תופתעו לגלות כמה הפתעות רומנטיות והרפתקאות מחכות לכם ביערות במרכז הארץ. אם יש לכם יום פנוי, קומו מוקדם, היכנסו לאוטו וצאו לדרך.

09:00 – תבלין על הבוקר: למרות שלכאן מגיעים בעיקר בזכות אינספור התבלינים, הפירות היבשים וצמחי המרפא, נסו את ארוחת הבוקר מול הנוף. "תבלין" היא חצי חנות חצי בית קפה, בשולי יער אשתאול ובפתחו של נחל כסלון, וככזו, היא מהווה סיפתח מצוין ליום המאוד ארוך שמחכה לכם. הצטיידו מראש ברשימת מיחושים, וכאן גם ישמחו להתאים לכם אבקות מרפא ושאר שיקויים.
פרטים בטלפון 02-9924995, 02-9924996.

טיולים בארץ: מנזר בית ג'ימאל (וידאו WMV: איל שפירא)
כאן שותקות בכיף. מנזר בית ג'ימאל | וידאו WMV: איל שפירא

10:00 – מנזר בית ג'ימאל: אם אתם באזור, לא תקפצו למנזר השתקנים בלטרון? לא. אם אתם באזור, הרבה יותר שווה לבקר במנזר בעל רייטינג צנוע יותר, אבל הרבה יותר סימפטי. המקום מכונה גם "מנזר השתקניות", בזכות עשרות הנזירות החרישיות המתגוררות בו, מול הנוף המקסים. לצד מנזר הנזירות, החדש יחסית, ניצב על ראש הגבעה הזו גם מנזר בא בימים, שהוקם במאה ה-19, ומאכלס כיום כמה נזירים קשישים. למרות שהן קמות בכל יום בארבע לפנות בוקר, הנזירות מאירות פנים, וכאשר אינן מתפללות, הן נוהגות ליצור כלי קרמיקה יפים עם טוויסט נוצרי מובהק (אייקונים מהברית החדשה והישנה).
הגעה: סעו על כביש 38, וקילומטרים ספורים אחרי קיבוץ צרעה חפשו את השלט המפנה מזרחה, לכיוון המנזר. שימו לב לשעות הביקור: ימים שני-שבת בשעות 08:30-11:30 ו-13:30-16:30.

12:00 - בית עיתאב: זהו, נגמרו פינוקי הבוקר. אחד ממסלולי הטיול היפים באזור מכונה "בית עיתאב", והוא חולף לצד בוסתנים מוצנעים, ואדיות פוטוגניים, ניקבה נסתרת, פריחה יפה בעונה וכמובן בית עיתאב עצמו – שרידי מבצר צלבני שחולש על המרחב כולו.
מחנים את הרכב בחניון נס הרים שעל כביש 3866 (ממזרח לבית שמש). חוצים את הכביש, וצועדים צפונה כמה מאות מטרים עד שנתקלים בסימון שבילים אדום שיוריד אתכם מהאספלט אל הטבע. אלונים, אלות, חרובים ואורנים יקבלו בהדרגה את פניכם, כמו גם מטעים פתוחים. בהמשך, יופיע מימינכם ואדי עמוק שקרקעיתו מרופדת בכרמים. כחצי שעה לאחר תחילת ההליכה מופיע שטח ירוק במיוחד – מה שמרמז כי מסתתר כאן מעיין. בקרבתו מסתתרת גם מערה יפה ששימשה לגידול יונים בימי קדם. לא נגלה לכם בדיוק איפה, ונשאיר לכם את חווית הגילוי (הבאמת שווה). מכאן ממשיכים בטיפוס על השביל האדום עוד כעשר דקות אל שרידי המבצר הצלבני, שממנו נשקפים נופי הרי ירושלים, הרי חברון, השפלה ומישור החוף. תמצאו כאן קשתות אבן מרשימות, קירות של חללים נטולי תקרות וגם דקל תשוש מראה שהשד יודע מהיכן הגיע לכאן. אחרי הכל, רדו מהחורבה והמשיכו בשביל האדום. לאחר כמה עשרות מטרים תפגשו בשביל כחול שיחזיר אתכם לכביש בדרך אחרת. אורך הטיול: תלוי בכם, אבל לא פחות משעה וחצי.

15:00 – הצטיידות ביקב צרעה: הפיקניק שמחכה לכם בהמשך דורש הצטיידות גורמה במיוחד. לכן, דגמו את היקב של קיבוץ צרעה. לכאן מגיעים לא רק בגלל היין, אלא גם בזכות המעדנייה הנפלאה שמציעה ריבות, דבש, ושלל מאפים. אנחנו הלכנו על פלטת גבינות זוגית ויין טוב ולא יקר. בקשו שיעטפו לכם, והיידה, ממשיכים למערה הסודית. פרטים באתר 

טיולים בארץ: קבר שמשון ביער הנשיא (צילום: איל שפירא)
פה קבור הגיבור | צילום: איל שפירא

16:00 – זוּלה ביער הנשיא: ונתחיל בהמלצה מתחום הציוד: אם אתם בזוג – הביאו כוסות יין ושמיכת פיקניק. אם אתם בחבורה – הכינו מראש כדורסל מנופח היטב. פתרון החידה: מיד.
כמעט כולם מכירים את דרך הפסלים ביער הנשיא (כניסה מכביש 44) – דרך נופית שלצדה עשרות פסלי אבן וברזל, וביניהם פינות פיקניק נחמדות. רבים עוצרים ליד פסל מזדמן, לצד המוני בית ישראל, ולא ממשיכים לחקור את היער. חבל, כי כך הולכת לאיבוד זולה אמיתית. והזולה נמצאת במצפה תל צרעה (סעו לפי השילוט). כאן, בראש גבעה, מנצנצים בשמש שתי הכיפות התכולות של קבר שמשון (כן, הגיבור) ואביו, מנוח. מראש התל הגבוה, נשקפת בית שמש וההרים העוטפים אותה. חכו לשקיעה, זה רק יילך וישתפר. מטרים ספורים מזרחית לקברים, ותמצאו מערה פרטית לגמרי. לא ממש מערה, אלא יותר חלל תת-קרקעי מדליק. זה הזמן לשלוף את הכוסות, השמיכה ואת הדברים הטובים שקניתם בצרעה. מי שרוצה, יכול להסב את שמיכת הפיקניק לשמיכת אהבה (רק זכרו לפנות מראש את כוסות הזכוכית). הגעתם בחבורה? בתחילת דרך הפסלים ממתין לכם המראה ההזוי של מגרש כדורסל קטן אך שווה הנטוע בין העצים. זה הולך להיות כיף אדיר.

טיולי משפחות: מלון צובה (צילום: איל שפירא)
בגלל הנוף. מלון צובה | צילום: איל שפירא

19:30 – תמרונים בכביש: אחד הכבישים היותר יפים, מאתגרים ומרגשים בארץ, מוביל מצומת אשתאול לקיבוץ צובה. זהו כביש 395 - לעיתים הוא צר עד אימה, לעיתים הוא מתעקל בזוויות צווחניות, ולעיתים הוא מספק נוף עוצר נשימה (כן, גם בשעת דמדומים זו). ומה שיפה בכל הסיפור זה שסופו של הכביש הוא תחילתו של פרק הלינה.

20:00 – מלון צובה: זה היה יום ארוך ועמוס, וכבר עכשיו מומלץ להוריד הילוך. מלון צובה (שעד לפני זמן לא רב נקרא "מלון בלמונט"), מספק את הסחורה: הוא נעים, חביב, מצוין הן למשפחות והן לזוגות, ובעיקר – מציע נוף הררי יפהפה. מרפסת בית הקפה של המלון משקיפה לעבר שרידי חורבת צובה והכרמים העוטפים אותה (כמובן – תגלו זאת רק בבוקר). פרטים באתר 

טיולי משפחות: מיני ישראל (צילום: איל שפירא)
משהו קטן לקינוח | צילום: איל שפירא

09:00 - מיני ישראל: רוצים לסיים את הטיול בקטן? אחרי ארוחת הבוקר אפשר לבקר בפארק "מיני ישראל" בדרך לאזור המרכז ולשחק אותה גוליבר. למעט חלקיה המשמימים, כל ישראל דחוסה כאן בקנה מידה של 1:25 – ממכתש רמון ועד תל אביב, מחיפה ועד אצטדיון טדי. במקום הושקעה עבודת עיצוב רבה, והדגמים מעניקים פרספקטיבה על החיים, ובכלל. פרטים באתר