תייר מזדמן יאן ואן ליסום (צילום: תומר ושחר צלמים)
"ישראלים יכולים להיות מאוד חמים ומזמינים" | צילום: תומר ושחר צלמים
שם: יאן ואן ליסום  
גיל: 37
מאיפה מגיע: מרכז אמסטרדם, הולנד
פגשנו אותו ב: בית קפה 'סוניה' בקינג ג'ורג'
שם ראשו על הכר: "אני חולק דירה עם חברים ישראלים בדירת באוהאוס בדיזינגוף".

לפרנסתו: מפתח ומעצב בניינים, חבר נבחר במועצת העיר של אמסטרדם ועובד בקיץ במוסד הישראלי הפוליטי לפרויקט בינלאומי על ישראל והמזרח התיכון.

אוהב: "לטייל בעולם, טיולים רגליים, אומנות, ארכיטקטורה, חיי הלילה עם חברים, צילום".

פז"מ: "אני בארץ כבר 8 שבועות. הגעתי ל-3 חודשים".

תייר מזדמן יאן ואן ליסום (צילום: תומר ושחר צלמים)
"תל אביב צריכה להיות חדשנית יותר" | צילום: תומר ושחר צלמים

למה דווקא לפה 
"אני חי באיזור יהודי לשעבר באמסטרדם ותמיד שמעתי סיפורים על מלחמת העולם הראשונה והיהודים. החלטתי להביט מקרוב יותר בעצמי, ולכן באתי לכאן בפעם הראשונה כשהייתי בן 20. מהתחלה, הדת והאנשים היו מאוד מושכים עבורי. זה התעצם במהלך הלימודים שלי כשהייתי מתווך בכנסים בין ישראלים לפלסטינים. חלקם היו מתנחלים, או שחיו במחנות פליטים בפלסטין ובעזה וחלקם אף הפכו בשנה הזו לחברי כנסת. התחברתי עם הרבה אנשים ולכן אני מגיע לבקר בישראל הרבה. גם ביקרתי במדינות שכנות כמו לבנון, סוריה, ירדן, דובאי ואבו דבי".

Travel List
"ראיתי הרבה מקומות בכל הארץ, מגבולות הצפון בלבנון וסוריה ועד הגבולות עם ירדן ומצרים. בקיץ שעבר התנדבתי בחפירות ארכיאולוגיות בעיר הרומית סוסיתא של בין הכנרת ורמת הגולן. ישנו בקיבוץ עין גדי עם חוף משלנו. הייתי באילת בחתונה על ספינה, ביקרתי כמובן בירושלים הרבה פעמים. למרות שאני לא בחור דתי, אני תמיד מתרשם מכמה חשובים הם המקומות הקדושים למאות מיליוני אנשים מרקעים דתיים שונים. אני תמיד תוהה מה היה שם פעם בהיסטוריה לפני שירושלים הייתה קיימת, מה הפך אותה לכל כך מיוחדת עד עצם היום הזה. זו עיר מרתקת אבל אני מעדיף את תל אביב. כמובן שהייתי בכל המקומות התיירותיים כמו מצדה וים המלח. אני אוהב ערים עתיקות, עכו הקסומה. בביקוריי הייתי גם בגדה המערבית וברמאללה, שהיא עיר יפה ומודרנית אבל אני מעדיף את העיר היפה והעתיקה שכם שמזכירה לי את ירושלים העתיקה".

תייר מזדמן יאן ואן ליסום (צילום: תומר ושחר צלמים)
"אוהב מלוואח וסביח" | צילום: תומר ושחר צלמים

עברית קשה שפה
"אני אוהב את המילה 'שלום' כי אני באמת מקווה שיהיה פתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני, למרות שאני לא נאיבי ויודע שזה מסובך לשני הצדדים. 'בלאגן' היא מילה מצחיקה לבטא, במיוחד בישיבות או מו"מ כשאתה רוצה לתאר בצורה הומוריסטית שמתקדמים לשומקום ואתה רוצה להחזיר את כולם למסלול".

הכי טעים פה 
"האוכל בישראל טוב מאוד, אני אוהב אוכל תימני ועיראקי, כמו מלאווח וסביח, ופיתה עם לבנה וזעתר. בתל אביב הייתה לי ארוחת ערב מצוינת ב'ויקי כריסטינה' אני ממש אוהב את הדרך שבה הם חידשו את תחנת הרכבת העתיקה. אכלנו גבינת עיזים עם דבש, קלמרי בשמן זית. אני ממש אוהב מקומות שמשלבים אוכל טוב וארכיטקטורה מעניינת. אבל הגילוי הכי מעניין הקיץ הזה היה מסעדה צמחונית 'זקהיים' קרוב לבית הכנסת הגדול באלנבי. יש להם סשימי אבוקדו מצוין על תפוחי אדמה כשברקע מוזיקה פרסית".

תייר מזדמן יאן ואן ליסום (צילום: תומר ושחר צלמים)
יתן לנו 10 כשיהיה כאן שלום | צילום: תומר ושחר צלמים

בר מומלץ 
"רבי נחמן ליד שוק הפשפשים ביפו, אפשר לשבת בחוץ בספות יד שניה ולהנות מעראק ביתי ודיג'יי. אני אוהב לשתות מוחיטו או ג'ין וטוניק".

הדה בסט שלך הדה בסט פה
"הערבוב הנהדר הזה של אנשים ותרבויות, כשלכל אחד יש סיפורים וחוויות משלו. ניצולי שואה, ערבים ביפו או עכו שחיים עשורים באותו הבית, דור חמישי לפליטי יהודים מספרד, אורתודוקסים מול אנשים פתוחים, ליברלים והיפסטרים. ישראלים יכולים להיות מאוד חמים ומזמינים. קרו לי הרבה מקרים שהכרתי אנשים והם פשוט הזמינו אותי אליהם הביתה, לקפה ועוגיות. זה קרה לי ביפו וגם בחיפה".

טעון שיפור
"יש לי כאן הרבה חברים שהם ממש נחמדים ואנשים חמים. יחד עם זאת, יש הרבה תיירים שאני יודע שהם חושבים שהישראלי הממוצע יכול להיות ממש חסר סבלנות וגס רוח, עם מעין גישה בעייתית. לפעמים אני מסכים איתם, ולזרים זה ממש לא אטרקטיבי. עוד דבר הוא שהמחירים בישראל עלו בצורה משמעותית בשנים האחרונות. זה לא הבעיה של הישראלים עצמם, אבל כדי לשמור על תחרות עם יעדים תיירותיים אחרים, צריכים לקחת את זה בחשבון, וגם השירותיות והמראה הכללי של תל אביב צריך להשתפר. בברצלונה וברלין למשל זה הרבה יותר טוב. תל אביב צריכה להיות חדשנית יותר".

תייר מזדמן יאן ואן ליסום (צילום: תומר ושחר צלמים)
"שכם מזכירה לי את ירושלים העתיקה" | צילום: תומר ושחר צלמים

שורה תחתונה

מ-1 עד 10 | מדד הנשים: "במהלך הביקורים שלי כאן, פגשתי אנשים ממש מעניינים, גברים ונשים. הנשים מקבלות 8 על החיוך המקסים שלהן והשיער היפה. הגברים מקבלים 8 על המראה הכללי שלהם והניצוץ בעיניהם. אבל בסופו של דבר הכל תלוי בתוכן, אופי וצורת חשיבה, כמובן".

מ-1 עד 10 | הציון הלאומי: "אני נותן לכם 8 מאחר ואין ארץ בגלובוס שתקבל ממני 10. זו מדינה מאוד מעניינת לבקר בה, עם מגוון עצום של אנשים, מראות טבע, תרבויות, היסטוריה ואוכל. למרות שאני אוהב את אירופה מאוד, בגלל כל הטיולים שלי לכאן אני מרגיש שישראל היא מעין בית שני שלי, למרות שאני לא יהודי. בעצם, אני אתן לישראל ולפלסטין 10 כששתיהן יוכלו למצוא פתרון ממשי ויעבדו יחד ליצור עתיד טוב יותר ובטוח יותר לכל המעורבים. אבל זה יקח זמן".