מזג האוויר הנוח של הערבה, מזמן טיולים שמשיים במהלך היום ואירוח מדברי אוטנטי וחמים לשהיית לילה – גם בעונת החורף.

בדיוק בגלל זה מדריכי הטיולים באזור הערבה, שחיים במדבר שנים רבות ומכירים את פינות החמד הסודיות, הקימו את "המרכז לטיולי מדבר", במטרה לסייע למטיילים לבחור את מסלול הטיול הבא בערבה ולחשוף את המדבר בדרך המיוחדת לכל אחד. אתם מוזמנים להכיר כמה מהם:

הנוודים באים

עמיר גדנאור בעלים של החברה המובילה והוותיקה "רוכבי הגמלים", מסתובב במדבר עם נעלי הליכה גבוהות, זקן כסוף ושיערו המאפיר מתבדר ברוח. לרוב תפגשו אותו בפינות הקסם שמעטים מכירים, מבשל קפה על מדורה קטנה ומבט אל האופק. חפשו את כלי התחבורה שהביא אותו לשם – גמל, סוס או ג'יפ. עמיר עוסק שנים רבות בהדרכה וליווי קבוצות לטיולי מדבר והיכרותו המעמיקה  עם אנשי המדבר יצרה קשרים וחיבורים רבים.

אחרי סגירת חאן שחרות, הקים עמיר את חאן נוודים המשקיף אל בקעת הערבה. בחאן ישנו אתר קמפינג, קרוואן ללינה ואוהל אירוח. מטבח שדה, מקלחות ושירותים. עמיר שמח תמיד לארח, לספר, להמליץ ולסייע בבחירת מסלול מתאים למשפחות, הטמנת מים לתרמילאי "שביל ישראל" וטיילי המדבר בכלל.

רגע מדברי  (צילום: ארכיון רוכבי הגמלים)
רגע מדברי | צילום: ארכיון רוכבי הגמלים

"איתנו ניתן לחות מדבר של פעם" אומרים עמיר וצוות "רוכבי הגמלים". "לטייל בנוף קדומים שהזמן לא נגע בהם במשך השנים". התקשרו ובואו לחוויה מדברית מושלמת – 054-4956030.

איש פשוט אוהב מדבר

ערן לוין, מייסדו של "מר מדבר", מורה דרך מוסמך ותושב היישוב הציורי שחרות.

ערן נוהג להסתובב ימים רבים במדבריות הנגב, הערבה, סיני ואף בירדן. הג'יפ שלו נוהג בעצמו בשבילי המדבר, עוקף תלולית וסלעים כאילו הוא הניחם דקות לפני שעובר שם.

ערן טייל ותיק ושולט ב"ממלכת הדרום" שמתחילה לטענתו בשדה בוקר ונחל צין, עד אילת.

אתרי האירוח הקיבוציים בערבה מכירים את ערן והג'יפ כשהוא מגיע אליהם לאסוף את האורחים לטיול אל "הר האלוהים" – הר כרכום, שמורת הרי אילת או טיול למדבריות ירדן וסיני.

מר מדבר מתמחה בארגון טיולים, מקים חניוני לילה במסלולי הטיול ואף דואג לפעילות מעניינת – צפייה בשמי הלילה הבהירים, מפגשים אישיים עם אנשי המדבר, ליווי רוכבי אופניים ומטיילי "שביל ישראל" או אירועים פרטיים בנופי בראשית שמעטים ביקרו בהם.

ציורי סלע בהר כרכום  (צילום: עמיר גדנאור)
ציורי סלע בהר כרכום | צילום: עמיר גדנאור

לכל אוהבי המדבר אומר ערן "כל אדם זקוק למקום אליו יוכל לברוח ולצאת מדעתו בשלווה". התקשרו והזמינו – 054-4249783.

בחזרה למדבר

חשבתם כיצד אורגים בנול קרקע? מהי אריגה בדואית? ומה זה בכלל מלאכות מדבר עתיקות? הכירו את יעל בית אב, מתגוררת בשחרות שנים רבות, חברה לנשים בדואיות ונשות מדבר, למדה מהן את סודות האריגה, השימוש בנול, הבערת מדורה והכנת לחמים על אש גלויה ורקמות מסורתיות.

יעל, מורת דרך ותיקה, מכירה היטב את המדבר והערבה, מארגנת טיולים בשילוב סדנאות מגוונות ומזמינה אתכם להצטרף אליה לסדנה בת שעתיים עד מספר ימים. כן, היא תדאג שהמקלחות יגיעו ללב המדבר, שהאוכל יגיע לכל משעול ותסייע בהקת מתחם הלינה.

סדנאות מדבר  (צילום: יעל בית אב)
סדנאות מדבר | צילום: יעל בית אב

אם עוד לא ביקרתם ב"מקדש הנמרים" זה הזמן לשיחה עם יעל ותכנון הטיול הבא למדבר: 050-8896465.

הגיעה העת לקחת פסק זמן, להתנתק משגרת החיים, לצאת אל המרחבים העצומים ולגלות את רזי הערבה, בעונה היפה ביותר בשנה.