זה עשוי להפתיע חלק מאיתנו, אבל את האח הגדול, לא המציא ארז טל. הוא רק הפנים אולי לפנינו, שאחים גדולים, יכולים להיות מקור די טוב למזומנים. מי שחשב הרבה לפניו על האח הגדול, היה דווקא ג'ורג' אורוול כשכתב את "1984".

ארז טל (צילום: אלדד רפאלי, האח הגדול)
מי כאן האח הגדול? | צילום: אלדד רפאלי, האח הגדול
היופי בספרו של אורוול, היה ששם, האח הגדול יצר מציאות. לא מהסוג שהבובלילים יוצרים, אלא מהסוג שנכנס לנו לתוך המוח ומשכתב את הווייתנו מחדש. אף מילה על קופסאות טונה וסיגריות. יש משהו מקפיא דם ברעיון שמישהו ידע את החרדות הכמוסות שלנו ויחבר אליהן כפתור אדום. יש משהו מזעזע ברעיון שהמחשבות שלנו, הם משהו שמישהו אחר שתל...


ולא, הפעם אני לא מתכוונת לניסוי החברתי-טלוויזיוני בבית עמוס המצלמות בנווה אילן. אני מתכוונת יותר לכך, שאם אומרים לבן השמונה שלי "טעם החיים", הוא ישר מבין שטרופית זאת לא אופציה. רק המשקה ההוא, עם הקפאין והגרפסים שדופק לילדים את השיניים.

הכירו את האח הגדול באמת

אין תמונה
קוקה קולה לפנים

פרסום חברים. זה האח הגדול האמיתי. זה ששותל במוחנו את המחשבות. שקובע מה נרצה ומה נעשה ושעוד נאמין שאלו הרצונות המקוריים שלנו. כמובן שבמקרה של האח – הגודל ועוד איך קובע.
ככל שהסוד כמוס יותר, ככה יותר ויותר ירצו לחסות בצילו, אם לא לקבל גישה למקום השמור ביותר בעולם. ולא, אני לא מדברת על החדר הסגלגל אלא על מעבדת קוקה קולה. מי לא ירצה לפחות לטעום, שלוק קטן, מטעם החיים?
אז לקחתי את האח הגדול הפרטי שלי לזמן איכות (בלי האחות הקטנה שנשארה הפעם עם אבא שלה) ויצאנו לבקר במרכז מבקרים קוקה קולה, כדי לגלות שוב, שלחיים אין טעם אם הם לא משמיעים תססססס, לפני שלוקחים שלוק. או במילים אחרות, שהם גדולים מסך מרכיביהם.

פס הייצור ללקוחות נאמנים

רוצים לשמוע משהו? האח הגדול עשה את זה הפעם בגדול. מרכז מבקרים קוקה קולה או כמו שהם קוראים לו "מרכז החושים", עשוי ככה, שאי אפשר שלא להתפעל. במהלך ביקור של כשעה וחצי לחצו לנו על כל כפתור אפשרי. 

 התארחנו בבית המזיגה של ג'ון פמברטון, הרוקח החביב שניסה לייצר תרופה לכאבי בטן וגילה שבטעות רקח נוסחה גאונית לייצור כסף, ריחפנו בתוך בועת ענק כשאנחנו צופים בסרט תלת מימדי מקסים, התפעלנו מהעיצובים המרהיבים שנאספו לאורך השנים והפכו למוצג אמנות של ממש, יצאנו לטיול ברכיבה על אופנים שבמהלכו חיברו לנו לתודעה את הקשר המשונה בין קוקה קולה לבין אורח חיים בריא וספורט (הידעתם שבפחית קולה יש למעלה ממאה קלוריות והטעם המתוק מתמתן רק ב"זכות" חומצה גופרתית שמוסיפים למשקה ?). 

המשכנו בסיור וניגנו על כלי נגינה ענקיים, ביניהם נבל שמיתריו עשויים לייזר, התפעלנו מהעיצוב המיוחד של פחית הקוקה קולה שנשלחה לחלל, השתתפנו בחידון טריוויה שעזר לנו להפנים עובדות מרתקות על המותג העולמי והישראלי, נשאבנו אל תוך עולם תלת מימדי בתוך חדר הקרנה משוכלל כשאנו מוקפים בריחות, צלילים, תחושות וחוויות מרגשות ויצאנו הישר אל תוך פס הייצור המשוכלל כדי להתפעל שוב מהטכנולוגיה והעוצמה.


אין תמונה
העיקר שהילדים נהנים
נשארנו עם טעם של עוד

אז נכון שעקרונית, אני מתנגדת נחרצות שילדי ישתו קוקה קולה (מלבד באירועים כדי לחסוך להם פגישה אצל הפסיכולוג בגיל בגרות ולעצמי מריבות ליד קרובי משפחה), ונכון שאני חושבת שהם רכים מידי, טהורים מידי ונטולי ציניות מכדי שאוליך אותם הישר אל תוך הלוע האפל של מעבדת המוחות של "האח הגדול", אבל בסופו של יום, לא היה סיכוי שנוותר על ביקור באחד ממרכזי המבקרים השווים ביותר שאפשר למצוא בארץ.

החוויה רב חושית ומקסימה, והשיעור המרתק בעולם הפרסום, העיצוב והרגלי התרבות הצריכה העולמיים הופכים את הביקור במרכז החושים קוקה קולה, לשווה ביותר. כסף רבותי. המון כסף שפכו שם כדי להפוך את הביקור לחוויה יוצאת דופן. ורוצים לשמוע משהו? הצליח להם. בסוף הביקור, קיבלנו גם פחית קוקה קולה כדי שנוכל להתחיל את האוסף הפרטי ויצאנו כשאנחנו מוקירים תודה לאח הגדול. אחרי הכל, מחיר הכניסה הסמלי ומה שמקבלים בתמורה הופכים את הביקור ליותר ממשתלם.
אז תגידו, שאין לי אופי. נו, מה חדש?
אבל דבר אחד אני יודעת. לא רק אנחנו יצאנו מוקירים תודה לאח הגדול. גם האח הגדול יצא מאושר. כי סוף סוף, השאירו את האחות הקטנה בבית ויצא לו ולאמא לבלות רק שניהם יחד. ואם זה לא טעם החיים, אז מה כן?

כרטיס ביקור

אמא משעמם לי: א-ה 09:00-16:00. הכניסה מגיל שמונה ומעלה. בתיאום מראש 03-6712226
http://www.cocacola.co.il/Center/home.html
אמא אפשר שקל? מחיר כניסה - 20 ש"ח לאדם.
אמא אני רעב: מחלקים שתיה קלה בסוף הסיור המודרך. למי שחייב לקנח במסעדה בהחלט שווה לטרוח לנסוע עד לפרדס כץ השכנה הרחוקה כדי לטעום מהסירים של מסעדת "בכור את שושי" הטריפוליטאית השווה השוכנת ברחוב הרב אבו חצירא 10, בני ברק, פרדס כץ 03-5793856
אמא איך מגיעים? הרב כהנמן 129, בני ברק.