בשנים האחרונות בירת השפלה, רחובות, התפתחה בהקמת שכונות חדשות, פארק המדע, חיי לילה תוססים, ברים ומועדונים, בית מלון יוקרתי. איצטדיון כדורגל שנמצא בשלבי הקמה מתקדמים. אמנם עצי התפוזים שעיטרו את רחוב הרצל האגדי נעלמו מהנוף ואולמי 'פקאן' כבר לא קיימים, אבל רחובות מיתגה את עצמה כאופציה גבוהה מאוד למי שלא  מחפש לחיות בצפיפות האיומה של תל אביב וערי הכרך סביבה.

לא סתם היא גם נחשבת לעיר של הסלבס: הזמר אייל גולן, אילנית לוי ובעלה אלירז שדה מתגוררים בעיר. אביבית בר זוהר התגוררה בה תקופה ארוכה; רגב הוד; ח"כ והשר לשעבר יוסי שריד ז"ל; ח"כ עידית סילמן ואקי אבני נולדו בה.

איפה גרים האנשים הכי מאושרים (צילום: גידי אבינערי, פלאש 90)
רחובות מהאוויר | צילום: גידי אבינערי, פלאש 90

ועוד נתון מעניין: על פי סקר של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שהתפרסם לאחרונה, רחובות ממוקמת במקום הראשון במדד האושר של התושבים. יצאנו לסיבוב וחזרנו עם כמה המלצות: 

מה הדבר הראשון שחייבים לעשות ברגע שהגעתם לרחובות?

ביקור חובה במכון ויצמן כולל בפקולטה לחקלאות ובפארק המדע (מבנים ארכיטקטוניים מרהיבים ביופיים). סיור מעמיק בשני המקומות הללו, שהם עוגנים חשובים מאוד בעיר, זו התחלה מצוינת להכיר אותה לעומק. משם כדאי לעשות סיבוב קולינרי לאורך רחוב הרצל. תגלו בו מגוון מסעדות ודוכני אוכל ששווים ביקור. וכמובן השוק העירוני החדש.

המאיץ על שם קופלר במרכז קנדה לפיזיקה גרעינית (צילום: באדיבות מכון ויצמן למדע)
מכון ויצמן | צילום: באדיבות מכון ויצמן למדע

מה הדבר שחייבים לראות ברחובות?

מכון איילון: מפעל הסודי שפעל מתחת לאפם של הבריטים, הוקם במטרה לייצר כדורי תשעה מ"מ לרובים ששימשו את לוחמי הפלמ"ח. המפעל נמצא בעומק של שמונה מטר מתחת לאדמה. עשרות צעירים וצעירות סייעו לייצר למעלה מארבעה מיליון כדורים. במקום יש חיזיון אורקולי, כניסה למחילות הסודיות ובהן המכבסה התמימה שהמכונות בה שימשו בהסוואה לייצור הכדורים.

מכון איילון - איש על יד מכונה (צילום: איל שפירא)
מכון איילון | צילום: איל שפירא

באיזו מסעדה חייבים לאכול שמגיעים לרחובות?

'סזאר' בפארק המדע: ביסטרו אוכל איטלקי ובשרים. מסעדה מומלצת הכוללת בר שפתוח כמעט עד חצות הלילה. המסעדה אהודה ואהובה לא רק על תושבי רחובות, אלא גם לאלה המגיעים ממרכז הארץ ומוכיחה שהיא לא נופלת ממסעדות הגורמה בתל אביב. מי שירצה אוכל מהסוג האחר יוכל ליהנות מפיצה 'פבריקה' ושווארמה 'קריטי'.

View this post on Instagram

A post shared by Cézar Bistro & Bar | סזאר (@cezar_bistro)

הרחוב שאתם חייבים ללכת בו ברחובות?

רחוב הרצל - הרחוב הכי מוכר ברחובות, עמוד השדרה של העיר. אפשר למצוא בו מגוון מסעדות, פיציריות, ברים, בתי קפה לצד חנויות בגדי מותגים. הרחוב שודרג בשנים האחרונות, עבר מתיחת פנים שגרמה בין השאר להיעלמותם של עצי התפוזים שעיטרו אותו במשך עשרות שנים. הרחוב נחשב למבוקש בקרב מבקרים שעורכים בו קניות רבות ויש לו נגישות רבה לכלי רכב, הולכי רגל ותחבורה ציבורית. הקורונה פגע קשות בעסקים ברחוב כמו במקומות רבים ברחבי הארץ אבל באחרונה הוא מתאושש וזוכה לפריחה כלכלית מחודשת.

התמונה שאתם חייבים לצלם למזכרת בביקור שלכם בעיר

יש כמה אתרים ששווה להצטלם על הרקע שלהם: היקב הישן ברחוב הנשיא הראשון, בתי המייסדים, מוזיאון הפרדסנות ופעמון המושבה ברחוב יעקב. בנוסף, ברחוב ארתור רופין ממוקם בית עץ מטורף ליד הכניסה לפקולטה לחקלאות. הוא משקיף על הרחוב ועליו בובה מרשימה של מכשפה. שווה צילום.

View this post on Instagram

A post shared by עיריית רחובות (@rehovotcity)

איפה כדאי לשים את הראש ברחובות?

אין הרבה מקומות לינה בעיר ומלון לאונרדו בוטיק בפארק המדע, הוא המלון היחיד ששווה לשהות בו כשמגיעים לעיר. במקום יש סוויטות וחדרים מודרניים כולל מכון כושר.

מקום ששווה לצאת אליו בערב?

פאב 'הברזיה' - הפאב בר-שכונתי ממוקם ברחוב הרצל 203. תמצאו כאן אוכל טוב, סוגי בירה רבים, אווירה טובה ומוסיקה.

View this post on Instagram

A post shared by הברזיה בירזי (@beerziya)

בשורה התחתונה: מה אתם לא יודעים על העיר?

  1. בעיר יש סצנת תרבות עשירה ביותר. הלך ממוזיאונים: מוזיאון הפרדסנות, מוזיאון למורשת יהדות תימן ותפוצות ישראל, מוזיאון גן המדע, בית ויצמן, בית 'דונדיקוב' ועוד.
  2. מי שיתאמץ יוכל להגיע לגבעה שמעבר לכביש 411, מול שכונת כפר גבירול. במקום יש מבנה ערבי עתיק ומרהיב מאוד ביופיו שבה צולמה אחת הסצנות הקרב בסדרה המצליחה 'פאודה'.