התחזית הצפויה לשבת ׁ(3.6) במקומות נבחרים:

החרמון עד 24 מעלות | טבריה (הכנרת) עד 38 מעלות | חיפה עד 28 מעלות | תל אביב עד 28 מעלות | ירושלים עד 32 מעלות | מצפה רמון עד 33 מעלות | ים המלח עד 41 מעלות | אילת עד 41 מעלות.


רובנו מכירים את כביש 1 שמחבר בין תל אביב לירושלים ומכיל סביבו לא מעט אתרי טיולים, מורשת וטבע. אבל דווקא החלק הפחות מוכר של הכביש, הוא זה המחבר בין החלק המזרחי של ירושלים לים המלח וטומן בחובו כמה מהתצפיות היפות בישראל, פארק מפתיע ביותר במעלה אדומים ואולי גולת הכותרת של הטיול, שמורת הטבע היפה ביותר בישראל – שמורת עין פרת.

את הטיול נתחיל בשמורה, ורצוי בשעה הכי מוקדמת שאפשר, כדי להימנע מעומסים בכניסה. לאחר מכן ניסע מרחק קצר למעלה אדומים ונסיים את הטיול במצפה יריחו. בכל הנוגע לאוכל לא אנשי בשורות אנחנו, בשבתות רצוי שתצטיידו עם אוכל מהבית וכמובן גם המון מים. נציין גם כי חלק גדול מהטיול נמצא מעבר לתחומי הקו הירוק בשטחי C.

תחנה ראשונה ראשון: שמורת עין פרת

שמורת עין פרת (צילום: איתי בורבא)
שמורת עין פרת | צילום: איתי בורבא

שמורת עין פרת היא מהיפות בישראל, נמצאת במדבר יהודה בשטחי C,  לא רחוק ממעלה אדומים.
אם אתם חושבים על נווה מדבר, כנראה אתם מדמיינים את עין פרת בראשכם. באמצע כל המדבר הזה, זורם לו נחל פרת שמתחיל את זרימתו באזור ירושלים עד שמגיע לאזור יריחו. יש כמה שמורות ומסלולים באזור, אבל המשפחתי והיפה מכולם הוא המסלול בשמורה עצמה, שמנוהלת ע"י רשות הטבע והגנים. יש שתי אפשרויות עיקריות: ללכת ימינה במורד הנחל למסלול קצת יותר מאתגר ופחות מומלץ עם ילדים קטנים, או לפנות שמאלה במעלה הנחל כשכבר בהתחלה תיתקלו בבריכות טורקיז יפיפיות, מפלונים ואזורים מוצלים לישיבה. בנוסף, ממש בכניסה לשמורה תמצאו את בריכת התמר שמושלמת לרחצה קרירה ועמוקה.

גיל מינימום: 3-4, אפשר גם פחות עם מנשא.

נגישות: המסלול אינו מונגש.

משך פעילות: 2-3 שעות.

מחיר: 29 ₪ למבוגר | 15 ₪ לילד | חינם למנויי מטמון.

מה לכתוב בוויז? שמורת טבע עין פרת.


> להמלצה משבוע שעבר: 5 מעיינות מומלצים

לכל ההמלצות לטיולים בשבת

מוזמנים לעקוב אחר הבורבאים בדרכים, משפחה המטיילת בכל ישראל ומביאה לכם את ההמלצות הכי חמות לטיולים משפחתיים: באינסטגרם | בפייסבוק | באתר הטיולים

תחנה שנייה: פארק שמיר, מעלה אדומים

פארק שמיר (צילום: איתי בורבא)
פארק שמיר | צילום: איתי בורבא

מעלה אדומים נמצאת בשער המזרחי לירושלים ובסמוך לכביש מספר 1 שעובר בין ירושלים לים המלח. ממש בכניסה לעיר תמצאו את פארק שמיר, שבמרכזו אגם מלאכותי מהמם, המון משטחי דשא, מתקני כושר ושתי מסעדות ממש על שפת האגם (שסגורות בשבת).

במעלה הפארק תוכלו למצוא את פסל עץ החיים שנבנה ע"י האומן סם פיליפ. מדובר על פסל פלדה ובטון במשקל של 60 טון ובגובה של 18 מטר והוא בעצם סמל הקבלה. הנוף משם לכיוון האגם עם העוצמה של מדבר יהודה באופק. פשוט מהמם. אם אתם מחפשים לוקיישן לצילומים יפים - זה המקום.

גיל מינימום: 0.

נגישות: מלאה.

משך פעילות: שעה.

מחיר: חינם.

מה לכתוב בוויז? פארק שמיר, מעלה אדומים.


תחנה שלישית: מצפה עדנה, מעלה אדומים

מצפה עדנה (צילום: איתי בורבא)
מצפה עדנה | צילום: איתי בורבא

תצפית מהממת לירושלים שכנראה לא הכרתם, מהצד המזרחי שלה. מצפה עדנה צופה לירושלים ולהתפתלות היפה של כביש מס 1 בין ירושלים לים המלח. לכיוון צפון רואים את מדבר יהודה (לכיוון בנימין). הוא נקרא כך על שם עדנה מעייני ז"ל שסייעה להקמת העיר. למטה תוכלו לראות את האגם בפארק שמיר בו ביקרנו ממש לפני.
בירושלים תוכלו לראות שלושה מגדלים גבוהים באופק: האוניברסיטה העברית, כנסייה ומסגד - סמל לשלוש הדתות העיקריות בירושלים. בתצפית יש פינות מוצלות וספסלים.

גיל מינימום: 0.

נגישות: מלאה.

משך פעילות: חצי שעה.

מחיר: חינם.

מה לכתוב בוויז? גן עדנה, מעלה אדומים.


תחנה רביעי: מרפסת ים המלח, מצפה יריחו

מרפסת ים המלח (צילום: ארז דגן)
צילום: ארז דגן

לאחר שנצא ממעלה אדומים ניסע מזרחה על כביש 1 לישוב מצפה יריחו, דרכו נגיע לשתי תצפיות עוצרות נשימה, הראשונה היא מרפסת ים המלח. הנוף הפנורמי יוצא הדופן יראה לכם את עוצמתו של מדבר יהודה, הרי מואב באופק וכמובן את ים המלח שביניהם. התצפית הוקמה להנצחתם של מספר מבני הישוב שנהרגו בתאונת דרכים מצערת. אחת התצפיות המדבריות היפות בישראל ללא ספק.

גיל מינימום: 0.

נגישות: מלאה.

משך פעילות: חצי שעה.

מחיר: חינם.

מה לכתוב בוויז? מרפסת ים המלח, מצפה יריחו.


תחנה חמישית: מנזר סנט ג'ורג'

View this post on Instagram

A post shared by Visit2Israel (@visit2israel)

אזור מדבר יהודה מלא במנזרים עתיקים שמשמרים תרבות עתיקה של בידוד מהציוויליזציה. אנו לא מתכוונים להגיע עד המנזר כמובן, אלא לתצפת עליו מנקודה יעודית שגם אליה מגיעים דרך היישוב מצפה יריחו. המנזר הוא יווני אורתודוכסי ונמצא בערוץ נחת פרת (ואדי קלט) והוא אחר מהמנזרים הגדולים והיפים במדבר יהודה, יחד עם המרסבא. רצוי מאוד להגיע לכאן בשקיעה.

גיל מינימום: 4, ניתן פחות עם מנשא.

נגישות: המסלול אינו מונגש.

משך פעילות: חצי שעה.

מחיר: חינם.

מה לכתוב בוויז? מנזר סנט ג'ורג', יריחו.