורונה, אנו צפויים לראות מספר שינויים בהרגלי הנסיעה של מטיילים אלה: ראשית, בעוד תיירים צעירים צפויים לחזור ולטייל כבר בקיץ הקרוב, בקרב הגיל השלישי ניתן לצפות לחזרה מושהית אשר תתרחש רק אחרי שנראה מספר רב של תיירים חוזרים בבטחה וללא הידבקות. שנית, סוג היעדים אשר יחזור בקרב תיירים אלה בתקופה הקרובה הינם אתרי טבע, אשר מציעים סיכון נמוך יותר מאשר ביקור בערים ובאתרי תרבות סגורים כגון מוזיאונים. שינוי שלישי מתייחס לצורת הנסיעה - בעוד קהל זה נעזר בעבר בטיולים מאורגנים בקבוצה, כעת תגדל ההעדפה לטיול עצמאי ברכב שכור המערב חשיפה למספר קטן יותר של אנשים. כמו כן, אנו צפויים לראות העדפה כלפי טיולי כוכב המבוססים על מקום לינה בודד, על פני מעבר על בסיס יומיומי בין מספר רב של מקומות לינה. בדומה להתאוששות המהירה של ענפים אחרים בתיירות, גם תיירות הגיל השלישי תשוב בקרוב לצמוח, בהתאם לאילוצים החדשים".

עוד קורסיקה (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
קורסיקה. יהיה יעד בולט לטיול מאורגן | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

האנליסט הבריטי, בריאן בראון, אמר בראיון למגזין הדיילי מייל "שעד שמישהו לא יכריז שהנגיף עבר באופן סופי, חברות הביטוח השונות לא יכסו בקלות את הנוסעים לחו"ל ויקשו בעיקר על מי שחצה את גיל 60, היות ומדובר בקבוצת סיכון לנגיף". בראון מוסיף שגם אם הנגיף יעלם מעצמו, זה לבטח לא יקרה בשנה-שנה וחצי הקרובות.

יחד עם זאת, בחברת 'מסעות' מקבוצת אמסלם טורס, המתמחה בטיולים מאורגנים, מעריכים ששליש מהנוסעים מעל גיל 60 שתכננו לטייל בשארית 2020, מעוניינים לטוס ליעדים בהם אין חובת בידוד עם החזרה, למרות התפרצות המגיפה.

איך זה יעבוד בפועל? לאור הרגישות, בחברה מציעים פתרונות מותאמים לקבוצת הגיל המבוגר: יעדי הטיולים עד סוף שנת 2020 בחברת מסעות, יהיו יעדים שאינם מצריכים חובת בידוד של 14 יום עם החזרה לארץ, כמו גם כאלו שכמעט ולא הייתה בהם התפרצות המגיפה. הטיסות יתבצעו באמצעות חברות תעופה סדירות ויושם דגש על טיסות ישירות בלבד.

במסגרת הטיול, יוקצה לקבוצה אוטובוס צמוד שכמות המושבים בו כפולה מכמות הנוסעים, שלא תעלה על 27 אנשים. נהג האוטובוס והמדריך המקומי, יצטרכו להציג הצהרת בריאות עדכנית להבטחת כשירותם להצטרף לקבוצה. כל נוסע יקבל אוזניות שמע בכדי שיוכל לשמוע את הסברי המדריך לאורך כל הטיול תוך שמירה על ריחוק האחד מהשני ועוד.

בוטלה ההשבתה בנתב"ג. ארכיון (צילום: Miriam Alster/Flash90)
כל התנאים יהיו מותאמים לקהל היעד | צילום: Miriam Alster/Flash90

ומה לגבי הביטוח? גיא רווה מנכ"ל חברת מסעות טוען שעד כה הביטוחים נחלקים לשניים: ביטוח נסיעות רגיל- יציאות עד סוף יוני אין שינוי בפוליסה. אין החרגה במדיניות הפוליסה לגבי שום מחלה כך שגם אם אדם חולה בקורונה ומתאשפז הוא מכוסה. זה נכון לעד סוף יוני 2020. יחד עם זאת, אם לפני הקורונה עלות כיסוי הביטוח נעה בין 6-7% משווי העסקה, נכון לעכשיו העלות קפצה – 12.5% מגובה העסקה.

"תאוות הטיולים מושרשת בקהל הישראלי ואינה פוסחת גם על הגיל השלישי", אומר רווה. "בשבועיים האחרונים אנו עדים להתעוררות מפתיעה של לקוחות קיימים, המבקשים לשמוע על היעדים המתוכננים לחודשים הקרובים, בכדי לתכנן את החופשה הבאה שלהם. לאור זאת, גיבשנו בחברה תמהיל ייחודי לנו לטיולים באזורים ירוקים אליהם הקורונה לא הגיעה, או שאחוז הנדבקים בהם היה מועט.

"בין היעדים שיככבו עד סוף השנה בולטים איים כמו האיים האזוריים, קורסיקה וסרדיניה, אירלנד. יעדים קרובים באסיה התיכונה- אוזביקסטאן, אזרבאיג'ן, גיאורגיה, והקווקז הרוסי. אפריקה-מרוקו ודרום אפריקה. מזרח אירופה והבלקן. המדינות הבלטיות, סלובניה, יוון , אלבניה, מקדוניה ומונטנגרו. בהמשך, לחורף 2020-21 אנו צופים שיהיה ביקוש גדול ליעדים כמו אוסטרליה וניו זילנד שכמעט ולא נפגעו מהקורונה ולכל יעדי המזרח, למעט סין".