התחזית הצפויה לשבת ׁ(17.12) במקומות נבחרים:

החרמון עד 13 מעלות, טבריה (הכנרת) עד 24 מעלות, חיפה עד 22 מעלות, תל אביב עד 23 מעלות, ירושלים עד 20 מעלות, מצפה רמון עד 21 מעלות, ים המלח עד 27 מעלות ובאילת עד 27 מעלות.


הסתיו בשיאו, ממש עוד קצת יגיע החורף, אבל יש עוד כמה אזורים בארץ שהאקלים הייחודי שלהם מאפשר ללבוש בהם את בגדי הים ולטבול במעיינות. כיכר סדום, המקום המיושב הנמוך בעולם, כ-400 מטר מתחת לפני הים, מורכב משני ישובים קטנטנים: עין תמר ונאות הכיכר. האזור נמצא בצפון הערבה ובדרום ים המלח, ממש על הגבול עם ירדן ועם כביש גישה בודד.

> להמלצה משבוע שעבר: טיולים במרכז הארץ

לכל ההמלצות לטיולים בשבת

האקלים המאתגר, הטבע המדברי והעוצמתי של האזור וגם האנשים עצמם, יצרו כאן כמה אפשרויות לטיול סתווי עם טוויסט של שמש, מים זורמים, מסלול הליכה מקסים עם גמדים שיראו לכם את הדרך ואפילו אגם אקולוגי ענק לפיקניק המושלם. והרוב בחינם!

במקום אין מסעדות שפתוחות בשבת אז נמליץ לכם להצטייד מראש באוכל ושתייה לכל יום הטיול.

תחנה ראשונה: מרכז מבקרים ע"ש משה נובומייסקי

את השם משה נובומייסקי ניתן להניח שרובכם לא מכירים, אבל אנחנו חייבים לו הרבה. הוא האיש שהקים בשנות ה-30 את המפעלים הראשונים ופיתח את הטכניקות שמשתמשים בהן עד היום בבריכות האידוי של ים המלח. המרכז שנפתח לפני כשנה וחצי מתמקד בשלושה תחומים: גיאולוגיה של האזור והשבר הסורי-אפריקאי, הקמת מפעל האשלג ותחילת ההתיישבות בשנות ה- 30 וים המלח והמפעלים כפי שהם היום. הסיור מרתק, מותאם לכל המשפחה עם המון סרטונים, VR, מיצגים ושחזורים מרשימים. מומלץ להתעדכן באתר של מרכז המבקרים אודות מועדי תחילת הסיורים המודרכים.

נובומייסקי (צילום: איתי בורבא)
צילום: איתי בורבא

חשוב לדעת

גיל מינימום: אפשר בכל גיל, אבל הילדים יביעו עניין החל מגיל 6

נגישות: מלאה

משך פעילות: שעתיים

מחיר: מבוגר: 30 ₪ | ילד מעל גיל 5: 25 ₪

מה לרשום בוויז? מרכז מבקרים על שם משה נובומייסקי


 מוזמנים לעקוב אחר הבורבאים בדרכים, משפחה המטיילת בכל ישראל ומביאה לכם את ההמלצות הכי חמות לטיולים משפחתיים: באינסטגרם | בפייסבוק | באתר הטיולים


תחנה שנייה: מצפור מלחת סדום (אגם הברבורים)

מצפור מלחת סדום הוא אגם שהקימה חברת כי"ל כחלק מהפיצוי הסביבתי שלה לאזור שנגרם מפעילות מפעלי ים המלח. האגם הוא אגם מלאכותי עצום בגודלו ומלא בצמחיית מים, עופות, ברווזים וברבורים שפוקדים את המקום. המקומיים קוראים לו "אגם הברבורים". הרחצה כמובן אסורה וכך גם הירידה משביל ההליכה שמוביל אל האגם בשל סכנת מוקשים.

כבר בכניסה תבחינו בעץ שיטה ענק(!), אחד הגדולים שתראו. המקום מושלם לפיקניק מדברי וסתם להירגע מול הנוף בתחילת היום.

מצפור מלחת סדום (צילום: איתי בורבא)
צילום: איתי בורבא

חשוב לדעת

גיל מינימום: 0

נגישות: ניתן להגיע עם הרכב ממש בסמוך לאגם אבל ההליכה היא על שביל עפר

משך פעילות: שעה

מחיר: חינם!

מה לרשום בוויז? מצפור מלחת סדום


תחנה שלישית: עין פלוטית (המעיין הנסתר)

ברוכים הבאים למעיין היחידי בארץ שיש לו שלושה שמות: עין פלוטית, מעיין האהבה והמעיין הנסתר. הגישה עליו היא בסמוך לכביש הגישה לכיכר סדום מתחת לעצי דקל. המעיין המיתולוגי שופץ ע"י תושבי המקום לאחר שנשרף קליל והיום הוא מוקד משיכה להמון מטיילים וג'יפאים.

אחרי שתחנו את הרכב בחניון העפר, תרדו כמה מדרגות ואתם בתוך המים. בשבתות חמות המקום עמוס ורצוי להגיע בשעות מוקדמות או מאוחרות.

עין פלוטית (צילום: איתי בורבא)
צילום: איתי בורבא

חשוב לדעת

גיל מינימום: 0

נגישות: יש שביל עץ שמוביל למעיין עם שתי מדרגות. לעגלת תינוק זה נגיש, לכיסא גלגלים פחות.

משך פעילות: חצי שעה - שעה

מחיר: חינם!

מה לרשום בוויז? עין פלוטית – המעיין הנסתר


תחנה רביעית: פארק נחל אמציהו

פארק נחל אמציהו הוא פארק אקולוגי מהמם ומותאם למשפחות שנפתח ממש לפני כשנתייםבפארק, שהוקם על שטחו של מוצב צבאי שהיה קיים בעבר, יש בריכות שכשוך שממלאים בהן מים צלולים בכל יום, ובערב מרוקנים אותם לטובת השקיית מטע התמרים הסמוך, כך שכמעט ואין בזבוז של מים והמטיילים מקבלים מים צלולים בכל יום מחדש. במקום יש שולחנות פיקניק ועצים כדי לשבת בצל.

בימי הקיץ כמעט ולא ניתן לבקר כאן בשל הטמפרטורות הקיצוניות וזו תקופה מצויינת לבקר בפארק.

פארק אמציהו (צילום: איתי בורבא)
צילום: איתי בורבא

חשוב לדעת

גיל מינימום: 0

נגישות: מלאה

משך פעילות: 1-2 שעות

מחיר: חינם!

מה לרשום בוויז? פארק אקולוגי נחל אמציהו


תחנה חמישית: מסלול הפטרייה

מסלול משפחתי מקסים וקצרצר של 15 דקות לכל כיוון בחווארים של כיכר סדום, עד הפטרייה וחזרה. הפטרייה היא בעצם סלע שנשחק בתחתיתו יותר מחלקו העליון ויצר צורת פטרייה. מתחילים בעלייה קלה לגבעות החוואר ואז הולכים על שיא הגובה עד שמגיעים לפטרייה.

מה שהכי מיוחד כאן, הוא שגמדים קטנים שפזורים לאורך המסלול יכוונו אתכם איך להגיע. לא צריך להסביר כמה זה מגניב לילדים. לאלו שלא מפחדים להתלכלך, יש כאן חולות רכים, כמו של דיונה שהילדים יכולים להתפלש בהם.

מסלול הפטריה (צילום: איתי בורבא)
צילום: איתי בורבא

חשוב לדעת

גיל מינימום: 3 בהליכה עצמאית, אפשר פחות עם מנשא

נגישות: אין

משך פעילות: שעה

מחיר: חינם

מה לרשום בוויז? מושב נאות הכיכר. בשער הכניסה לישוב פונים ימינה למסלול ההיקפי. ממשיכים עם העיקול שמאלה ואחרי 100 מטר תראו את הגמד הראשון בצד ימין שמסמן את תחילת המסלול.